Braconaj

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 08 Mar 2004 15:53

Domnilor,as dori sa-mi zic si eu parerea.La un braconier(si la oricine) nu faci mare lucru daca ii spui"nu face asta ca nu-i bine,ca-i ilegal,ca nu-i etic" atita vreme cit omul nu are ce minca(dupa ce-i prinde gustul are nevoie de mai multa mincare,va dati seama).Eu cred ca daca cineva ii explica unui braconier ca pescuitul cu curent(de exemplu) este periculos in primul rind pentru integritatea lui fizica si dupa aia este daunator pentru ecosistem este un prim pas.Normal,daca nu-i curentul ie setca,prostovolul,gazul,etc..Dar trebuie explicat ca nu sint metode productive de durata.In loc sa investeasca in setci mai bine ar investi in ceva legal.Prin alte tari sint un fel de crescatorii ambulante,un fel de tarc(nu stiu cum ii zice)amplasat in apa(pluteste)baga peste,il hranesc,scot afara si vind cind cred ei.Normal,si guvernul ar trebui sa miste ceva.


Fir Intins!!!

Avatar utilizator
Cristi Bolfos
member
Mesaje: 230
Membru din: 12 Feb 2004 18:18
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de Cristi Bolfos » 08 Mar 2004 17:55

SF degeaba ii spune cineva la acel om ca nu e etic sau ca mai stiu eu la ce mare pericol se expune el facand acel lucru pentru ca foamea de care vorbeai tu este mult mai mare decat ceea ce e etic sau nu.
Omul de foame face orice.Dar nu cred ca braconierii fac ce fac pentru mancare, eu zic ca o fac pentru bani.Poate prima data si a n-1 -oara a facuto de foame dar apoi o face pt bani.

razvan
new member
Mesaje: 20
Membru din: 30 Sep 2003 10:10
Localitate: arad

Mesaj de razvan » 08 Mar 2004 17:56

Hai sa va spun si eu una de-a AJVPS-ului.
In Arad, filiala AJVPS nu are concesionata nici o balta. Situatia este aceeasi si cu raurile, dar in acest caz lucrurile sunt mai neclare ...
Cu toate acestea se incaseaza atat taxa pentru rauri cat si pentru balti.
Iar ca sa aplici sanctiuni contraventionale braconierilor trebuie sa-ti dovedesti in primul rand calitatea de administrator al apei respective.
Este cat se poate de clar de ce nu se aplica legea.
Din pacate situatia asta este generalizta in Romania. Avem legi foarte bune, doar ca nu sunt aplicate - alte forme fara fond.

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 08 Mar 2004 21:53

danr scrie:oare in zona de frontiera, pe Dunare ( Oltenita, Giurgiu ) se pescuieste mai putin la curent ?
ma gandesc ca le-o fi frica de graniceri ?
pentru zona de frontiera ai nevoie de un acord special de la unitatea locala de graniceri, deci pescarii sunt in evidentele lor. putin le pasa granicerilor cum pescuiesc oamenii acolo, insa cred ca e mult mai greu sa te duci acolo cu butelii, generatoare si alte procarii de genul asta...

Avatar utilizator
mugurel
member
Mesaje: 118
Membru din: 04 Mar 2004 13:44
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 09 Mar 2004 08:38

CITAT SF
Domnilor,as dori sa-mi zic si eu parerea.La un braconier(si la oricine) nu faci mare lucru daca ii spui"nu face asta ca nu-i bine,ca-i ilegal,ca nu-i etic" atita vreme cit omul nu are ce minca(dupa ce-i prinde gustul are nevoie de mai multa mincare,va dati seama).Eu cred ca daca cineva ii explica unui braconier ca pescuitul cu curent(de exemplu) este periculos in primul rind pentru integritatea lui fizica si dupa aia este daunator pentru ecosistem este un prim pas

Sunt foarte rare accidentele si se intampla la cei care folosesc inalta tensiune. Cei care folosesc generatoarele cu 220V sau chiar cu 380V sunt mult mai putin expusi daca folosesc un minim de echipament de protectie electroizolant si ei stiu asta. Accidentele s-au intamplat la cei care au folosit reteaua de 6 sau 20kV. Inasprirea legii si verificarea respectarii ei sunt solutiile (parerea mea), pentru ca cel care cumpara un generator cu 12 milioane nu putem zice ca nu are ce manca.

Danoc
junior member
Mesaje: 35
Membru din: 17 Feb 2003 00:18

Mesaj de Danoc » 09 Mar 2004 12:23

Nu cred ca cei saraci sunt cei care produc marele prapad! Ca ala sarac mai pescuieste si el cat sa puna pe masa, ca doar e mare saracie in multe locuri! Dar, braconajul in cantitati mari, asta e cel care distruge si din care ies bani seriosi. Cati braconieri nu vezi cu jeep-ane sau sunt posesori de ditamai viloace?
Cat despre AGVPS....priviti si exemplul din Cluj. O gramada de incapabili a caror principala preocupare este propriul salar si sa capete cate un peste pe gratis. In rest, au distrus tot ce se putea, incat sub administrarea lor sunt doar cateva lacuri ( mult mai putine decat in anii trecuti ), care odata aveau peste. Pescarii din Cluj refuza tot mai multi sa dea banii unor astfel de incompetenti si isi vizeaza permisele in judetele invecinate: Mures, Bistrita, Bihor. Asa ca au ajuns sa nu mai aiba bani nic isa plaeasca paznicii, dar salariile sefilor continua sa creasca! Asta nu e o atitudine pro-braconaj????

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 09 Mar 2004 12:46

ba eu zic ca si cei saraci fac paguba mare... caz clasic in satele de pe Siret, unde tot anul oamenii ies cu setcile+camera si prind tot ce apuca, de la bibani, somn, salau, platica...

nici puietul nu e iertat (mai ales), deci nu e de mirare ca nu am mai vazut salau pe Siret in multe zone, asa cum era odinioara...

Avatar utilizator
mugurel
member
Mesaje: 118
Membru din: 04 Mar 2004 13:44
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 09 Mar 2004 13:04

Puietul mai scapa prin plasa dar sigur nu rezista la curent electric sau la alte produse chimice folosite in braconaj. O sa dureze destul de mult pana cand o sa avem respect fata de lege (crestere nivel de trai, protectie sociala, pedepse aspre pentru cei care o incalca etc.). Cativa de pe acest forum se pot lauda cu reclamatii ale braconajului catre autoritati dar inseamna extrem de putin (daca totusi au fost luati in seama cu o floare nu se face primavara). Cred ca si protestul a cateva sute de oameni este prea putin. (ex:pescuitul noaptea - semnaturi care au ajuns la parlament). Pana nu o sa avem crestere economica, nici macar controlul respectarii legilor (daca se doreste) nu va fi posibil.

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 09 Mar 2004 13:52

Domnule Mugurel(si toti),nu contest ce spui dumneata in legatura cu curentul(nu ma pricep).Toti vrem binele.Acuma uitate la discutia despre productivitatea bombei.Domnul Gica sustine productivitatea bombei.Si din cite zice dinsul,o foloseste din plin.Cu 6 ace.Deasemenea stie ca-i braconaj,ca nu-i etic,moral,etc..Dinsul cauta productivitate.De asta am pus subiectul.Daca noi reusim sa-i dovedim(vad ca mai toti sustin o idee) ca se inseala si ca bomba nu-i asa de productiva pe cit pare facem un prim pas.Dupa asta este mai usor sa treci la urmatorul(ai o baza).Asta este ideea.Normal,este nevoie de cit mai multe argumente,pareri.Nu zic ca ideeile si argumentele mele sint cele mai bune.Este vorba de a renunta la ceva.Domnul Gica nu poate renunta la tot odata,dar treptat ar fi mai usor.Ma intelegi.Atunci i-ti dai seama de ce cred ca argumente de tipul nu-i etic,legal,ca bomba se agata,etc.nu ajung.Punem problema din punctul lui de vedere.Al productivitati.Ca asta urmareste.Daca reusim sa-i demonstram ca bomba nu-i productiva ,trebuie doar ca domnul Gica sa doreasca(pentru el) sa se schimbe.Cam asta ar fi parerea mea.Repet nu zic ca-i cea mai buna.


Domnule Gica,va rog sa nu va suparati ca v-am pomenit,dar cred ca va dati seama(din partea dumneavoastra ma astept sa va dati seama) ca nu am nimic cu dumneavoastra personal.


Fir Intins!!!

Avatar utilizator
mugurel
member
Mesaje: 118
Membru din: 04 Mar 2004 13:44
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 09 Mar 2004 14:37

Nu trebuie sa ne "domnim" pentru ca nu cred ca ne respectam mai mult ca oameni folosind un titlu.
Pentru ca tot l-ai luat exemplu pe Gica, totusi el este mult mai aproape de limita legalitatii decat cei care folosesc curentul electric sau substante chimice. Cauta productivitatea, dar totusi este pescar pentru ca nu foloseste nici macar o plasa cu ochiuri mari. Nici macar cantitatile de peste nu sunt extraordinar de mari (am citi pe forum de exemplu 70kg trei oameni in trei zilein Delta, deci nici macar dublul cantitatii maxim permise).
Eu personal la balta folosesc o singura lanseta (chiar daca plec de acasa cu patru) cu un carlig si in paralel o varga de 5m, de asemenea cu un singur carlig. La pescuitul cleanului si pastravului folosesc bineinteles o singura lanseta cu un singur carlig sau naluca si cateodata doua carlige (la buldo). Opresc pestele in limita legii.
Revenind la subiectul discutiei, Gica are destula experienta (cel putin din ce spune) sa stie care metoda este mai productiva si sigur nu o sa fie "invatat" de mine sau de altul (nu ma refer la tine ma refer in general" cu mai putina experienta.
Comercializarea generatoarelor electrice, spre deosebire de "bombe" nici nu poate fi oprita, pentru ca scopul folosirii lor este altul. Sa nu mai vorbesc de existenta retelelor electrice. Bomba este cred cea mai mica ilegalitate (se incadreaza la pescuitul cu mai mult de doua carlige).
Ca sa inchei, cred ca educarea oamenilor in spiritul respectarii legii nu se poate face decat cu forta (constrangeri contraventionale, penale) bineinteles odata cu cresterea cat de cat a nivelului de trai.
Fir intins tuturor!

Scrie răspuns