braconier curentat

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns

despre braconierul curentat

foarte bine, o merita !
34
42%
mai bine o bataie, sa nu mai faca altadata !
9
11%
mai bine pe calea legala, prins si dus la politie !
28
35%
nu merita sa moara un om pentru atata lucru !
10
12%
 
Voturi totale: 81

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

braconier curentat

Mesaj de danr » 08 Mar 2004 10:36

aseara am vazut la stiri ca un braconier a murit curentat in timp ce incerca sa traga curent de pe stalpii de inalta tensiune
s-a intamplat pe balta Ghioroc
am postat un chestionar, pt ca sunt curios ce parere aveti despre treaba asta

iulian
member
Mesaje: 291
Membru din: 20 Ian 2004 13:11
Localitate: constanta

Mesaj de iulian » 08 Mar 2004 11:31

am votat prima optiune , pt ca:
1. prostia se plateste nu se recompenseaza
2.daca ajunge la politie sunt 2 variante :
a) este smecher cu bani si scapa
b) nu are bani si tot scapa dupa o perioada si va reveni la aceleasi metode

Avatar utilizator
dudi
member
Mesaje: 138
Membru din: 21 Dec 2002 16:09
Localitate: Cluj-Mures

Mesaj de dudi » 08 Mar 2004 18:36

Cu dusul la politie nu este intotdeauna o solutie(stiu cazuri in care "gainari" au scapat de amenda sau puscarie cu cateva kg de peste), de meritat nu merita sa moara(parerea mea), bataia ar putea fi ceva.

dudi

Avatar utilizator
mugurel
member
Mesaje: 118
Membru din: 04 Mar 2004 13:44
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 09 Mar 2004 08:42

Totusi daca pentru braconieri aplicam pedeapsa cu moartea, ce facem cu violatorii, talharii, criminalii, care dupa mine o merita mult mai mult?

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 09 Mar 2004 09:04

pai nu i-a aplicat nimeni pedeapsa, si-a aplicat-o singur
ce-si face omul cu mana lui e bun facut, nu ?
din punctul meu de vedere, daca si braconierii de pe dunare s-ar putea curenta la aparatele alea portabile ar fi o mare realizare

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 09 Mar 2004 09:21

eu zic mai bine sa te rogi sa nu te puna boala sa fii prin zona in momentul in care un dobitoc umbla la reteaua de inalta tensiune.

imagineaza-ti situatia: stai in pacea ta pe malu' apei cu betele intinse (poate si cu picoarele goale in apa, ca sa te racoresti putin), bei un mica, savurezi peisajul si urmaresti "ganditor" bambinele... si BUUUUMMM, te faci scrum, pentru ca un idiot la 50 m ascuns in tufe masluia reteaua...

daca nebunu' foloseste un generator mai scapi, dar totusi, daca e reteaua de X kV, nu stiu ce te faci...

aici e vina celor de la Electrica:
1. ca lasa sa treaca retele din inalta tensiune in zona unei ape
2. ca nu protejeaza suficient stalpii si punctele de transformare
3. ...

Avatar utilizator
mugurel
member
Mesaje: 118
Membru din: 04 Mar 2004 13:44
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 09 Mar 2004 09:52

Mai tineti minte ca un fotbalist (parca F.Petre nu mai stiu sigur) s-a electrocutat la pescuit agatand firul ud de reteaua de inalta tensiune? Nu a murit dar nici mult nu mai avea.
Retelele urmeaza calea drepta (analog sinelor de cale ferata) asa incat in drumul lor pot intalni si cursuri de apa. Trebuie sa ne ferim noi de accidentele probabile.
Referitor la acel electrocutat de la pescuit sunt de acord ca si-a aplicat singur pedeapsa, dar nu inseamna ca trebuie sa ma bucur de aceasta "metoda" de eliminare a braconierilor.

Mihai Vasilescu
member
Mesaje: 188
Membru din: 11 Ian 2003 13:43
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Mihai Vasilescu » 09 Mar 2004 10:02

Nu ma bucur, dar nici nu-mi pare rau.
M-as bucura insa daca as auzi tot la doua zile, la stiri, de braconieri prinsi si inchisi.
M-as bucura daca fiecare AJVPS ar avea o lista afisata cu braconierii prinsi si amenzile aplicate si as vedea saptamanal ca lista e completata, deci paznicii au umblat pe ape si si-au facut datoria.
Sunt putine ape bine pazite in tara, dar acolo braconierii nici macar nu mai incearca sa "umble", ca stiu deja ca pot fi prinsi. Stiu si cazuri de braconieri care s-au lasat de "meserie" si s-au angajat paznici pe apele pe care inainte le braconau. Au vazut ca alta sansa n-au si au ales solutia corecta. Iar acum sunt paznici f buni, fiindca stiu toate smecheriile braconierilor.

Scrie răspuns