SHOCANT si FARA CUVINTE !!!

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

ticu
Moderator
Mesaje: 605
Membru din: 30 Aug 2006 19:06
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de ticu » 16 Feb 2007 18:45

:mrgreen: :mrgreen:

Avatar utilizator
DAN LUPU
junior member
Mesaje: 61
Membru din: 20 Dec 2002 17:05

Mesaj de DAN LUPU » 16 Feb 2007 21:34

Da si mie mi se pare sadic, dar trebuie sa tinem cont ca in Amerca sau Canada crapul estc considerat peste daunator in bazine si nici vorba sa manance ei asa ceva, prefera pestii oceanici sau rapitorii de apa dulce, carnea crapului spun ca are gust de sapun.
Inca o data metoda mi se pare barbara, e drept nu agreez nici vanatoarea, dar acu sa fiu sincer as da ceva bani sa-l fugaresc si sa-l haituiesc prin padure cu geep-ul pe animalul ala care era in barca si apoi sa-l vanez tot cu arcul sau macar cu pusca cu sare :evil: Ar sta bine capul lui in sufragerie la mine asa frumos pe o panoplie. Ma urati ca am zis asta ? :D

Avatar utilizator
gusti
senior member
Mesaje: 485
Membru din: 17 Feb 2006 22:36
Localitate: Timisoara

Mesaj de gusti » 16 Feb 2007 22:12

trist ca ii arunca inapoi mai bine ii inpusca sa ii scape de suferinta.rusinicaaa!!!

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 16 Feb 2007 22:49

Americanii si australienii cred ca urasc crapii cum uram noi soretii si somnul pitic.Eu ii inteleg.Va da-ti seama cat crap e acolo de se apropie atat de mult cu barca de ei.Se inmultesc si de 2 ori pe an si sunt foarte daunatori pt. specile lor autohtone.Adevarul este ca de cat sa-i impuste mai bine iar trimite la noi ,ca pe noi nu ne-ar deranja. :lol:

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 18 Mar 2007 08:11

Asa e, in America , dar mai ales in Australia crapul e considerat extrem de daunator pentru speciile indigene. Cica le-a distrus habitatul, mai ales prin modul de hranire ( crapul e omnivor, mananca si orice), fata de pestii lor, specializati pe cate un tip de hrana. Nu l-ati vazut pe Rex Hunt, cum ii indemna pe tinerii australieni sa distruga crapul european prin orice metode? La ei, daca ai prins un crap si-l eliberezi, e infractiune!!!
Asta nu inseamna ca-s de acord cu barbaria din clip. Putea sa-i omoare, de exemplu, si sa-i toace - hrana pentru alte specii. Sau sa-i prinda frumusel si sa ni-i trimita noua, gasim noi balti sa le (re)populam:) Si cand te gandesti :evil: ca neamtu' de la Sacos vinde crapul cu vreo 5-6$/kg... :oops:
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Scrie răspuns