342 kg. in 40 de ore

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 23 Mai 2004 18:07

am ajuns la ultima intrebare focuta de prieten meu iliuta:la crapmania nu prea am focut bine (dar nu la concurs, acolo mam purtat ca la carte, dar la estragere locului.Baieti sa stiti ca la acesti concursuri nu contasa cu ce dai contasa unde stai!! ca de obicei apa a crescut 1 m. (niciodata ca de data asta)in 2 zile si sa punctat doar la capete balti ca in fiecare anul. acolo concurs este de fapt la cine ia biletelu cu locul la capete .Sf. Andrei de data asta avea altceva mai important de focut:lo inteleg.Oricum pot sa ma simt norocos comparat cu 18 din 22 echipe care sau uitat la lantete fra un bip cinci zile: am prins o bufnita la 3 dimineata si un plaur care fiind apa crescuta si vant se plimba pe balta si la care lanteta sa agatat?
Sandule!!!ne am distras de minune oricum intro gluma si un dus (plaja de fapt)si vreau sa salut tataiie gica care ne a tinut companie(mosule care tundea iarba acolo pentru vaci).numai bine

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 24 Mai 2004 15:22

Esti expert adriano! Io pe tancabesti nu am ajuns decat la performatna de a prinde lilieci! Bufnita..OOO master!!!!! :) :) :) www.xxx.ro
Ultima oară modificat 19 Sep 2012 15:17 de către caaron, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 24 Mai 2004 22:03

Draga Adriano
Iti multumesc pentru raspunsul dat si crede-ma ca mai bine de atat nu poate fi explicat pescuitul.
Duminica trecuta (acum e prima data cand ma laud si eu) pe balta de la Enisala (Tulcea) am plecat la loc nadit sa omor crapul. Din pacate n-am avut ocazia sa iau ceva mai mare de 1,5-2 kg cu toate ca in urma cu o saptamana partenerii mei luasera trei la 8 kg si unul pe la 12. Insa am prins un carashoi de un kil jumate care s-a batut cu voinicie de am zis la inceput ca l-am nimerit pe monstru.
Cu ocazia asta va multumesc si voua, celor de pe forum, pentru sfaturi si sper sa am cu ce ma lauda in continuare.

Va doresc si voua ce-mi doresc si mie.
Daniel
Salutari din Miami

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 25 Mai 2004 15:43

Imi pare bine daniel ca aud ca ai luat peste, cum am zis deja o data marime nu contasa (daca ai luat crap la 2 kg. intro zona unde cel mai mare este de 8 trebuie sa fii mandru de resultat pentru ca lai spart acolo!!!) de cat am inteles folosesti si porumb, atunci folosestel plutitoare la 2 cm de la fund cu burete flotanta, baga 2 viermisori pe varfl ac si (numai la montura plutitoare) tragi din cand in cand fir principal (can e pe suport) pentru a misca de 1 cm. momeala si pentru a se 'misca' momeala. asa facand o sa ai o atratie mai mare despre crapului. pentru nadit max 4 sau 5 bile cat o minge de ping pong cu prastie langa montura. Daca nu da randament schimba locul fiecare 4 ore. (acesta tecnica este numai pentru partide scurte)Numai bine si ai rabdare ca bunicul crapul o sa vina si la tine.fir intins .

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 25 Mai 2004 15:45

ps. uitam daniel: Dai exact acolo unde au dat prieteni toi!!O sa vezi!numai bine

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 25 Mai 2004 16:27

Gratia Adrian.
Spune-mi ce crezi despre buchetelul de vermusi pe rig in perioada asta la crap pentru ca as vrea sa-l incerc duminica asta.

Salutare de la mare.
Dan
Salutari din Miami

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 25 Mai 2004 20:21

Pt o prezentare cat mai buna a momeli pe loc nadit la fix ai putea folosi si pungile solubile. Sunt f eficiente la partidele scurte de 1 zi. Nu uita ca 20 de boabe de porumb pe o suprafata de cateva palme e altceva decat o boaba legata pe ac si care poate fi foarte usor trecuta cu vederea. Daca la porumbul pe care il bagi in punga adaugi si niste pelete si niste ground bait dasta de il gasesti prin magazine ai prb rezolvata intr-o masura destul de mare. www.xxx.ro
Ultima oară modificat 19 Sep 2012 15:17 de către caaron, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 25 Mai 2004 20:24

salut daniel buchetul de viermi pe rig este ecelent (baga un burete plutitor dedeasupt buchet) in perioda acesta !! atentie cand ataseesi buchet la fir de par c la impact cu apa probabil o sa sara. pentru siguranta o picatur de lipic pe nodul la monofilament. numai bine.
ps. te am zis plutitoare pentru ca eu asa am prins, cu buchet scofondator nu am prins nimic:coincidenta?sau 2+2=5? numai bine daniel!!

Scrie răspuns