solunar

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

vedish
new member
Mesaje: 10
Membru din: 24 Mar 2004 23:10

solunar

Mesaj de vedish » 27 Mar 2004 23:39

V-ati luat vreodata dupa solunar ?Nu ati fost putin tentati in zilele in care nu prindeti nimic pe o balta pe care de obicei prindeati sa dati vina pe solunar ?

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 28 Mar 2004 21:17

no way! pentru mine solunarul e ca treaba aia cu horoscopul... inca nu am citit nici o teorie argumentata stiintific care sa ma convinga ca exista o legatura intre fazele lunii si comportamentul pestilor.

am prins peste in zile cotate ca fiind f. slabe de unii ce se iau dupa solunar, si invers. ca fapt divers, cate publicatii o sa citesti, tot atatea variante de solunare o sa gasesti... intrebarea pe care ti-o adresezi atunci este: in care sa cred?

sugestia mea este: just go and have fun!

fir intins!

Andrei Tianu
member
Mesaje: 223
Membru din: 16 Mar 2004 15:34
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Andrei Tianu » 01 Apr 2004 08:53

subscriu si eu la ce a zis Mirceas dar vreau sa adaug ca de obicei consultand un solunar oarecare si observand ca este indicata ziua x ca fiind extrem de favorabila pescuitului - pleci de acasa cu gandul ca sa vezi distractie si visezi numai crapi dolofani la capatul firului si in momentul in care ajungi si observi ca nu e ca in "carte" dezamagirea este un pic mai mare.
Eu cred ca mai bine citesti prognoza vremii si te hotarasti ca atare.
Oricum fir intins si numai solunare favorabile confirmate ! :lol:

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 01 Apr 2004 09:35

Nici eu nu ma iau dupa luna, ci mai mult dupa presiunea admosferica. In zilele cu multa ceata stiu ca nu am prea voi avea capturi si la cele cu vint este altceva si mai ales vara cu cit e vintul mai puternic cu atita mai bine amesteca apa cu oxigen.
Noteaza-ti toate iesirile intr-un carnetel si vei observa diferentele intre zile cu admosfera ridicata si cu cele in care e scazuta.

Big Carps
carprom :wink:

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 01 Apr 2004 10:00

parerea mea:
- fazele luni au si ele o oarecare importanta, dar sunt multi alti factori care au o importanta mult mai mare
- daca toti ceilalti factori sunt ok si sunt constanti, poate ca va conta si solunarul
- degeaba e solunarul ok daca se modifica nivelul apei brusc, daca se modifica presiunea brusc, daca e canicula si apa nu este oxigenata samd

Avatar utilizator
Cristi Bolfos
member
Mesaje: 230
Membru din: 12 Feb 2004 18:18
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de Cristi Bolfos » 01 Apr 2004 15:27

-danr pot sa te intreb si eu cum ai ajuns la concluzile astea?
-parca nu dai la crap......or?

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 01 Apr 2004 15:55

am pescuit si eu la crap, si sunt pescar in continuare dar nu mai dau la crap
concluzii personale, confirmate de ce am mai citit pe afara

Sangelo
new member
Mesaje: 14
Membru din: 30 Ian 2004 00:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sangelo » 13 Apr 2004 08:48

Eu sunt unul dintre aceia pentru care solunarul... conteaza.
In ultimii doi ani am scris data despre toate capturile mele, inclusiv orele la care am prins. Solunarul nu are nici o legatura cu zilele, ci cu intervalurile de timp la care pestii sunt predispusi sa traga. Din datele mele, in 90% din cazuri am prins exact in intervalul de timp al solunarului. Este adevarat ca presiunea atmosferica, variatia apei, temperatura, etc sunt cele mai importante dar atunci cand suntem la pescuit aceste date nu le putem prevedea sau schimba.
Ideea este ca pestele va fi predispus sa traga in aceele intervaluri de timp la care forta de atractie conjugata a lunii si a soarelui este la un maxim sau minim. Daca este o zi in care "se umbla la apa", presiunea e in scadere, temperatura aerului a scazut brusc , mai mult ca sigur nu vom prinde nimic. Dar daca totusi prindem ceva va i in acel interval de timp. Daca este o zi oarte buna din pct de vedere climatic, in orele solunare vom avea cele mai multe capturi.
Nihil sine carpio !

Avatar utilizator
mugurel
member
Mesaje: 118
Membru din: 04 Mar 2004 13:44
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 13 Apr 2004 09:16

Niciodata nu gasim timp cat am dori pe care sa-l alocam pescuitului asa incat nu mai conteaza ce zice solunarul, daca vreau sa merg la pescuit. Mai important este locul in care sa te simti bine. Poate sa fie si ceva adevar in aceste predictii (poate chiar destul de mult) dar nu mai conteaza daca iti doresti sa mergi la pescuit in anumite zile.

Avatar utilizator
Danubian
junior member
Mesaje: 50
Membru din: 09 Ian 2004 14:57
Localitate: BRAILA

Mesaj de Danubian » 13 Apr 2004 09:24

Mugurel are dreptate: conteaza sa te simti bine. Solunarele sunt niste "vrajeli".
CATALIN - BRAILA

Scrie răspuns