Cunta!

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

dan craciun
junior member
Mesaje: 53
Membru din: 07 Ian 2003 08:24
Localitate: Rm.Valcea
Contact:

Cunta!

Mesaj de dan craciun » 08 Mar 2004 07:59

S-a inchis Cunta!Pentru pescarii din zona s-a deschis balta de la Daia Romana. Taxa e 300.000lei/zi si se poate pescui cu doua undite. Pescuitul este permis numai pe timpul zilei.
Ultima oară modificat 19 Mai 2004 07:12 de către dan craciun, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Cristi Bolfos
member
Mesaje: 230
Membru din: 12 Feb 2004 18:18
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de Cristi Bolfos » 08 Mar 2004 12:08

Da stiu am avut si eu aceasi problema,trebuie insa sa recunosc ca in zilele in care "meseriasi" au folosit barca nu a fost incasata nici taxa.
Din pacate prima mea iesire la pescuit va fi tot acolo pentru ca nu am unde in alta parte.Poate imi sugerezi vreun loc mai bun.
BTW ai avut ceva capturi acolo?Eu nu am avut dar am vazut la niste Clujeni cateva bucati.
Ce momeli ai folosit?

Andrei Muresan
new member
Mesaje: 17
Membru din: 28 Feb 2004 11:40
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Cunta!

Mesaj de Andrei Muresan » 08 Mar 2004 18:15

Veste buna, dar din pacate neconfirmata: se pare ca din acest an va fi permis doar accesul barcilor pneumatice de o persoana (nu mai lungi de 2.20m !? ) pe lacul Cunta (doar pentru pescuit), fiind interzis accesul cu orice alt tip de ambarcatiune cu sau fara motor. Informatia o am de la un amic din Alba Iulia care pescuieste pe Cunta. Sper sa fie asa. Inca nu am pescuit niciodata acolo, dar toata lumea imi spune ca merita mers deoarece sunt crapi destul de frumosi...
Fir intins tuturor:)
Andrei Muresan

dan craciun
junior member
Mesaje: 53
Membru din: 07 Ian 2003 08:24
Localitate: Rm.Valcea
Contact:

cunta

Mesaj de dan craciun » 09 Mar 2004 07:45

Acum doi ani am prins acolo crap oglinda(4kg),caras(500-700g),insa mai exista salau,cteno,fito.Conditiile de campare si de pescuit sint foarte bune;liniste,curatenie,dus si toaleta la motel,etc...Momeala de baza macaroana.Se mai folosesc cu succes pufi,mamaliga,rime,viermi.Locuri de pescuit sint peste tot(pe latura de vest-digul unde merge bine salaul;pe nord locuri f.bune pentru crap,iar pe latura de sud merge bine crapul si carasul).Pe latura de sud apa e mai mica si trebuie sa arunci de- parte(80-90m).Cam atit deocamdata,restul il vom vedea la fata locului mai la primavara!Fire intinse tuturor!!!

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Cunta

Mesaj de Dani Hentiu » 09 Mar 2004 09:58

Pt. Dan Craciun: spune-mi te rog ce fel de macaroana folosesti,cum o preparisi daca locul cu crucea este bun, distanta la care trebuie sa lansez de la cruce?

dan craciun
junior member
Mesaje: 53
Membru din: 07 Ian 2003 08:24
Localitate: Rm.Valcea
Contact:

cunta

Mesaj de dan craciun » 10 Mar 2004 09:08

Folosesc macaroane "barilla"de 0.5cm pe care le fierb aprox.5min.Dupa aceea le trec pe sub un jet de apa rece,le strecor si la urma le trec prin malai sa nu se lipeasca una de alta.

Avatar utilizator
Cristi Bolfos
member
Mesaje: 230
Membru din: 12 Feb 2004 18:18
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de Cristi Bolfos » 10 Mar 2004 09:27

Are cineva un numar de telefon de la Cunta ca as vrea sa fac o rezervare la cabanuta :lol:

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 10 Mar 2004 10:37

pt. Dan Craciun! Multumesc!,poate ne vedem acolo anul asta cat de curind,mi-ar face placere sa facem schimb de experienta.

Avatar utilizator
Cristi Bolfos
member
Mesaje: 230
Membru din: 12 Feb 2004 18:18
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de Cristi Bolfos » 10 Mar 2004 12:00

Eu as propune un pescuit pentru data de 27 martie la Cunta ,o tuica si un vin fiert dau eu ca no...ii ziua mea.....ce ziceti se inscrie careva???

Andrei Muresan
new member
Mesaje: 17
Membru din: 28 Feb 2004 11:40
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Cunta

Mesaj de Andrei Muresan » 12 Mar 2004 17:19

Pentru CristiB: Daca primiti si un incapator cu voi, ma inscriu si eu pentru 27 martie. Eu aduc o palica de prune de aia adevarata. Andrei Muresan

Scrie răspuns