pescarie

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

pescarie

Mesaj de Dani Hentiu » 10 Mar 2004 17:23

Mai nou am intentia de a risca niste bani pentru a lua o bucata de pamint de 3-4 hectare,sa-l sap si sa fac o balta doar cu crap. Nu stiu daca banii pe care-i am ajung si de acea vreau sa va rog pe acea care aveti idee de logistica,preturi,autorizatii s.a.m.d sa-mi trimitete-ti va rog un semn.

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 11 Mar 2004 11:34

sugestia mea este sa discuti inainte cu un piscicultor, nu cred ca o balta in care este numai crap este un biotop prea sanatos.
Nu face ce nu-ti place!

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 11 Mar 2004 12:58

Lacul Redmire din Anglia, care a dat doua recorduri nationale succesive (Richard Walker in 1952 si Chris Yates in 1980), nu avea decat crap. Crap si... porcusor. Altceva nimic. Ca anecdoda (scuze pentru deturnarea subiectului, dar anecdota primeaza), prezenta singulara a crapului n-a impiedicat comisia nationala de validare a recordurilor sa refuze recordul lui Chris Yates (documentat cu fotografii si declaratii semnate de martori), pe motiv ca nici un membru al comisiei nu fusese de fata si, prin urmare, exista pericolul unei confuzii de specii. Cu cativa ani inainte, fusese validata o babusca record, care de fapt nu era babusca, era rosioara. Pai daca nu e crap, a zis Yates, n-ar putea fi decat porcusor, ca altceva nu exista in Redmire. Dvs ce vi se pare ca este? Comisia a refuzat, totusi, iar rezultatul a fost ca absolut nimeni nu i s-a mai adresat vreodata pentru validarea vreunui record, iar asociatiile pescaresti au creat o alta comisie.

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 11 Mar 2004 14:14

:-) Tipic englezesc..

Oricum mai erau si porcusori, este bine stiut ca fiecare peste isi are rolul sau in lantul trofic
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 11 Mar 2004 14:44

Alte sugestii si idei mai la obiect??????

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 11 Mar 2004 15:10

Daniel,

Sfatul meu este sa iei legatura cu cei de la Statiunea de Cercetari pentru Piscicultura Nucet (Dambovita).

Din cate stiu, oamenii de acolo sunt nu numai excelenti profesionisti ci si pasionati de ceea ce fac, iar directoarea este super OK (daca mai este cea despre care am auzit eu).

Danoc
junior member
Mesaje: 35
Membru din: 17 Feb 2003 00:18

Mesaj de Danoc » 11 Mar 2004 15:20

Poti incerca si la Facultatea de Biologie din Cluj-Napoca. Am inteles ca fac tot felul de studii in domeniul asta.

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 11 Mar 2004 16:28

A aparut nu de mult (maxim 2 ani) o carte IAZURI SI AMENAJARI ACVATICE DE GRADINA - nu sunt sigur de titlu.

Poate gasesti acolo ceva sugestii, etape de parcurs. Succes!

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 12 Mar 2004 11:18

tot legat oarecum de acest subiect, am si eu o intrebare: cum se concesioneaza o balta existenta (aparent a nimanui), cu cine trebuie sa vorbesc si cine fixeaza pretul?

mi se pare mai simplu asa decat sa sap o noua balta. plus ca un mediu acvatic nou devine propice dezvoltarii populatiei de peste doar dupa multi ani...

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 12 Mar 2004 12:03

daniel inainte de a risca acesti bani gandeste-te bine, intrucat e putin probabil sa-ti si recuperezi banii acestia vreodata.
daca insa o faci doar de placere si banii nu conteaza e ok.
cel mai important lucru la o balta e sursa de apa.daca incepi sa sapi si dai de niste izvoare e excelent,altfel trebuie sa-ti plasezi balta pe langa vreun canal sau rau care nu seaca niciodata.
trebuie sa incerci sa faci alimentarea cu apa a baltii prin cadere ca sa nu dai banii aiurea pe curent , sa bagi cu pompa apa te usca la pret.asa ca atentie cum o sapi!
de asemenea atentie la diguri sa fie bine consolidate, gandeste-te si la modalitatea de golire a baltii sa ai unde sa mai si lasi din apa fara sa pui casele altor oameni in pericol.
referitor la faptul ca tu vrei doar crap in balta ,nu e nici o problema dar totusi n-ar fi rau sa bagi si cateva bucati de rapitor cu rol de sanitari, ma gandesc la salau.
vei scapa de pestii bolnavi si de alte specii care pot deveni suparatoare intr-o balta cum ar fi bibanul soare, somn pitic, murghiol etc. care au ritm de inmultire foarte ridicat.
sa nu bagi in nici un chip caras in balta, intrucat crapul se imperecheaza mai repede cu carasul decat cu specia lui si din icre iese un hibrid care un ritm de crestere la fel de incet ca al carasului.
foarte important e si sa poti asigura paza non stop a baltii intrucat altfel te poti trezi ca un amic de-al meu care a ramas fara peste in balta din cauza braconajului.

parerea mea e ca nu merita sa te bagi intr-o treaba din asta decat daca ai foarte multi bani ai caror soarta nu te intereseaza.

Scrie răspuns