legislatie 2007?

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

legislatie 2007?

Mesaj de teacher64 » 18 Mar 2007 09:10

Mai baieti, s-a mai schimbat ceva in legislatia pescuitului sportiv? Ultima kestie ce-am gasit-o e L 192/2001, si-s tot chestiile ceausiste cu interzis in timpul noptii, maxim 2 bete a cate 2 carlige, etc. Personal n-am nimic impotriva a max 4 carlige, dar... de ce nu pe 4 lansete? Am inteles de pe la prieteni c-am ramas cam unica tara din UE unde nu se pescuieste noaptea, e drept? Si...fiti sinceri: e vreunul dintre voi care n-a prins crap noaptea? Si zau ca nu ne-am simtit braconieri, ci doar frustrati... Eu si acum 25 ani eliberam crapii, daca aveam mai mult de 1 bucata, chiar noapte fiind! Si nu de frica cuiva, ca doar oricum eram in culpa, nu?
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
voicua
veteran
Mesaje: 568
Membru din: 02 Mar 2006 15:20
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Re: legislatie 2007?

Mesaj de voicua » 18 Mar 2007 10:32

teacher64 scrie:Mai baieti, s-a mai schimbat ceva in legislatia pescuitului sportiv? Ultima kestie ce-am gasit-o e L 192/2001, si-s tot chestiile ceausiste cu interzis in timpul noptii, maxim 2 bete a cate 2 carlige, etc. Personal n-am nimic impotriva a max 4 carlige, dar... de ce nu pe 4 lansete? Am inteles de pe la prieteni c-am ramas cam unica tara din UE unde nu se pescuieste noaptea, e drept? Si...fiti sinceri: e vreunul dintre voi care n-a prins crap noaptea? Si zau ca nu ne-am simtit braconieri, ci doar frustrati... Eu si acum 25 ani eliberam crapii, daca aveam mai mult de 1 bucata, chiar noapte fiind! Si nu de frica cuiva, ca doar oricum eram in culpa, nu?
Vezi Legea 116/04-o5-2006,modificare a Legii 192/2001 ,privind resursele acvatice,pescuitul si acvacultura.

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 18 Mar 2007 11:07

Am gasit!!! Mersi!
Pentru cei interesati: pescuitul sportiv se poate practica atat pe timpul zilei , cat si al noptii! Noaptea trebuie sa ai o sursa de lumina care sa-ti semnalizeze prezenta pe malul apei.
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
chiqui2k4
member
Mesaje: 186
Membru din: 23 Ian 2005 11:36

Mesaj de chiqui2k4 » 18 Mar 2007 11:15

Salut.Eu locuiesc in Spania.Si despre pescuitul de noapte iti pot spune cite ceva.Ma refer la legile de aici.Si aici pescuitul de noapte este interzis pe toata Spania.Mai concret. Poti pescui pina la apusul soarelui,dar face exceptie pescuitul la somn unde poti pescui pina la 12 noaptea si a doua zi de la 06 de dimineata. Si aici toti pescarii asteapta sa se schimbe aceasta lege care este de mult timp.Legea interzice pescuitul de noapte pentru a proteja animalele de noapte.Dar sint pescari care se risca si stau si noaptea pregatiti cu bricheta,in caz ca vine control sa le arda.Asta nu inseamna ca este braconaj cea ce faci.Cine este pescar care intelege farmecul pescuitul elibereaza pestii si daca ii prinde noaptea.Sa speram ca in viitorul apropiat se va schimba. Cam asta este aici in Spania. Te salut.Cristi.

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 18 Mar 2007 11:16

Cum ramane cu cele 2 lansete a cate 2 carlige? Anul trecut am avut o discutie cu paznicii unei balti, private, e drept: aveam doua undite cu cate un carlig fiecare, si inca un bat pe care-l foloseam exclusiv pentru nadit, fara carlige, evident. Mi-au reprosat ca pescuiesc cu 3 bete, iar faptul ca al 3-lea nu avea carlige nu i-a impresionat deloc! :evil:
Ati patit kestii dintr-astea? A, si inca o nasoleala: Cica sculele de rezerva trebuie sa stea obligatoriu in huse, si nu insirate pe mal... :shock: Poate si minciocul? ;-)
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
voicua
veteran
Mesaje: 568
Membru din: 02 Mar 2006 15:20
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesaj de voicua » 18 Mar 2007 14:53

teacher64 scrie:Am gasit!!! Mersi!
Pentru cei interesati: pescuitul sportiv se poate practica atat pe timpul zilei , cat si al noptii! Noaptea trebuie sa ai o sursa de lumina care sa-ti semnalizeze prezenta pe malul apei.
Legea prezinta doua taisuri asa ca atentie mare.Este un articol unde se mentioneaza faptul ca activitatea de pescuit pe timpul noptii se va desfasura numai pe sectoare delimitate de catre autoritatile competente.Adica te duci pe Olt la pescuit iar daca zona nu este delimitata clar de catre cei de la AJVPS,risti sa calci pe bec.La noi ca la nimenea. :evil:

Avatar utilizator
freecarp
veteran
Mesaje: 751
Membru din: 23 Oct 2005 21:12
Localitate: Gummersbach/Germania

Mesaj de freecarp » 18 Mar 2007 15:46

nici in franta nu ai voie sa pescuiesti noaptea peste tot!!!
si acolo sant zone, asa ca nu este numai la noi!!
fir intins

Avatar utilizator
tudor oprescu
Moderator
Mesaje: 231
Membru din: 18 Feb 2003 16:24
Localitate: Paris
Contact:

Mesaj de tudor oprescu » 18 Mar 2007 16:28

Adevarat graieste Freecarp. Nici in Franta nu poti pescui noaptea peste tot.
Nomal, ar trebui mai multe "organe" de control decat ce exista acuma. Deci ar trebui sa fie mai scump. Ca pan' la urma banu creaza organu, nu functia ! :lol:

Avatar utilizator
raducu
senior member
Mesaje: 486
Membru din: 15 Ian 2007 23:08
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de raducu » 18 Mar 2007 16:41

tudor oprescu scrie:Adevarat graieste Freecarp. Nici in Franta nu poti pescui noaptea peste tot.
Nomal, ar trebui mai multe "organe" de control decat ce exista acuma. Deci ar trebui sa fie mai scump. Ca pan' la urma banu creaza organu, nu functia ! :lol:
Dar macar in Franta daca ai intrebat chiar si telefonic in ce situatie se afla zona in care vrei sa pescuiesti si-ti raspunde ca ai voie noaptea,esti sigur ca e voie. La noi insa ar trebui sa obtii acord scris si stampilat,daca doar intrebi risti sa vina colegul celui pe care l-ai intrebat si te arde ca asa vrea el. La institutiile noastre daca sunt doua ghisee si pui aceeasi intrebare la fiecare ghiseu, primesti trei raspunsuri diferite. :D
PESCUITUL INSEAMNA ARTA

Avatar utilizator
voicua
veteran
Mesaje: 568
Membru din: 02 Mar 2006 15:20
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesaj de voicua » 18 Mar 2007 17:05

freecarp scrie:nici in franta nu ai voie sa pescuiesti noaptea peste tot!!!
si acolo sant zone, asa ca nu este numai la noi!!
fir intins
Da mai fratilor dar aratati-mi o zona delimitata in acest scop ca o mananc, sau macar un loc unde sa scrie ,,in aceasta zona este permis pescuitul pe timp de noapte"avand in vedere ca legea e aprobata de aproape un an de zile.Pe toate malurile gasesti ,,Proprietate privata'sau ,,Accesul interziz'',,Atentie caine rau '',dar alceva nimic.La asta m-am referit cand am afirmat ,,la noi ca la nimenea'' . :-(

Scrie răspuns