Pareri de 250 RON

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Pareri de 250 RON

Mesaj de adi.oprea » 08 Feb 2007 00:33

Tocmai am vandut artileria ce mi-am insusit-o anul trecut m-am innoit cu 3 Helicoane 5400 NF si urmeaza sa-mi iau 3 lansete.Mai vechii si experimentatii domni ce-mi recomanda la 250-300 RON bucata asa ca sa nu fie <<SCUMP HALATU>> si sa fie si betisoarele bune.As vrea recomandari la bete din 2 bucati 3,6m;3lb.Daca se poate va rog link-ul unde le pot gasi si daca aveti ceva comentarii de facut asupra marfii spuneti nu tineti in voi.Mersi.

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 08 Feb 2007 04:44

Stiu ca exemple pot fi multe dar scrieti doar despre acelea care merita cu adevarat in raportul pret calitate.Ca de exemplu eu am vazut si testat partial (in fata magazinului)dar nu pe balta ceva de la Balzer de 3,6 la 3 lb si la un pret de 300 ron daca nu ma insel era vorba de Diablo III.Sunt din Alba si fiind cu banul in buzunar am plecat la Sibiu (ca iau eu scule de acolo de moare lumea) de... Sibiu oras mare capitala europeana-pretentii nu?Fratilor NUMAI TROMPETE in 3-4 magazine care am reusit sa la gasesc.Cel mai scump bat vizionat (vizionat termen care te duce cu gandul la piese de muzeu special aduse pentru vreo expozitie) era ceva de la Maver nu cunosc ce si nu eram interesat ca era din 3 buc la 3.9m si chiar daca faceam un compromis si vroiam sa iau nu avea decat unul asta in magazinul Vidra despre care lumea zicea ca este EN-GROS si care era situat la parterul unui bloc intr-o garsoniera(in camera erau hrana caini si pisici iar in bucatarie scule de pescuit numa 1si1).RUSINICA Sibieni.

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 08 Feb 2007 09:44

eu am mitchell armada carp first, 3,6 m 3,5 lbs, si sunt multumit de ele
batul e super ok pentru banii lui, e iertator, poti sa te infigi linistit intr-un plumb de 100 grame

Avatar utilizator
Vlasin Florin
maniac
Mesaje: 1131
Membru din: 10 Mai 2005 14:29
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de Vlasin Florin » 08 Feb 2007 10:35

sincer si din propria experienta iti spun ca la banii astia nu vei reusi sa-ti iei decit niste lansete pe care dupa 3 partide o sa vrei sa le dai :lol:

Avatar utilizator
Cristian Stancu
member
Mesaje: 201
Membru din: 30 Sep 2005 12:32
Localitate: Bucuresti/Romania

Mesaj de Cristian Stancu » 08 Feb 2007 13:07

Iti recomand Beast Master - Shimano sunt un pic mai scumpe de 300 ron, dar merita toti banii
Da-i romanului un deget si ....ti-l bea.

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 08 Feb 2007 17:05

sincer si din propria experienta iti spun ca la banii astia nu vei reusi sa-ti iei decit niste lansete pe care dupa 3 partide o sa vrei sa le dai
salut,

pe ce motive, de exemplu ? :lol:

Avatar utilizator
Vlasin Florin
maniac
Mesaje: 1131
Membru din: 10 Mai 2005 14:29
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de Vlasin Florin » 08 Feb 2007 19:15

prin comparatie :lol: eram pe lac si intimplator am scos un peste al unui vecin care nu era la standul lui,si vazind cum se comporta lansetele lui fata de ce aveam eu pe atunci-... trabuco red devil/el sert carpium...............am vazut diferenta.l-am rugat sa ma lase sa si lansez cu ele si a doua zi le-am pus in vinzare...........pe ale mele ;-)
nu fac reclama lansetelor de 15-20 milioane de lei dar intr-o zi tot acolo o sa ajungem daca ne permitem si vrem sa dam cu cea ce e mai bun pe piata.
mai zicea cineva cunoscut ca si dacia si rols-ul au 4 roti si se numesc masini-dar.............. :lol: :lol: :lol: :lol:

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 08 Feb 2007 19:53

de la 250 la 1500 ron e mare diferenta :lol:
realist vorbind, diferenta de pret poate sau nu justifica si diferenta de calitate, decizia de a trece de acest prag de 200-300 ron pentru o lanseta este mai mult o problema subiectiva.....

pentru un pescar obisnuit, un bat de 200-300 ron poate fi mai mult decat suficient
pot fi ok in drill si poti ajunge la aruncari la suta de metri fara prea multa " scoala "
am avut sert intuition de 2,9 m si am scos crap de 11 kile intr-un drill foarte placut
si dadeam suta de metri cu plumb de 100 sau 110 fara probleme
cu armadele de acum nu am avut placerea sa mai dau in crap de 10 kile, dar nu cred ca as avea probleme, desi sunt parca putin mai moi decat serturile
am vazut destui pescari pe balti scotand pesti mari cu gioarse de sute de mii....., doar ca daca vrei distanta trebuie sa plantezi :lol:

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 08 Feb 2007 20:34

Aruncarile la distanta nu sunt chiar dificile pentru mine ca am si eu vreo 2m,deaia n-as lua mai lungi.Anul trecut am inceput pescuitul crapului cu 2 bucati YAD Ashford si 1 Prestige Boilli de la Energo.Frumusele pentru incepator zic eu.N-am avut parte de capturi mari cel mai BIG CARP avand 3kg dar in ashford sa comportat placut.Am probleme cu masina si ma costa cca. 4000 euro reparatia,copil mic 4 luni,familie numeroasa-renumeratie mica dupa buget vorba lui Caragiale,ca-si lua Adi niste beteeee de sa moara si aia care au 9 vieti ca pisica sau traiesc 400 de ani ca cioara.Doar atat vreau sa stiu care din betisoarele existente pe piata-si merita banuti.

Avatar utilizator
Stefanovic
junior member
Mesaje: 79
Membru din: 14 Ian 2005 00:04
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de Stefanovic » 08 Feb 2007 20:47

shimano force master de 3.9 m de 3.5 lbs la 2.800.000 sunt super ...kiar de zice florin ca trebe sa depaseasca bariera de 3.000.000

Scrie răspuns