Info:"Curetenie de primavara pe Lacul Scorei"

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Diver
new member
Mesaje: 18
Membru din: 19 Mar 2006 20:02
Localitate: Sibiu

Info:"Curetenie de primavara pe Lacul Scorei"

Mesaj de Diver » 02 Apr 2007 09:31

Simbata 31.03.07 Asociatia "Terra Magica Sibiu" , cu sprijinul Primariei Porumbacu, a organizat curatatea unor portiuni din malurile lacului Scorei si a canalului de fuga al aceluiasi baraj.
S-au curatat circa 3Km din malul sting al lacului, 1 Km din malul drept si cite 1,5 Km pe ambele maluri ale canalului de fuga.
Cantitatile de gunoaie strinse au fost impresionante, depasind din pacate cu mult asteptarile noastre.
Primaria va incerca sa amplaseze un container pentru gunoi, in imediata apropiere a centralei de pe baraj.
Sintem convinsi ca cei ce acceseaza acest forum sint oameni care gindesc si actioneaza ca si noi.
Ceea ce am facut noi este un umil inceput. Nu stati inerti si incercati sa le imprimati si celor din jurul vostru respectul pentru un mediu curat si placut.
Vom continua astfel de actiuni si in zonele Arpas si Avrig ( o sa le anuntam din timp). Daca veti veni si voi promitem sa finalizam cu un gratar si o bere. Povestile pescaresti vor fi catalogate drept credibile, caci oricum am trecut de 1 Aprilie (apropo, am evitat sa postez ieri, ca sa nu creada lumea ca fac bancuri).

Fir intins- pe mal curat!
Fir intins si happy bubbles!

Diver

misucluj
junior member
Mesaje: 86
Membru din: 09 Feb 2006 18:02

Mesaj de misucluj » 02 Apr 2007 13:19

asa ar trebui sa faca toti pescari , adica cind pleci acasa sa iti duci si gunoiul cu tine pina la pimul container, nu cind mergi la pescuit si vrei sa te instalezi pe mal prima data trebuie sa stai 15-20 min sa faci curatenie dupa cel care a fost inainte ta.

Avatar utilizator
apetrea adrian
senior member
Mesaje: 429
Membru din: 28 Mar 2006 07:29
Contact:

Mesaj de apetrea adrian » 02 Apr 2007 14:57

am fost sambata pe dumbravita la prima iesire pe anul acesta si vreau sa spun ca am adunat vreo jumatate de ceas la gunoaie de pe malul unde am stat cu toate ca balta este 'particulara'.cu regret spun ca nici macar un butoi pentru gunoi nu exista.ba capac peste toate m-a mai luat la intrebari si paznicul care a venit sa ia banii vizavi de 'muntele' ce se adunase acolo.asa ca!!!

peterfi lajos
member
Mesaje: 226
Membru din: 15 Noi 2005 09:37

Mesaj de peterfi lajos » 02 Apr 2007 15:24

apetrea adrian scrie:am fost sambata pe dumbravita la prima iesire pe anul acesta si vreau sa spun ca am adunat vreo jumatate de ceas la gunoaie de pe malul unde am stat cu toate ca balta este 'particulara'.cu regret spun ca nici macar un butoi pentru gunoi nu exista.ba capac peste toate m-a mai luat la intrebari si paznicul care a venit sa ia banii vizavi de 'muntele' ce se adunase acolo.asa ca!!!

Valabil si pe lacul IERNUT !!! O mizerie ca in mahala.
Cos de gunoi inexistent pe toata balta (100 hectare)
RUSINICA!!RUSINICA!!!

bogdan bv
member
Mesaje: 240
Membru din: 14 Mar 2006 12:21

Mesaj de bogdan bv » 04 Apr 2007 15:14

Avetzi f mare dreptate la scoreiu in wekend sunt zeci de pescari si majoritatea isi lasa ''morti '' pe balta asta se intampla mai peste tot
Adrian si ce ai facut la Dumbravitza?

Avatar utilizator
apetrea adrian
senior member
Mesaje: 429
Membru din: 28 Mar 2006 07:29
Contact:

Mesaj de apetrea adrian » 04 Apr 2007 18:48

bogdan simbata nu am avut nici o trasatura apa f. rece dar am fost marti cu un echipament 'light' pentru caras si am avut 6 k de caras in 25 de bucati cam in 6 ore.pentru crap mai dureaza ceva pe la noi pina s-o incalzi apa

bogdan bv
member
Mesaje: 240
Membru din: 14 Mar 2006 12:21

Mesaj de bogdan bv » 04 Apr 2007 22:44

da da ai dreptate
la noi seara e fff rece mai tre sa asteptam un oik
vreau sa merg wekwndu asta la vadu
da nu sunt prea sigur
nush a ramas aceasi taxa ca anu trecut?

Scrie răspuns