342 kg. in 40 de ore

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

342 kg. in 40 de ore

Mesaj de Musaro Adriano » 10 Apr 2004 18:49

salut baieti mam intors acuma de la tancabesti si dupa 2 partide de pescuit dezastruose (2+2=5 si capturi=0) septmana aceasta sunt DESTRUS de resultato care a fost asa de positiv ca primi care am vrut sa informez sunteti chiar Voi prieteni de la forum. am fost cu parteneru meu Sandule 40 de ore pe balta si dormitul aproape nimic dar cu resultat saisfacatoare 342 de kg. de crap in 40 de ore de pescuit. Cel mai mare avea 22 de kg. si majoritatea intre 14 si 20 de kg. O sa scriu un articol cu detalii de aceasta partida de pescuit si o sa iese pe antena1 si tvr1 septmana viitoare. Ultimu crap la 14 kg. la scos Bogdan, copilul lui Sandel,deja mare pescar!.Iertatima daca mam intors a casa dar nu mai puteam la nivel fisic: ochi se inchideau, cerebel te paraseste si incepe intepaturile ratate, aruncaturile gresite,nu mai audi senzor si acest inseamna ca placere se tranforma in suferinta si ca este momentul de intoarcere a casa! Partida de pescuit aceasta ma invatat ca trebuie lucrat in echipa si ca oboseala si tensiune care se creasa la un ritmo asa de substinut nu trebuie substimat. Oricum multumesc pe Dumnezeu ca crapul a inceput sa bage botu ca lumea si atunci o sa prevad o paste plina de capturi pentru toti!!!fir intis numai bine.
PS. povestee pescaresti...lasam sa le povesteste ceilalti noi trebuie sa ne odinim acuma. Paste fericite.

iulian
member
Mesaje: 291
Membru din: 20 Ian 2004 13:11
Localitate: constanta

Mesaj de iulian » 15 Apr 2004 11:30

felicitari frate , la ce ai luat?
vreau sa merg simbata sau duminica la o balta pe linga constanta ,dar ma uit cu jale la prognoza.

pentru ca esti mai experimentat decit mine , care crezi ca este conditia esentiala pt capturi rasarite ( evident altele decit existenta pestelui in balta respectiva):
1.durata partidei
2.nada si momeala
3.echipamentul
4.stiinta pescuitului.

te intreb pt ca in ultimii ani in ciuda eforturilor ( financiare si logistice) nu am avut rezultate notabile , este adevarat si faptul ca nu am putut avea partide mai mari de 1-2 zile
iulian

Avatar utilizator
Cristi Bolfos
member
Mesaje: 230
Membru din: 12 Feb 2004 18:18
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de Cristi Bolfos » 15 Apr 2004 14:28

FELICITARI!!!
Sincer,sper sa reusesti acelasi rezultat si la preselectie si cel putin asa la campionat :P

Asteptam noi vesti....

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 15 Apr 2004 16:14

felicitari!!! se pare ca ai inceput cu avant sezonul de pescuit la crap... astept si eu cu interes articolul si reportajele.

la noi la romani exista o vorba: "cateii dintai, turbeaza", sa speram ca nu e valabil si pentru un "italiano vero"... :lol:

lasand gluma la o parte: fir intins la preselectie!

Vizitator

bravo

Mesaj de Vizitator » 15 Apr 2004 18:00

Stiu ca esti plecat din tara - dar totusi iti spun si eu Bravo - sincer ! Nu pot sa-ti fac urarea si pentru preselectie - ca ma nenorocesti !- dar nu m-as supara sa vin pe locul 2 dupa tine :lol: :lol: Oricum Fir Intins in continuare si poate ne vedem simbata la Peris pe balta mica

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 15 Apr 2004 18:24

penrtu toti: Imi pare bine ca va aud!!
Iulian prima conditia este...NOROC sa alegi un loc foarte bun, si macar deja momit cu o zii inainte la porumb nu ar fi rao!!Si al doila rand momeala trebuie sa abia ceva in plus (nu DIP, pentru ca daca momeala este mediocra dipul trasforma aceasta in o momeala mediocre mai parfumata!) Iulin informasate unde sa luat captura in balta unde mergi tu:tot acolo umbla peste(fac pariu in dolar). echipament te ajuta sa pescuiesti mai bine dar nu te ajuta oricum daca nu ai aruncat in bucataria crapului. Stinta pescuitului un pic trebuie dar nici prea multa , pana la urma carpfishing este focut de niste regule simple la indemana oricui. Cristi B. si mircea multumesc dar la concursuri de obicei am un ghinion care se lipeste de mine ca o lipitoare...in particolare la estratie locuri asa ca Val (oricum mare pescar)nu ai ce sa te faci grij si dupa se stia ca la concurs tot devine (pentru toti )mai greu: sgomotul, momit masiv peste tot, si peste mare? nicio umbra, macar ciortan: este binevenit si el!!
Numai bine tuturor...am uitat 2+2=5 adri

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 15 Apr 2004 18:29

Adriano draga - uiti ca la ultimul concurs de la Peris am fost aproape vecini de stand - si ne-am enervat la ce prindeau celelate echipe pe malul de vizavi :):) Asa ca si eu mi-am propus sa ma duc la biserica inainte de concursuri - sa-mi sfinteasca un pic mana dreapta :lol: Am zis ca nu are rost sa o dau cu betaina si cu aminoacizi si nici cu CSL - ca daca nu vede un pic de apa sfintita nu fac treaba :lol:

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 16 Apr 2004 20:43

val, te rog iaimi si mie o galata de 25 lt. (imi fac baie inauntru!!) merci mult.

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 16 Apr 2004 20:58

Frate Musaro - am uitat ca esti mai micut de statura - cred ca iti ajung 25 litri . Pentru mine cred ca nu e suficienta :lol: :lol:

Avatar utilizator
Valentin B.
junior member
Mesaje: 69
Membru din: 12 Feb 2004 16:45
Localitate: Targoviste
Contact:

Mesaj de Valentin B. » 20 Apr 2004 14:41

Salut tuturor!

Adriano ai facut "furori" si la Tirgoviste :lol: :lol: :lol:
Sincere felicitari!!
Din pacate nu am vazut reportajul,am fost plecat din oras dar nu la pescuit,si l-am pierdut...Dar m-au informat prietenii,care deja se pusesera pe retete de boilies :D :D
Numai bine tuturor!!!

Scrie răspuns