Balti prin Brasov sau Prahova

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Vizitator

Balti prin Brasov sau Prahova

Mesaj de Vizitator » 19 Mar 2004 14:43

Vreau sa aflu , in masura in care exista , niste balti civilizate prin judetul Prahova sau Brasov . Trebuie sa fie la max 40-50 km de Sinaia si sa nu fie balti "populare" - adica ma intereseaza o balta intretinuta , populata si curata . Daca stiti asa ceva - astept recomandari ! Taxa e mai putin importanta

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 19 Mar 2004 16:03

pentru Brasov (pentru ca sunt din acest oras)... putin probabil sa fie ceva comparabil cu cele din jurul Bucurestiului, si nu chiar asa de aproape (toate baltile sunt dincolo de Brasov)...

totusi iti sau cateva variante (acolo unde merg si eu de obicei, dar nu pot sa spun ca sunt locuri unde poti face performanta, sunt destule controverse legate de aceste balti):

- Rotbav si Vadul Rosu (apartin de Doripesco): la cca. 25 km de Brasov pe drumul de Tg. Mures (comuna Rotbav), se vede pe partea dreapta, sunt mai multe balti. Crap (comun si cteno), caras, platica, rapitor...
- Dumbravita (apartin de Doripesco): la cca. 25 km de Brasov pe drumul spre Sibiu (imediat dupa Codlea), o ieie la dreapta in dreptul unei crescatorii de porci (sau fosta Avicola?), tre' sa treci si pe langa o unitate militara. Crap comun si caras (cteno nu am vazut).
- Cismasu (sau Breiner): pe drumul spre Bod cum vii din Harman, o iei la dreapta pe un drum betonat si la aproximativ 500-800 m este balta, care este de fapt un fost cot al Oltului. Crap (eu numai cteno am prins), caras, biban, lin, rosioara, stiuca.

la toate ai voie cu max. 3 bete. inca nu stiu anul asta cum e cu taxele insa in 2003 a fost 150.000/zi...

mai este balta Uzinar la Feldioara, dar acolo nu am fost, insa am auzit ca este mai putin frecvetat si ca e mai mult rapitor.

problema este ca acu' doua zile un prieten de-al meu care a trecut prin Rotbav, mi-a spus ca baltile erau inca inghetate. Dar a venit caldura... deci poate ca incepe sa-si dea drumul...

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 19 Mar 2004 16:08

sorry... din exces de zel, mi-a scapat faptul ca te interezeaza baltile mai putin "populare"... in concluzie, in Brasov... putine sanse (doar daca nu am auzit eu de ele) :(

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 24 Mar 2004 20:24

Multumesc pentru raspuns Mircea si Fir Intins

Scrie răspuns