Putin frustrat, dar cu multa ambitie :)

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Razvan Pop
new member
Mesaje: 22
Membru din: 30 Mai 2005 17:49

Putin frustrat, dar cu multa ambitie :)

Mesaj de Razvan Pop » 10 Apr 2007 12:58

Hristos a inviat.

Am fost Luni, 09.04, la pescuit la o balta situata pe soseaua Bucuresti-Urziceni, inainte de a intra in Movilita pe partea stanga.

Din start ne-a spus paznicul ca nu este caras. Taxa este de 70 RON/12 ore.

Am folosit urmatoarele momeli: porumb expandat, mamaliga, porumb cu sofran, usturoi, miere, vanilie, rama, vermus. Dupa o ora, cam pe la 8:30, am prins la porumb expandat un caras la ~700g. A fost singura mea captura.

Pe balta mai erau 20 de pescari pe putin. Nimeni nu prindea nimic, cu exceptia uni grup din dreapta mea. La fiecare jumatate de ora prindeau un crap intre 4-7 Kg.

De ce cred eu ca ei prindeau si noi nu:
1 ---- Dadeau la bomba (eu nu folosesc bomba, mi se pare aiurea sa arunci 6-7 carlige odata). Inainte de a lansa mai dadeau cu ceva pe mamaliga din bomba.

2 ---- Lansau cu 8-12 metri mai departe decat toti ceilalti.

In balta aceea este crap. Eu nu am de gand sa ma las pana nu prind si eu cel putin unul, nu conteaza cat de mic. Am de gand sa merg iar weekend-ul viitor. Orice sfat sau strategie este binevenita. Am la dispozitie 3-4 zile in care pot nadi locul, doar ca nu stiu exact ce sa folosesc.

Mentionez ca inca nu am pescuit la boilles dar sunt dispus sa incerc. Va rog sa-mi recomandati ceva care se preteaza primvara. S-ar putea sa nu fie invatati crapii din acea balta cu boilles. Daca este asa, ce strategie adopt?

Va multumesc anticipat si imi cer scuze pentru postul lung.

cosmin tg mures
member
Mesaje: 104
Membru din: 02 Mar 2007 15:34

nu fi frustrat

Mesaj de cosmin tg mures » 10 Apr 2007 13:13

razvane parerea mea este ca ar trebui sa ancerci sa momesti cu o pastura an care sa adaugi putin porumb fiert cam 1kg si pastura sa contina lapte praf aditiv de scoica si seminte de canepa pe carlig porumb la conserva de mancat porumb la borcan de scoica si porumb cu alcool
daca este trestie multa ancearca porumb an usturoi

cosmin tg mures
member
Mesaje: 104
Membru din: 02 Mar 2007 15:34

Mesaj de cosmin tg mures » 10 Apr 2007 13:17

stai linistit ei prindeau la bomba pt ca deja era bine momit locul si i-a adunat acolo pe patul de nada ,fa si tu un pat de nada si vei vedea rezultatele mai ales daca dai cu porumb

Razvan Pop
new member
Mesaje: 22
Membru din: 30 Mai 2005 17:49

Mesaj de Razvan Pop » 10 Apr 2007 14:25

O sa incerc sa fac asa cum ai zis. Cu cate zile inainte de partida de pescuit imi recomanzi sa nadesc? O sa vorbesc si cu paznicul sa-mi tina locul ocupat in ziua in care intetionez sa merg.

Daca merg Sambata trebuie sa incep naditul azi? Mersi mult.

Inca ceva: boaba de porumb fiert sa fie pusa direct pe ac?

cosmin tg mures
member
Mesaje: 104
Membru din: 02 Mar 2007 15:34

Mesaj de cosmin tg mures » 10 Apr 2007 15:34

nu foloseste firul de par si daca se poate sa momesti de joi e bine dar la ore fixe si seara si dimineata si acum nu trebue momit foarte mult pune si boabe de porumb sparte nefierte dar nu multe

cosmin tg mures
member
Mesaje: 104
Membru din: 02 Mar 2007 15:34

Mesaj de cosmin tg mures » 10 Apr 2007 15:37

ancearca an asa fel sa gasesti locul sa nu poti avea vecini care sa te deranjeze cu aruncatul cu bombe sau plumbi grei aproape de locul momit

doruletz
member
Mesaje: 155
Membru din: 01 Iun 2005 06:40
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de doruletz » 10 Apr 2007 18:36

de ce sa momeasca seara si dimineatza daca sta doar peste zi?
cand ii va raspunde la nada ,cand a plecat acasa sau inainte sa ajunga pe balta?!
lol
nada=porumb f bine fiert amestecat in orice groundbait cu aroma de porumb sau macar amestecat (groundbaitul)cu ceva gen sensas corn sau csl-
pe rig porumb cu aroma de porumb si pe momitor mamaliga cu aroma de porumb stropita tot cu csl sau ulei de porumb ca tot aia puneau si aia de au prins
respecte,doruletz

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 10 Apr 2007 19:07

daca nu ramai noaptea la balta cel mai indicat ar fi sa nadesti la ore diferite pe timpul zilei , parerea mea , eu as nadi la ora 9 ,12 si 15,atentie cum e inceput de sezon nu trebuie nadit mult ;-)
fir intins Razvan

cosmin tg mures
member
Mesaje: 104
Membru din: 02 Mar 2007 15:34

Mesaj de cosmin tg mures » 10 Apr 2007 20:30

an general daca formezi un pat de nada 2 zile si nu se pescuieste pe el a3zi ai mananci dar repet trebue un pet de nada nou si eu recomand laptele praf an pastura mai ales acum pe apa rece

cosmin tg mures
member
Mesaje: 104
Membru din: 02 Mar 2007 15:34

Mesaj de cosmin tg mures » 10 Apr 2007 20:32

eu nu as da cu momitor se aduna ciortanii si crapul mare s-ar putea sa nu vina daca zice ca sant crapi asa de mari ar trebui sa dea dupa ei

Scrie răspuns