Fitofagul?

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Fitofagul?

Mesaj de teacher64 » 16 Mar 2007 07:56

Ati prins careva fitofag la undita? Vreau sa spun cu momeala in carlig,... ca de "gradinari" ce dau la grebla sunt satul! Spuneti-mi si mie la ce momeala sa mai incerc! Acu 2 ani, am prins unul de vreo 7 kile, accidental, cred, la miez de paine lasata libera pe suprafata apei si mi-a lasat o amintire de nesters. E mirific, fratilor, prin drillul adevarat, nici macar masculii de ten nu fac asa!!
Deci, daca aveti ceva informatii... fie-va mila si de mine!:)
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
radumatica
veteran
Mesaje: 632
Membru din: 26 Dec 2005 21:39

Mesaj de radumatica » 16 Mar 2007 08:53

Cauta pe la magazinele pescaresti asa numitele pastile de fitoplancton si dispozitivul pe care se monteaza aceste pastile.
Am inteles din spusele unor amici ca dau rezultate bunicele... :lol:
Practica , pe balta se face!!!

Avatar utilizator
Vlasin Florin
maniac
Mesaje: 1131
Membru din: 10 Mai 2005 14:29
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de Vlasin Florin » 16 Mar 2007 09:29

am vazut la pescarii mai batrini ca folosesu ca momeala pe ac miez de trestie ce creste pe malul baltii,da nu pot sa-ti spun daca au si avut rezultate.

carpriver
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 22 Apr 2005 11:16
Contact:

Mesaj de carpriver » 16 Mar 2007 14:12

Utilizeaza pufuletii fabricati de firma CUKK...testat...ce denumesti , mai exact, fitofag ? Amurul alb mai este denumit fitofag sau ten...poate novac...am cateva capturi si di acestia....pe langa unul din acesta,crapul pare ...pestisor....vezi galeria lui Dan Coman...daca nu gresesc :lol:

ticu
Moderator
Mesaje: 605
Membru din: 30 Aug 2006 19:06
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de ticu » 16 Mar 2007 19:31

Gleria lui Dan contie ten,cit am inteles eu intrebarea se refera la fitoplanton :roll:

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 16 Mar 2007 22:39

Fitofagul,este cteno,ten,amur si se hraneste cu plante in general.Poti sa-l prini cu undita la porumb,boilies,se mai prind si la momeli de origine animala din cand in cand.Tu teacher, te referi la novac si sanger care sunt fitoplanctonofagi si fitozoofagi si se hranesc prin filtrarea aei.

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 17 Mar 2007 06:55

Va multumesc! Evident ca nu refeream la amurul alb, cteno sau cum vreti sa-i mai spuneti, noi ii spuneam simplu "chinez", din astia am prins cu sutele in adolescenta, prin '77-'80, la porumb. E vorba aici de ceea ce pescarii din zona ii zic fitofag, cel care e fitoplanctonofag si se hraneste preponderent filtrand apa. Nu stiu insa care e diferenta dintre novac si sanger. Eu ma refer la varianta mai alungita (dar nu cat amurul!), cea cu solzii mici, si ochii mai jos decat linia mediana si gura, daca nu ma insel. Pare viabila solutia cu pastile de plancton, n-o stiam, mersi! Cum se foloseste? Banuiesc ca tot asa, o lasi libera pe apa, se dizolva treptat, creand un nor de plancton pe care speram sa-l aspire pestele cu carlig cu tot, nu?
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

ticu
Moderator
Mesaje: 605
Membru din: 30 Aug 2006 19:06
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de ticu » 17 Mar 2007 07:39

Cam asa ceva,dar nu sint sigur de calitatea lor nici nu am vazut pe cineva sa prinda cu acele cu ele cu toate ca la noi pe belti sint foarte multii.

Scrie răspuns