Productivitate:bomba contra numar legal de cirlige

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Productivitate:bomba contra numar legal de cirlige

Mesaj de SF » 08 Mar 2004 16:07

In jurul acestor discutii despre braconaj m-am gindit sa deschid o noua discutie.Pentru ca eu cred ca bomba nu-i asa de productiva si de sfinta pe cit se pare.Cred ca unul sau doua cirlige legale sint mai productive.Deci aici(pe acest topic) nu neintereseaza daca ii legal sau etic ci care metoda ar fi mai prinzatoare,ca sa zic asa.Eu cred ca ar fi interesant si constructiv.


Fir Intins!!!

Avatar utilizator
Cristi Bolfos
member
Mesaje: 230
Membru din: 12 Feb 2004 18:18
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de Cristi Bolfos » 08 Mar 2004 17:45

Eu zic ca cel mai frumos din partea unui pescar este sa foloseasca MAXIM 2 carlige.
Eu unul atat am folosit maxim.Dar totusi tot la un singur carlig am revenit.

Avatar utilizator
dudi
member
Mesaje: 138
Membru din: 21 Dec 2002 16:09
Localitate: Cluj-Mures

Mesaj de dudi » 08 Mar 2004 18:30

Am pescuit si la bomba, insa cel mai bine am prins (CRAP) cand am pescuit cu montura cu un singur carlig.

dudi

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 08 Mar 2004 18:52

si eu am incercat sa pescuiesc la bomba... dar dupa ca mi sa agatat la pantalon(pacat frate erau superbi), dupa ca mi sa agatat la minjoc profesional (pentru sa scuot un caras...) si dupa care mam gaurit mainile in timpul incarcari acestuia mam luminat si im am dat seama ca nu prea este pratic si eficient. Intradevar am vesut locuri unde se lua ca lumea (ciortan, caras, ecc..). Se poate lua ca exemplu pentru a fie modificat (2 ace) si refolosita,, cu tot ca in europa nu este legal si oricum pentru cum sunt eu ma gandesc ca trebuie sa i dai o sansa si la peste si daca il pierdi...sa creste mare!! De multe ori am vasut peste ranit de la sute de aci pe care avea bomba si ma focut un efect negativ, dupa sa demonstrat ca pestoicele babe prefera montura sportiva la un singur ac...atunci dece atatea vorbe pentru o vechitura braconajului? nu vedeti ca au scasut vanzarile de la obor? si dece nu incercare ceva nou? meditatii.....
numai bine
ps. pentru danr, nu am prins un peste mai mare de 2 kg cu bomba.

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 08 Mar 2004 19:42

Daca va puteti imagina o bomba cu doar 2 carlige, aflati ca eu am pescuit si cu asa ceva. Primul meu crap (de fapt avea doar 1,5 kg), la prima mea iesire la Prut, l-am prins la o astfel de bomba (cu doua carlige), primita de la un pescar cu experienta. Iar in saptamana imediat urmatoare, tot la bomba cu doua calige, am agatat un crap de cel putin 8 kg pe care l-am pierdut dupa 30 minute de dril, la mal, din lipsa unui minciog adecvat, dar mai ales a experientei necesare.
Au trecut 7 ani de atunci, mai am si acum o astfel de bomba in rucsac, desi in ultimele doua sezoane de pescuit n-am mai folosit-o. De fapt din acest motiv o mai am, daca as fi folosit-o s-ar fi agatat (pierdut) in cioate, pietre cu scoici sau ce-o mai fi in zona unde pescuiesc. Ca un amanunt, poate nu lipsit de importanta, in acea a doua mea iesire la Prut am pierdut 22 carlige, din care buna parte pe bombe (si nu toate cu doar doua carlige). Ulterior n-am mai folosit bombe cu mai mult de doua carlige.
Dupa observatiile mele, bomba este eficienta prin cantitatea mare de momeala, care suplineste intr-o oarecare masura lipsa nadirii adecvate. In plus face o oarecare selectie la dimensiunea si chiar specia pestelui.
Daca aceste observatii sunt corecte (eu cred ca da), se poate inlocui bomba, cu rezultate chiar mai bune, cu o montura cu plumb culisant, cu un singur carlig, iar ca momeala se poate utiliza un "calup" de mamaliga cu dimensiunile de circa 2 x 2 x 5 cm, in care acul se introduce pe la unul din capete, se trece o data prin "cubul" de mamaliga (cu tot cu fir) si se introduce si a doua oara, astfel incit virful acului sa ajunga la suprafata la circa 1/3 din lungimea momelii fata de capatul liber, cu tot corpul carligului ingropat in momeala.
Cu aceasta montura am avut rezultate deosebite si nici un crap sub 3 kg.
Incercati si FIR INTINS !

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 08 Mar 2004 20:43

Am pescuit linga pescari care dadeau la bomba cu 6 ace,numa-i ca pe unul il lasau afara cu un cubulet de mamaliga,porumb,etc.Si exact pe cirligul ala si prindeau.Pe betele cu toate cirligele inauntru trasaturile erau mai rare.Deci ar fi mai productiv cu un singur cirlig,sau doua.Plus ca
pe bomba ai sanse mai putine sa intre unul mai mare.

Fir Intins!!!

Vizitator

Bomba

Mesaj de Vizitator » 08 Mar 2004 21:09

Hai sa va spun si eu cite ceva din "experienta" mea la bomba . Pe lacuri nu o folosesc pentru ca nu am prins mai niciodata - indiferent de numarul de ace . Mai aveam obiceiul sa pun pe acul acela de jos cite o boaba de porumb - dar si asa prindeam rar ! In schimb pe Dunare - in plin curent - unde este foarte greu sa nadesti corespunzator ( practic imposibil ) folosesc o inventie lipoveneasca - o bomba cu 2-3 cirlige - practic un momitor mai mare de care leg cu fir textil cirligele . Deasupra pe fir pun un plumb culisant si un stoper la cca 50 cm de momitor - asta ca sa stea firul intins pe fundul apei si sa maresc portanta monturii pentru a nu fi luata de curent . Acum - pe momitor pun mamaliga 3-2-1 - cu faina , si mai adaug la ea un aromant ceva . Mamaliga o formez din palme sub forma de stabilopozi si in fiecare brat astfel format ( nu mai mult de 3 ) ascund un ac . Folosesc cirlige nr 1 sau 1/0 pentru selectivitate . Cu un astfel de ansamblu pot pescuii cu succes in curent mare ( bratul Chilia ) si va asigur ca am avut succese notabile - mult peste media celorlalte monturi folosite . Nu prea am scos pesti agatati aiurea - si mai ales datorita cirligelor folosite plevusca sau ciortanica nu cade la un astfel de ansamblu . Repet - e o metoda selectiva - de Dunare - si nu o recomand nicaieri unde nu este un curent puternic care sa justifice folosirea ei . Despre etica - nu discutam aici !

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 08 Mar 2004 22:15

ma bag si eu ca musca in lapte... eu n-am pescuit cu bomba, insa de ancore numar mic ce ziceti? e mai "legal" :roll: decat un manunchi fatal de carlige... faci o bila de mamaliga (sau alta momeala) si ingropi ancora (care trebuie sa fie de calitate, cat mai fina) in ea. cei de la care am vazut metoda asta zic ca rateul este mai rar, pentru ca nu mai tine de rasucirea firului de montura.

foarte neobisnuit la pescuitul de crap...

Mihai Vasilescu
member
Mesaje: 188
Membru din: 11 Ian 2003 13:43
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Mihai Vasilescu » 09 Mar 2004 10:09

Daca vorbim de pescuitul la crap, cred ca tot montura cu un singur carlig e mai eficienta. In cazul folosirii mai multor carlige e prea mare riscul de agatare in obstacolele de pe fundul apei sau in minciog, deci implicit de pierdere a pestelui. Asa ca am renuntat de mult sa mai dau cu mai multe carlige, chiar daca proprietarul baltii permite.
Daca se pescuieste la carasel, probabil ca bomba cu mai multe carlige e mai eficienta, dar nu ma intereseaza specia asta, cat mai gasim crapi prin apele noastre.

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 09 Mar 2004 11:48

Pentru crap, crap mare dle ar zice cineva :D , cea mai buna montura este cu un singur ac; pentru ca este selectiva.

Eficienta bombei insa, este indiscutabila.

Scrie răspuns