Invitatii la pescuit

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Andrei Tianu
member
Mesaje: 223
Membru din: 16 Mar 2004 15:34
Localitate: Bucuresti

Invitatii la pescuit

Mesaj de Andrei Tianu » 17 Mar 2004 15:09

Din tot ce am citit pana acum am observat ca majoritatea membrilor se cunosc intre ei, daca nu personal cel putin au avut o disputa sau au sustinut aceleasi idei - de ce sa nu se adreseaze si o invitatie pentru eventuala partida de week-end (nu numai cu ocazia concursurilor - presupun ca obisnuiti sa mergeti la balta nu numai cu aceste ocazii).In opinia mea astfel se poate ca oamenii care impartasesc aceasta pasiune sa invete unii de la ceilalti si poate in acelasi timp sa-i invete pe cei mai putini experimentati si sa le dea un exemplu practic ( nu doar teoretic ) de ceea ce inseamna " carp fishing "

Va multumesc si sper sa am si raspunsuri la aceasta propunere

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 17 Mar 2004 19:15

salut andrei, nu stii ca pescari aici le stiao pe toate, si nu vrea sa invata la ceilalti 'marilor' secrete? Oricum daca vrei sa stam pe balta eu sunt disponibil sau la peris sau la tancabesti sau la o balta in apropriere capitala (sunt satul de masina iartama!) Sper sa ne intalnim cat mai multi..cu tot ca imi place sa sto singur la pescuit, iubesc singuratatea catadata! numai bine

Andrei Tianu
member
Mesaje: 223
Membru din: 16 Mar 2004 15:34
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Andrei Tianu » 18 Mar 2004 11:09

Multumesc de raspuns Adriano si in cazul in care ma hotarasc sa ajung pe aceste balti voi incerca sa te gasesc.
Sa inteleg ca lumea prefera baltile care si-au format un renume.Eu de exemplu am avut partide reusite anul trecut pe Mihailesti spre coada lacului - cu toate ca nu este o balta "de concurs".
Mai astept si alte raspunsuri

Fir intins

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 18 Mar 2004 15:31

Adriano incearca si ardealul s-ar putea sa ramai placut surprins :D

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 18 Mar 2004 20:01

salut baieti iertatima pentru ignoranta geografica dar unde se gaseste ardealul?
Nu baieti nu prefer doar baltile de concurs, dar prefer baltile unde am vasut ca este ceva inauntru. Sunt o multime de baltile aici dar sunt foarte putine unde intradevar am ausit ca este crap, si am fost sa testes alte baltile ca lucianca, butimano, fulga etc. dar intradevar acolo un gratar cu prieteni nu strica, pentru ca este imposibil ca sute de pescari erau pe balta si niciuno avea o mica trasatura.Inteleg ca nu toti pescari au un anumit grad de pregatire, dar pe baltile aceste erau si pescari buni ca nu mai stiau ce sa fac pentru a vedea o mica trasatura. Crescatorie umblate prea mult. nu va zic ca la lucianca patrune balti foraja peste la 150m. de pe mal opus in timp ca pescari aveau scule in apa(incredibil frati...) pentru acest maduc unde stiu ca peste este si daca nu trage inseamna ca eu sunt prost si peste prea smecher (dar niciodata faptul ca eu sunt prost ca platesc taxa si patrune balti prea smecher: asa nu frati, nu e bine.)in plus in aceste crescatorie nu te lasa sa pescuiesti noape nici cu mita (cine stia ce monstri mananca noapte acolo :lol: ).asta este esplicatia.Alta poate fi ca mie personal imi place sa ma concentres pe 2 sau 3 balti si sa scuot (lucrand in timp) maximum randament care poate oferi o anumita balta. salut si fir intins. Baieti maine sunt pe balta.O sa va scriu cum am mers...cam devreme dar momeli avem, vremea pare ca da, peste sa fie in apa si sa traga macar!! numai bine......bip..bip...bipppppppppppppppppp

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 18 Mar 2004 20:17

Salutare Adriano,sper ca nu ai crezut ca Ardealul e o balta(ma rog,poate a fost prin alte ere,mai demult).Si cum zici ca mergi la pescuit i-ti urez:

Fir Intins!!!!!!

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 21 Mar 2004 11:37

merci baieti, apa forte rece si vant ca ridica cortul, nicio sansa la peste dar bun intranament la aruncare impotriva vantului. noapte a fost foarte bine in cort, nu era frig, dar am inteles ca septmana aceasta se raceste iaras. ce pot sa zic...speram in bine..si fir intins tuturor.

Scrie răspuns