despre bomba, gica, scobar si altele

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 02 Apr 2004 10:59

Patabum,nu-i vorba de bomba-montura(nu are de a face),ii vorba de context.

Fir Intins!!!

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 02 Apr 2004 11:03

Context:
in fapt cei care dau la bomba de cele mai multe ori o fac si din comoditate, un kil de mamaliga si hai la pescuit, nu-si "irosesc" timpul cu pregatirea unei partide de pescuit
n-am nimic impotriva celor care dau la bomba e un stil de pescuit, ca multe altele.
ba chiar le recomand bomba cu pogace ,care e mult superioara la crap celei cu mamaliga
daca mai ies dupa amiaza dupa servici la crap dau la pogace intrucat nu am timp sa ma pregatesc corespunzator, pogacea fiind o nada cu actiune rapida.
recomand legarea carligelor cu fir monofilament rigid , carlige 1/0, nu folositi textilul pentru ca veti avea multe rateuri.

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 02 Apr 2004 11:03

Daca o chestie ma enerveaza nu o mai pomenesc si eu,nu!

Fir Intins!!!

DD
member
Mesaje: 299
Membru din: 13 Mai 2003 16:03
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DD » 02 Apr 2004 11:54

Este clar ca daca mai tine mult vremea asta o luam razna.
Eu m-am saturat de pregatiri. hai sa mai vorbim si despre altceva decat bomba.
De mai multe saptamani pregatesc monturi, leg carlige, cumpar ingrediente pentru nade si nu mai am rabdare. Foloseste cineva produse de la plafar pentru nade (altele decat anason sau coriandru). Am vazut ca exista chiar mai multi producatori pentru acelas produs (ex. spirulina). Sunt unele mai bune decat altele?. Ce parere aveti despre produsele pentru sportivi ce se gasesc in magazinele naturiste? A folosit cineva?
:)

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 02 Apr 2004 12:08

Eu folosesc cu foarte mult succes in afara de anason (seminte in plic) uleiurile esentiale - portocale si mandarine. Doar cele de Plafar, deoarece sunt facute din extracte naturale.
Asa cum am scris mai demult, folosesc in mixul pentru boiles si suplimente nutritive pentru sportivi: aminoacizi din zer, amestecuri de proteine (18%) si carbohidrati (72%) si aminoacizi cu lanturi ramificate leucina, isoleucina si valina.
Spirulina nu am pus niciodata. In schimb, de cate ori am ocazia, adun scoici (vii, din apa, nu din cele moarte si aduse de curent la mal, acestea sunt extrem de toxice) dau carnea prin mixer si includ pasta rezultat in compozitie.

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 20 Mai 2004 18:18

fratilor vreau sa scriu si eu din experienta mea despre semi metoda de a bracona numita bomba! intradevar e o metoda care prinde peste cand la altceva nu merge, folosita de mine pana acum 1 an juma, dar dupa cateva capturi in care pestele era adus la mal infasurat in toate cela 6 ace mi-am schimbat parerea radical. Nu pot sa cred ca cei care folosesc inca bomba nu au avut capturi ca cele amintite de mine mai sus si nu au fost macar putin pusi pe ganduri despre cat de sportiva este ea! www.xxx.ro

Scrie răspuns