poluare cu cianuri pe Siret

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

poluare cu cianuri pe Siret

Mesaj de mirceas » 18 Mar 2004 14:50

la TV au zis ca cica s-a produs o poluare masiva cu cianuri pe Siret in jud. Suceava. :x si eu de abia asteptam sa imi iau liber, pentru ca planuiam sa merg din nou pe Siret primavara devreme pana vine prohibitia.

e a doua oara in ultimii ani cand se intampla asta... fratilor, go west, ultimul sa stinga lumina...

Vali
member
Mesaje: 190
Membru din: 09 Ian 2003 14:36
Localitate: Galati

poluare cu cianuri pe Siret

Mesaj de Vali » 18 Mar 2004 22:33

Astept valul sa ajunga la Galati. La Europa FM un optimist de la Mediu spunea ca dupa ce valul de cianuri ajunge in Siret se dilueaza si nu mai e chiar atat de periculos (asta imi aduce aminte de un banc celebru de inainte de '89 cu cianura)!

Domnul primar de Falticeni da vina pe buget, paznicii de la fabrica dau vina pe coroziune, cei din minister dau vina pe satenii care au mancat peste otravit ... Muzica, muzica...

Diluat sau nu, dupa ce valul ajunge in dreptul nostru, au grija cei de la Sidex sa ii mai creasca din concentratie ca, vorba aia, daca e poluare, atunci macar sa o simitim ca lumea.
Vali

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 19 Mar 2004 08:51

daca va aduceti aminte, ultima oara s-a produs o chestie similara insa mult mai grava in 2001, tot la Metadet Falticeni, la confluenta Somuzu Mare si Siret...

pai frateeeee, hai o data, hai inca o data, dar dupa aia ii inchizi domnule fara somatie si fara drept de apel... s-a dus ecologia din romania de rapa, nimeni nu da doi bani pe mediul inconjurator.

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 19 Mar 2004 09:00

Poluarea cu cianura a Siretului a fost mai demult. S-ar parea ca acum a fost poluat cu 10 tone de detergent, provenind tot de la Falticeni.
Oricum, cand nu polueaza Falticeniul, mai scapa fabrica de zahar din Bucecea niste melasa...

Daca cei de la protectia mediului ar anunta numai cand Siretul este nepoluat, risca sa intre in somaj.

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 19 Mar 2004 09:54


Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 19 Mar 2004 13:11

Am vazut in ROMANIA LIBERA, am vazut si la : http://www.evenimentul.ro/local/article ... ticle.html
Deci postul de radio la care am auzit dimineata informatia o cam deformase.

Cat despre inchidere, Metadet Falticeni a fost deja inchisa, primul accident ecologic (cel din 2001) s-a produs la casarea unor rezervoare, acum s-au furat vanele de la alte rezervoare.

Scrie răspuns