Atacul baltii virgine !!!!

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 30 Apr 2004 17:11

Rivaldo,te asigur ca nu fac nici o confuzie.Ai dreptate cind zici ca corobeti se afla la munte si tocmai de aia constituie un lux.Plus ca odata scosi din apa nu rezista mult(eu i-am bagat in frigider,cu apa de unde i-am cules dar dupa 3 zile au fost morti).Pe deasupra nu se gasesc decit intr-o scurta perioada a anului.

Rivaldo,nici porumbul nu creste in balta,nici cinepa,nici floarea soarelui si alte chestii exotice dar se folosesc cu succes.

Fir Intins!!!

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 30 Apr 2004 18:32

SF, nu te supara, dar s-ar putea ca Rivaldo sa aiba dreptate.
Pe Prut cea mai buna momeala, aproape universala, (merge la orice peste) este larva de rusalie. Noi in zona ii spunem vetrica. Este singura momeala utilizata primavara devreme si toamna tirziu. Vara nu merge din cauza puietului, care o sfisie imediat. Am incercat cu ea la balta fara nici un rezultat. Ba chiar am incercat si pe alte riuri (Moldova, Siret) si a fost total inofensiva.

Dar, cu toate acestea, as vrea sa stiu ce sunt corobetii. Pentru ca daca voi putea sa-i procur sigur i-as incerca.

Cit despre "atacul baltii virgine" si eu as incerca la rima. Cred ca de baza ramine rima rosie, mare. Numai daca puietul iti face necazuri incerci la rima neagra pusa pe cirlig asa cum fac lipovenii in delta.
Cit despre nadire sigur ar da rezultate vreo 3-4 kg de rime rosii tocate si amestecate cu putin pamint, atit cit sa se poata face bugari. Este o nada la care raspunsul vine imediat. Cauta locuri cu adincimea apei sub 1 metru, aproape de mal, daca se poate intre pilcuri de stuf, iar daca apa este inca rece mergi pe malul insorit. Daca apa este inca rece poti pescui linistit la bat de mina, crapul (fie el si de 4 kg) nu mai este chiar asa de vioi.

Fir intins !

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 30 Apr 2004 19:38

Corobetii is niste larve,au aspectul unor viermusi mai grosi,cam de 1,5-2 cm lungime,stau intr-o teaca facuta din fire de nisip.Se gasesc numai in apele de munte curate,de obicei pe vai mici si piriuri care dau in riurile de munte.Stau lipiti de pietre in partea de dedesupt,in apa(nu stau la vedere).Cel mai mult le place sub bolovanii mari(stau multi unul linga altul,trebuie sa bagi mina pina la umar citeodata dupa ei pe sub bolovani).Unii se pun si rastoarna pietre mai mici,numa ca ai de rasturnat nu gluma.Eu i-am gasit din sfirsitul lui martie-inceputul lui aprilie pina in mai(pe vaile reci pina in iunie ,dar foarte putini).Is mai buni in faza cind au capul maroniu,corp alb-galbui pentru ca is mai rezistenti.Pe masura ce se incalzeste se transforma in galbui-verzui,nu mai are capul maroniu si este mult mai fragila.Incep sa i se distinga aripile,piciorusele.Dupa aia capata culoare cenusie(din astea am gasit foarte putine si nu am prins nimic la ele).si dupa aia ....am gasit teci goale.Normal,trebuie scosi din teaca,dar asta nu-i o problema,ies usor.
Cirligul subtire si atentie,daca nu-l bagati cum trebuie in citeva secunde corobetele se inegreste si-l puteti arunca.Eu ii folosesc la pluta dar si la fund unde se poate da un lanseu de sub mina.De obicei ii culegeam simbata,ii tineam in frigider si duminica mergeam pe balta.Cind am avut corobeti am prins intodeauna.


Fir Intins!!!

lucianfiat
junior member
Mesaje: 59
Membru din: 25 Apr 2004 01:24

Mesaj de lucianfiat » 30 Apr 2004 21:58

la noi in caras severin se numesc scorobeti si noi ii folosim la mreana cu succes in legatura cu pastrarea se pun intrun ciorap flausat inbibat cu apa si se pun jos in frigider eu i-am tinut asa si au stat vii mai mult de o saptamana .poate raspunsul meu va ajuta

Adrian
new member
Mesaje: 25
Membru din: 29 Apr 2004 20:11
Localitate: Petrosani

Atacul baltii virgine !!!!

Mesaj de Adrian » 01 Mai 2004 07:29

In legatura cu scorobetii as avea o precizare. Acest tip de momeala se foloseste cu succes la pescuitul MRENEI si a CLEANULUI.Acul folosit (nr 8-12) ar fii ideal de culoare sa fie galbena.Larva se agata in ac si nu se trage pe acesta.Cei care folosesc SCOROBETII stiu ce inseamna sa dai cu el la CRAP.

Adrian T.

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 01 Mai 2004 08:30

Va multumesc pentru informatii. Poate imi vor fi utile daca vreodata voi ajunge sa pescuiesc la altitudini mai mari, desi sincer sa fiu, prefer riurile mari, asa-numita zona a crapului.

Fir intins si PROHIBITIE USOARA !

Scrie răspuns