Atacul baltii virgine !!!!

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Rivaldo
junior member
Mesaje: 43
Membru din: 17 Mar 2004 17:02
Localitate: oradea

Atacul baltii virgine !!!!

Mesaj de Rivaldo » 25 Apr 2004 22:41

Cu ce ati incepe sa naditi si sa puneti in carlig pe un lac care sa-i spunem "virgin"
Momentam apa e tulbure cu adancime de 2 -3 m spre mal 1.5 m.
Fara vegetatie multa .
Din ce am vazut eu sarind si am vorbit cu paznicii carpii au intre 1 - 4 kg .
In balta nu se hraneste pestele cu absolut nimic.
In zilele astea ii tare agitat pe capatul lacului pentru ca depune icrele.
multumesc anticipat pentru cei ce raspund (as fi curios de raspunsul lui adriano musaro)
ciao

sanjuro
new member
Mesaje: 18
Membru din: 18 Iul 2003 14:51
Localitate: bucuresti

Mesaj de sanjuro » 26 Apr 2004 10:45

Adriano se afla in Italia pana pe 29 aprilie...

Pentru ca pestele a intrat in bataie, eu as merge in locul in care apa intra in balta, (sursa de alimentare) inarmat cu o varga de calitate de 6-7m. As nadi cu un amestec de PROFIMIX pentru crap sau din cel de la ARROW cu miros de anason, (punga portocalie), viermusi, rame tocate si porumb dulce conservat, (pentru consum uman). In carlig as pune un porumb. Fara zgomot, fara nimeni in apropiere care sa deranjeze, m-as apropia de apa, si ghemuit as nadi vreo 10 min. Dupa care as lansa usor pe sub mana, in locul nadit. Daca in 5 min, nu as avea nici o prezentare, as schimba momeala pe rand: rama, buchet de viermusi, mamaliga, si combinatiile acestora, pana as prinde primul peste.

Daca vrei sa pescuiesti la lanseta, as alege malul batut de vant, cu aceeasi nada si momeli, azvarlind aproape, la 25-30 de metri.

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 26 Apr 2004 12:54

In cazul asta as merge cu un bat de alun si ca momeala o rima rosie frumusica.Si cred ca nu mi-as pierde timpul cu momitul.

Fir Intins!!!

Rivaldo
junior member
Mesaje: 43
Membru din: 17 Mar 2004 17:02
Localitate: oradea

Mesaj de Rivaldo » 27 Apr 2004 12:08

SF de ce spui asta ca pestele depune icrele si nu am nici o sansa? :?: pa

DD
member
Mesaje: 299
Membru din: 13 Mai 2003 16:03
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DD » 27 Apr 2004 13:18

Nu a spus nimeni ca nu ai nici o sansa. Pestele depune icrele dar se si hraneste, este agitat, este concentrat in coada lacului unde in mod normal apa este mai mica (mai calda) si mai oxigenata (propice dezvoltarii puietului), deci nu trebuie nadit neaparat pentru al tine pe loc caci adunat este oricum si nici nu acred ca are de gand sa plece spre ape mai adinci in urmatoarele zile. Trebuie sa gasesti doar momeala preferata in acest anotimp pe acea balta.
Ambele raspunsuri sunt corecte.

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 27 Apr 2004 16:09

Rivaldo,bat de alun inseamna echipament simplu si ieftin impreuna cu o momeala pe masura.
Balta asta de care vorbesti ii "virgina",neatinsa,nepescuita(sau foarte putin).Prin urmare pestele nu-i stresat.Nici nu ii hranit cu nimic.Prin urmare obisnuit cu mincarea ce i-o ofera balta.Si in balta asta,nu stiu cum sa-ti zic - dar daca este numai crap(intre 1 si 4 kg)- nu ai mentionat nici un alt peste,eu zic ca un bat de alun ajunge.
Intr-o astfel de balta crapul se comporta normal.Adica vine sa se hraneasca la mal.Pentru ca la mal ii mincarea.Pe o fisie de citiva metri de-a lungul malului se afla mai multa mincare ca pe mijloc(mai ales pe o balta care nu prea are multa vegetatie in larg).Banuiesc ca la mal exista vegetatie - papura,trestie,pipirig,rogoz,ce-o fi .Printre ierburile astea stau melcisori,lipitori,insecte,viermi care sint meniul normal al pestelui.Nu ai observat ca intodeauna pe malul opus(mai ales daca ii impracticabil din cauza vegetatiei) sar pestii mai des si mai ales bucati mai mari.Foarte aproape de mal.Acolo,la baza stufului,nu!he!he!.Pai acolo au mincare si liniste.Doua argumente foarte solide sa ramina acolo.
Prin urmare(chiar daca se afla in bataie tot mininca), eu, in conditiile astea m-as descurca cu un bat de alun si rime rosii.As sta la vreo 7 m de apa,as arunca usor de sub mina la 0,5-1m de mal si as pastra liniste deplina.Daca ar fi sa momesc as arunca niste rime taiate amestecate cu pamint si putin balegar(de unde am cules rimele,gunoi de grajd,de vaci).
Am mai zis pe aici si ma repet.Pestele sta in larg pentru ca noi il impingem acolo,de obicei.

Fir Intins!!!

Adrian
new member
Mesaje: 25
Membru din: 29 Apr 2004 20:11
Localitate: Petrosani

Atacul baltii virgine !!!!

Mesaj de Adrian » 30 Apr 2004 10:55

SUPER!!!! Mai exista asa ceva in Romania? O balta virgina? Trebuie sa fi tare norocos ca te aflii acolo. Oare sti care este momeala clasica? RIMA, da, pune o rima si vei avea succes deplin. Este prea devreme si nepoliticos sa-l invet momit, acestea se vor face atunci cind ''APARE CONCURENTA"

Adrian T.

Avatar utilizator
Danubian
junior member
Mesaje: 50
Membru din: 09 Ian 2004 14:57
Localitate: BRAILA

Mesaj de Danubian » 30 Apr 2004 12:17

La timpul asta cea mai buna momeala pentru carlig este rama neagra. Ca nada foloseste fiecare ce crede, nu are rost sa discutam despre asta.
CATALIN - BRAILA

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 30 Apr 2004 13:52

Pentru crap (nu pentru cirlig) sint de acord cu rima neagra.Dar pentru ciortan si maruntis(caras,rosioara,clean,mreana,babusca,etc.) exista altceva mai bun.Si anume corobetii.Numai ca pentru majoritatea sint un lux.Dar va asigur ca pentru un pescuit fin la pluta nu exista momeala mai buna in perioada asta.

Fir Intins!!!

Rivaldo
junior member
Mesaje: 43
Membru din: 17 Mar 2004 17:02
Localitate: oradea

Mesaj de Rivaldo » 30 Apr 2004 16:09

SF tu faci o mica confuzie asa cumle spui tu corobeti nu se gasesc decat in zonele de munte ale raurilor nici decum in zona de ses sau campie.
Si al doilea lucru nu se pescuieste cu ei la balta pentru ca pe balti nu exista asa ceva.
ciao :)

Scrie răspuns