la crap pe Olt acum ?

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

la crap pe Olt acum ?

Mesaj de danr » 01 Apr 2004 09:51

am vazut duminica trecuta pe Olt crapari la cort
cu masuta, scaune plinate, barca pentru momit/plantat
lansetele erau puse pe stative in apa, la ceva distanta de mal !!!

nu stiu cum s-or fi simtit baietii, dar mie o zi in barca pe frigul ala mi-a ajuns
daca ma puneati sa ma culc in cort muream de inanitie

apa avea la suprafata cam 8-9 grade
in crestere cu un grad fata de saptamana trecuta
mi-a trecut o clipa prin cap sa ma duc sa-i intreb cum mergea treaba, dar n-am mai ajuns la ei
pot doar sa va spun ca am trecut cu barca prin zona, si baietii pescuiau pe un platou urias cu apa de 2-3 m adancime, fara structuri, cu fund nisipos
pe sonar nu mi-a aparut vreun peste in zona aia cat m-am plimbat eu :(

se pare ca locul ala e vestit ca fiind foarte bun pentru crap primavara, dar atat de devreme ?

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 01 Apr 2004 09:56

si am uitat sa mentionez, ca o ironie a sortii crapii erau stransi la cateva sute de m, se plimbau toti printre ape si nu cred ca aveau de gand sa manance ceva.....

Adrian
new member
Mesaje: 25
Membru din: 29 Apr 2004 20:11
Localitate: Petrosani

la crap pe Olt acum ?

Mesaj de Adrian » 30 Apr 2004 18:35

In ce zona a Oltului ai fost? Eu am fost la Frunzaru (Babiciu) unde curentul apei era foarte puternic (ecluzele deschise).S-au prins citva ciortanei (la bomba), CARASUL, predomina zona momentan.A-si fi curios sa aflu cum este apa (crescuta, scazuta) la Stoenesti.Ceva foarte important, MAI UMBLA BRACONIERII LA BETE ?

Adrian T.

Elemer b
new member
Mesaje: 1
Membru din: 14 Mai 2004 11:05

Pescuitul pe Olt.

Mesaj de Elemer b » 14 Mai 2004 11:12

Dupa cate stiu nu toti au norocul de a prinde crapi in aceasta perioada eu unul am fost norocos si am scos ceva crapi din olt va sfatuiesc sa mergeti si voi la Babiciu si veti prinde bineinteles si voi :wink:

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 14 Mai 2004 14:58

am vazut ca venit politia acum cateva zile si i-a luat pe toti, sub baraj la frunzaru ( babiciu )

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 14 Mai 2004 20:29

Oare de ce nu ma mir ca toate astea s-au intimplat la Caracal?

Dar hai sa ne gindim putin si la bietii pescari prinsi de politie. Dau bani pe permise (la filiala din Caracal a AGVPS) ca apoi sa vina politia sa-i prinda braconind.
Asta cind mai aveau citiva zeci de km pina la Dunare.

Nutza Pedros

Mesaj de Nutza Pedros » 15 Mai 2004 00:14

Eu tot nu inteleg un lucru, unii oameni dau o caruta de bani sa mearga la pescuit pe niste balti care nu pot sa aiba pesti mai mari de 5-6 kg(din cauza ca baga navodul sau pestele n-are conditii), de ce nu vin la DUNARE este si aproape de Bucuresti si prohibitia pe Dunare in zona de frontiera s-a terminat pe 12 mai.Tot anul nu prea vad pe nimeni sa pescuiasca la crap pe Dunare,desi am vazut la oameni cu exemplare de 7-12 kg(crap salbatic tata rupe lanseta si nu alta) si sunt pesti mult mai mari si in nr mai mare decat pe balti si in plus nu platesti nici un ban(decat actul eliberat de la politia de frontiera).... :!:

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 16 Mai 2004 00:20

se prinde crap frecvent pe dunare ?
ca eu aveam impresia ca pe dunare s-a braconat tot ce se putea, mai ales in zona giurgiu - oltenita....

Nutza Pedros

Mesaj de Nutza Pedros » 16 Mai 2004 21:18

Posibil sa fi braconat(unde nu se braconeaza ?)...dar eu am vazut cu ochii mei oameni care au scos crapi de 7 -12 kg in zona Giurgiu

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 16 Mai 2004 21:53

se prinde crap frecvent sau accidental ?
de fapt asta este problema.....


danr
http://www.rapitori.ro

Scrie răspuns