Povesti si intampalari la pescuit (adevarate)

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 23 Apr 2004 12:46

Ma Ioane ma,nu ai putut tace,acuma cine a prinde 4 pesti intr-un cirlig,ca dupa cum sa vede mult nu lipsea :D !

Fir Intins!!!

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 24 Apr 2004 17:32

Nick,nu vrei sa ne dai detalii despre sheffield-ul de noapte.Nu de alta,dar am facut si eu o partida de noapte la pluta in care am prins 52 de somotei(aveau in total 416 mustati,pentru matamaticieni :) ).Prindeam mai mult dar mi s-a terminat momeala(jumate kil de rima).Totusi,consider ca m-am intepat si nu as vrea sa se repete.Toate bune!

Fir Intins!!!

lucianfiat
junior member
Mesaje: 59
Membru din: 25 Apr 2004 01:24

am si eu o intamplare care mi-se pare hazlie

Mesaj de lucianfiat » 25 Apr 2004 01:45

eram acum 3 ani pe golful Mraconia langa Orsova cu trei prieteni la pescuit si dupa cateva ore de pescuit a venit ora pranzului cu o caldura molesitoare , nu tragea nimic la pluta si am incercat in larg la rama poate intra vreun biban mai cocosat ,prietenii mei tolaniti de caldura stigau la mine sa ma duc la un izvor din apropiere sa iau apa ca ei sunt aproape lesinati si nu vroiau sa se ridice de pe scaune ,dupa vreo 15 minute de intrebari daca ma duc sau nu m-am hotarat sa ma duc cand ajung unul a sarit de pe scaun inspre batul meu strigand ;ii la ia" atunci eu am strigat "nu umbla ca vin eu " cand am ajuns langa bat bambina a dat sus si am contrat ,atunci toti au intrebat "este ceva sau ai ratat " eu zic se simpte ceva dar nu stiu cat este , cand adun in apropiere de mal vad un broscoi record in carlig care se zbatea si in spatele meu toti erau pe jos mai putin sa lesine de ras si i-mi spuneau vezi daca nu ai vrut sa te duci mai repede dupa apa ,data viitoare gasesti vre-un crocodil .Poate urmati si voi exemplul lor dragi prieteni :lol:

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 25 Apr 2004 11:14

pescuitul la pluta noaptea e identic cu pescuitul de zi singura diferenta e un starlet pe antena plutei.
noi dadeam la pluta asa de trecerea timpului intrucat celelalte lansete de crap dormeau linistite.

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 26 Apr 2004 20:40

Pe vremea cind am facut eu partida asta de care vorbeam nu existau starlite-uri.Aveam un lampas si ne descurcam cum puteam.Acuma stii si tu cum dupa o vreme pescari care dau mult la pluta i-si fac un reflex.Cu dreapta tin batul si cu palma stinga(cit mai larg deschisa in cazul meu) asteapta pestele(vorbim de pesti care se pot ridica din bat) si cum pina atunci nu am mai vazut somn pitic plus lumina precara i-ti dai seama cum m-am intepat.

Fir Intins!!!

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Prima zi de pescuit la Prut

Mesaj de Ioan S. » 27 Apr 2004 11:16

PRIMA ZI DE PESCUIT LA PRUT

In urma cu aproape 7 ani am mers prima data la Prut. Mai pescuisem si inainte, ultimii doi ani cu permis in amenajarile AJVPS Iasi, dar fara rezultate notabile. Era in luna iunie, prima saptamina dupa prohibitie, intr-o zi de simbata. Am urcat in tren si spre norocul meu am gasit doi pescari dispusi sa-mi arate locuri de pescuit, dar si procedura legala de trecere a fisiei de protectie a frontierei de stat. Odata ajuns pe malul apei, am tras cu ochiul la ce fac pescarii obisnuiti cu Prutul si primul impuls a fost de a pleca acasa. In cele din urma, cu foate mult noroc, am improvizat cele necesare si am reusit sa arunc o lanseta si un bat de mina. Care noroc (al meu) a fost ghinionul unuia dintre cei doi pescari care m-au ajutat. Acesta isi luase tot echpamentul cu el, toate sculele … ma rog totul, mai putin mulinetele. Asa ca am pescuit – doi pescari – fiecare cu cite un bat de mina, iar pentru lanseta ne-am inteles ca prima trasatura sa fie a mea, urmatoarea a lui si tot asa … Pentru ca am uitat sa va spun, nu aveam la mine plumbi plati, iar mamaliga o gresisem, era atit de moale ca nici pe bomba nu statea. Asa ca am folosit la bat de mina rime negre, de la el, iar la lanseta bomba cu doua cirlige si mamaliga, tot de la el.
Rezultatul: un „caras” de 200 de grame (care abia acasa, la curatat, s-a dovedit a fi crap), prins la bat de mina.
Cit despre lanseta, nici o trasatura pina la ora 15.00, in tot acest timp cu mamaliga de la tovarasul meu (ad-hoc) de pescuit.
Ei bine la ora 15.oo acesta pleaca undeva in tufisuri (necesitati omenesti), eu profit de lipsa lui, scot lanseta si pun pe bomba mamaliga facuta de mine. Despre acesta mamaliga trebuie sa va spun ca a fost facuta ca o copie originala a unei retete vazuta la un prieten de-al meu – pescar care din pacate nu este aici pe forum si pe care cu greu aproape l-am convins sa vina la Prut (sper ca anul acesta sa o faca) – ei bine mamaliga cu ciocolata. Numai ca eu am realizat aceasta ciocolata cu lapte praf, cacao, ness, zahar, vanilie. Inutil sa va spun ce culoare avea. Iar de moale, va dati seama – aproape gelatina.
Dar sa revenim, pun astfel de mamaliga, arunc si dupa nici 5 minute agat un crap de 1,4 kg. Apare si tovarasul meu, la timp ca sa ma ajute cu minciogul si bineinteles ca pina la plecare am pescuit numai cu mamaliga de la mine, pe care o inlocuiam din sfert in sfert de ora, fara a mai avea si alta trasatura.
Era cel mai mare crap prins de mine pina atunci deci primisem din plin „chemarea apei”, in fapt numai prima parte a ei. Ajuns acasa, cu crapul infasurat in pelerina de ploaie (nu v-am spus ca nu aveam la mine o punga in care sa incapa) il arat sotiei, care imi spune oarecum mirata: „Dimineata ai plecat cu 40.000 la tine. Sa vad banii.”

Dar asa cum v-am spus aceasta a fost doar prima parte din „chemarea apei”. Si cu voia dvs. o sa va povestesc si partea a doua despre cum am devenit pescar de apa curgatoare.

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 27 Apr 2004 18:28

Povesteste Ioane,povesteste.Pe topicul asta ma simt ca in jurul unui foc de tabara pe malul apei,seara,cind se aduna pescarii si incep povestile.Ca pentru mine pescuitul nu-i o stiinta exacta ca matematica,fizica chimia plus 2 monturi decupate din revista si citeva citate din "marele pescar strainez,atotstiutor".Si nu renunt la caldura unui foc de tabara in favoarea matematicilor,asa ca povesteste cum a fost.

Fir Intins!!!

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 27 Apr 2004 19:37

A DOUA PARTIDA DE PESCUIT LA PRUT

In saptamina imediat urmatoare am mers din nou la Prut. M-am instalat pe unul din cele mai bune locuri de crap din zona, cel putin asa imi spusesera cei care mi-au recomandat locul. Malul era plin de pietre mari, intarit pentru a nu fi rupt la viituri, abrupt si cu apa adinca (cam 4 m adincime la 2 metri spre larg). Si bineinteles, pe pietre foarte multe scoici. De asta data la ora 5.oo aruncasem prima lanseta. La 5.15 la 50 m in aval s-a instalat un pescar mai in virsta. La ora 7.oo el prinsese deja 3 crapi (2 de circa 2 kg si 1 de 1 kg), la 10.30 mai prinde o platica de circa 0.5 kg si la ora 11.oo pleaca. In tot acest timp eu nu avusesem nici macar o trasatura. Am lansat mai lung, astfel incit momeala era dusa de curent aproape de zona unde prinsese batrinul. La ora 12.oo prima trasatura, puternica, dar dupa numai un minut de dril pestele a scapat. Nu fusese bine agatat.
La ora 15.oo a doua trasatura. Dar ce trasatura… Au fost doua smuncituri pina sa pun mina pe lanseta. Daca initial lanseta era orientata perpendicular pe cursul apei, dupa a II-a trasatura a ajuns pe directia firului, deci aproximativ paralela cu malul apei. Odata luata lanseta in mina, am simtit intreaga forta a pestelui, care inota in aval. Aveam impresia ca-mi va smulge lanseta din mina. El tot lua fir, pina cind am sesizat ca era mult in aval, in apropierea malului moldovenesc. Era in zona un copac cazut in apa. Am realizat ca se poata agata, asa incit am riscat, am marit tensiunea in fir, desi acesta vibra ca o coarda de ghitara si scotea acel sunet caracteristic. Am fortat poate, dar firul a rezistat (0,35 mm; 12,5 kgf), la fel si lanseta (Telecrap - Gipopescar, 3 m, 40 – 80 g) si am schimbat directia pestelui, care de asta data inota in amonte.
Drilul a durat peste 30 minute. In primele 15 minute imi tremurau genunchii de abia ma tineam pe picioare. Dupa 15 minute ma durea stomacul (poate de emotie, poate pentru ca sprijineam minerul lansetei), ma durea mina cu care tineam lanseta…
Finalul a fost deceptionant. Obosisem crapul suficient. Am incercat sa-l iau cu minciogul si am realizat ca lungimea crapului era dubla fata de plasa minciogului, iar inaltimea crapului era sensibil egala cu diametrul minciogului… (Nu e mai putin adevarat ca minciogul era foarte mic, cu diametru de 25 cm si adincimea plasei de 50 cm).
Am resit sa fac pestele sa plutesca la suprafata pe o parte, chiar l-am asezat cu capul pe o piatra care iesea din mal. Malul putin cam inalt, puteam ajunge cu mina la apa doar asezat in genunchi. Vreau sa-l prind cu degetele (ambele – mare greseala) de sub uperculi si ma sperii de propriile-mi cirlige (celelete cinci) care atirnau din bomba pina in zona de care urma sa-l apuc. Inutil sa va mai spun ca tremuram tot, abia ma tineam pe picioare. Si a urmat o ultima zvicnire a pestelui, a intrat sub apa, probabil a razuit firul de scoici pentru ca s-a rupt fara nici o smuncitura.
Am ramas pe malul apei (sudind tigarile) vreme de vreo ora contemplind apa, si analizind ce, unde, cum …

In anii ce au urmat mi-am luat revansa. Tot ce v-am povestit aici, bune sau rele, au contribuit la formarea pescarului de astazi. Indiferent daca am pierdut ace, plumbi, pesti sau timp, hai sa privim si partea constructiva a pierderilor : INVATATURA COSTA.

Si (ca sa nu-mi pot termina aici povestea) spunea SF despre farmecul povestilor si intimplarilor pescaresti. Am mai spus-o, merg la pescuit aproape numai cu trenul. In tren sint uneori chiar si 30 de pescari. Majoritatea ne cunoastem intre noi. Si de cele mai multe ori avem ce povesti/asculta astfel incit cele 40 de minute petrecute la dus (si inca atitea la intors) trec foarte repede. Iar daca primavara devreme si toamna tirziu merg cu masina parca imi lipseste ceva.

Fir intins si PROHIBITIE USOARA!

Scrie răspuns