pescarie

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
radu35
member
Mesaje: 200
Membru din: 10 Feb 2008 23:34
Localitate: satu mare
Contact:

Mesaj de radu35 » 28 Ian 2009 08:11

@sergiu
am facut calculul si asa.faci ceva economie,dar nu multa..ai nevoie si de buldoexcavator si de un excavator cu cupa mare,dar cel mai mult ai nevoie de masini de transport.e vb de aprox. 400000 m3 de excavat si transportat(la 2.5 m adincime)ai nevoie de min 2 rabe care sa 'miguiasca' bine!cit cistigi din economia cu utilajele pierzi din dobinda bancara.Chiar mai mult acum!
it's nice to be important,but is more important to be nice

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 28 Ian 2009 08:34

VladTepes scrie::) daca tot sa inviat subiectul :)) pot sa zic ca am vrut si eu sa fac o balta 3-4 HA dar mam lasata pagubas dupa ce am aflat costurile pentru sapaturi :(, deci scurt pe doi 1,5 euro metru cub excavat oferta este de la o firma care cu asta se ocupa, Asta ii strict excavatul transportul pamantului ajungi pe la 3 euro metru cub excavat si transportat la maxim 10 km.

Sper sa fie de folos pt cine mai este interesat de astfel de chesti :)
De ce trebuie sa transporti pamantul?
Ai putea sa-l pui pe contur.In felul asta inalti malul si scade adancimea de escavare.Dupa ce termini umpli cu apa pana la adancimea escavata, bagi peste ca sa nu pierzi timpul si dai timp suprainaltarii sa se consolideze.Eventual folosesti banii care-i dadeai pe transport ca sa consolidezi tu malurile sa nu le erodeze apa.Apoi te poti ridica mai sus cu nivelul apei.
Second BEST is FIRST loser

Scrie răspuns