Povesti si intampalari la pescuit (adevarate)

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Cristi Bolfos
member
Mesaje: 230
Membru din: 12 Feb 2004 18:18
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de Cristi Bolfos » 22 Apr 2004 08:11

Super frumos......FELICITARI,ai ce sa le povestesti copiilor :)

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 22 Apr 2004 09:54

Multumesc pentru aprecieri baieti.Numai bine!

Fir Intins!!!

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 22 Apr 2004 10:49

tare povestea, dar mai ales stilul de a o relata.
felicitari SF.

bogdans
junior member
Mesaje: 38
Membru din: 08 Apr 2004 15:18
Localitate: Timisoara

Mesaj de bogdans » 22 Apr 2004 11:58

E buna dar e cam...SF, noi intelegem ca toti suntem pescari :))

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 22 Apr 2004 12:41

Bogdane,la ora asta stau cu rola de fir in mina si nu-mi vine sa cred.Pe rola scrie Ocean ProLine,high resistence monofilament,Blue Pacific.Ambalajul si eticheta sint toate blue,numa firul ii roz.Incredibil,nu :D ?

Fir Intins!!!

bogdans
junior member
Mesaje: 38
Membru din: 08 Apr 2004 15:18
Localitate: Timisoara

Mesaj de bogdans » 22 Apr 2004 13:22

Iti vine sa crezi ca Pacificul e roz ? :wink:

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 22 Apr 2004 14:22

Dupa intimplarea lui lui SF, greu, foarte greu sa mai spuna cineva vreo poveste … fie ea si pescareasca.. Eu as putea incerca, dar dvs veti avea rabdare sa o cititi ?

Pentru ca toti am fost incepatori intr-ale pescuitului, mi-am amintit o intimplare cu pescari incepatori, cu maxim 2-3 ani activitate (pescuit) in ape fara importanta in pescuitul industrial sau sportiv. Poate sa fi avut la activ si citeva iesiri la balti adevarate dar fara a beneficia de sprijinul/sfaturile unui pescar cu experinta. Ba, sa spun intreg adevarul, eu pe atunci nu prea intelegeam cum se poate prinde peste folosind ca nada mamaliga.

Sint multi ani de atunci (poate vreo zece), era cam pe la sfirsit de mai si am mers impreuna cu trei cunoscuti pe o balta ieftina, de fapt o acumulare colmatata. Lacul era napadit de stuf si papura in pilcuri mai in larg, dar cel mai important o perdea paralela cu malul, la circa 15 metri, cu pasaje spre mijlocul lacului avind deschiderea nu mai mare de 4 metri. Cit despre adincime, poate doar de pe dig sa fi fost posibile aruncari mai lungi si/sau pescuitul la adincimi mai mari de 1 metru. Nu mai stiu ce-o mai fi acum acolo, dar se prindea caras dupa caras (nu ai mare de 50g) la rima cu undita si caras mare (500-600g) in deschiderea din perdeaua de stuf la pufulet rosu.
Dintre toti patru, unul era la prima tentativa de a deveni pescar, avea doua undite telescopice la prima utilizare si foarte mult optimism.
Dintre toti, tocmai el s-a dus pina la masina sa mai aduca niste bere. Cind s-a intors isi vede pluta (nu tocmai fina) de la una dintre undite: se misca in toate directiile, uneori intra in apa. Apuca omul undita, trage, simte greu, ridica si vede doi carasi si o beldita. Toti in acelasi cirlig. Dupa o scurta mirare, bucuria ii alunga orice urma de indoiala. A fost eroul zilei … si dupa spusele sale „a prins tata, mama si copilul, toti odata”.

Partea nesperata de autorul acestei glume (subsemnatul), este ca saracul pescar a povestit tuturor cunoscutilor cum a prins el trei pesti odata. Asta, pina s-a gasit un „prieten” sa-l convinga de adevar.

FIR INTINS tuturor si PROHIBITIE USOARA !
Ioan S.

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 22 Apr 2004 15:10

doi pesti intr-un carlig am mai auzit :lol: :lol:, dar chiar trei?!??!

are careva mai mult? (hai ca facem licitatie)

fir intins!!!

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 22 Apr 2004 15:24

Nu te speria,ca ai vreme sa auzi de acum inainte :D .

Fir Intins!!!

bogdans
junior member
Mesaje: 38
Membru din: 08 Apr 2004 15:18
Localitate: Timisoara

Mesaj de bogdans » 22 Apr 2004 15:29

Dar de salau de 6 Kg prins la salau de 500 g prins la oblete ai auzit ? Tot 3 pesti intr-un carlig, chestia e ca ala de 6 Kg n-a ajuns la carlig dar s-a inecat cu astalalt si n-a mai putut sa-l dea afara. E reala treaba, chiar eu am vazut-o

Scrie răspuns