experienta

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

experienta

Mesaj de Razvan.D » 15 Apr 2007 14:45

prin acest topic nou vreau sa aflu si eu parerea voastra despre cei care au pescuit cu ace fara piedica,avantaje - dezavantaje si cum credeti ca putem rani pestele mai rau cu sau fara piedica? ;-)

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 15 Apr 2007 16:09

Banuiesc ca te referi la carligele cu si fara SPIN.Am pescuitsi cu cele fara spin si contrar asteptarilor nu am avut prea multi pesti pierduti, iar cei pe care i-am pierdut mi s-au datorat exclusiv deoarece nu am tinut firul intins tot timpul. Cand mi-am dat seama, nu am mai avut nici un peste scapat din carlig. De mantionat ca am pescuit cu garlige fara spin doar 4 partide si doar pe o lanseta.
Pestii care i-am prins erau mai raniti decat cei care fusesera prinsi cu carlige cu spin, deoarece carligul fara spin intra mai adanc si mai repede in buza pestelui. Unul dintre ei saracul, s-a intepat undeva in fundul gurii iar intimpul drillului si pana l-am adus la mal i-a ajuns in buza de jos. Toata gura ii era varza, dar a fost un singur caz, dintre aprox. 20 de pesti prinsi cu carlige fara spin.
Carpfishing... A way of life!

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 16 Apr 2007 06:18

Cu carlige fara spin nu am pescuit inca, mi se spusese ca sunt exclusiv pentru concursuri(!?). Ce pot sa spun sigur ca extrem de distructive sunt cele care au si 2 spini pe tija, acum multi ani pescuiam si cu asa ceva, porumbul statea mai bine, nu cobora pe curbura ( nu se pescuia cu momeala pe fir, inca). Dupa un drill mai indelungat, carligele alea "cos" pur si simplu gura pestelui, se intampla sa ajunga carligul liber, iar pestele se "tine" doar in fir. Va dati seama ce ravagii face o struna subtire prin buza sarmanului crap. La amur nu-i o problema, are gura mult mai tare.
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 17 Apr 2007 10:28

anul trecut am mers in franta si am pescuit pt prima oara cu astfel de carlige (regula baltii) mi-a fost teama la inceput din cauza ca am sa pierd pestii dar una peste alta a fost bine din 18 pesti am pierdut doar 3,din cate am citit si pe alte forumuri se spune ca,carligul fara spin face mai multe ravagii la gura crapului decat cel cu spin ,personal cand am prins acei crapi nu am avut probleme cu ei cand i-am intepat si i-am adus la mal gura lor era in perfecta stare ,dar acum ma intreb daca nu cumva si greutatea pestelui joaca un rol cu cat mai mare pestele cu atat sansa e mai mare atunci cand il scoti sa-l ranesti mai tare iar daca e asa atunci nu inteleg dc oare marea majoritate a baltilor private din franta ne cer sa pescuim cu carlig fara spin :roll:

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 17 Apr 2007 21:27

Ba fratilor eu ma las de forumul asta :lol: am inceput sa ma dilesc si eu. :lol: Tare mult mi-as dorii sa aiba o data si pescarii romani conceptia de c&r,dar nu cred ca o sa apuc asta vreodata.Pe forumuri suntem cateva zeci de pescari care vorbim de protejarea pestilor si in tara 100.000 de mi,care vorbesc de consumarea lor.

Avatar utilizator
Cristian Stancu
member
Mesaje: 201
Membru din: 30 Sep 2005 12:32
Localitate: Bucuresti/Romania

Mesaj de Cristian Stancu » 18 Apr 2007 13:53

@ razvan - nu am pescuit cu astfel de ace, dar la cele pe care le folosesc le apaltizez spinul pentru o intepare mult mai rapida. Am uitat sa specific ca fac acest lucru numai daca pescuiesc unde nu e agatatura, iar daca am agatatura chiar mai cracanez un pic spinul
Da-i romanului un deget si ....ti-l bea.

Avatar utilizator
radumatica
veteran
Mesaje: 632
Membru din: 26 Dec 2005 21:39

Mesaj de radumatica » 18 Apr 2007 20:40

Dan Pop-Coman scrie:Ba fratilor eu ma las de forumul asta :lol: am inceput sa ma dilesc si eu. :lol: Tare mult mi-as dorii sa aiba o data si pescarii romani conceptia de c&r,dar nu cred ca o sa apuc asta vreodata.Pe forumuri suntem cateva zeci de pescari care vorbim de protejarea pestilor si in tara 100.000 de mi,care vorbesc de consumarea lor.
Din pacate trebuie sa iti dau dreptate :cry:
Din pacate acest fenomen , se inregistraza la nivelul tuturor judetelor din Romania :cry:
Ce putem face??? :?:
Poate sa ne reorganizam sub denumirea de CLUB??? cu membri cotizanti care sa se supuna unor reguli f.f.stricte pe apele care functioneaza sub acest regim??? :shock: :lol: :lol:
Eu personal as fi de acord,avand in vedere ca sunt adept convins al sistemului C&R. :lol:
Practica , pe balta se face!!!

Avatar utilizator
Cristian Stancu
member
Mesaje: 201
Membru din: 30 Sep 2005 12:32
Localitate: Bucuresti/Romania

Mesaj de Cristian Stancu » 19 Apr 2007 09:42

razvan111272 scrie:dar acum ma intreb daca nu cumva si greutatea pestelui joaca un rol cu cat mai mare pestele cu atat sansa e mai mare atunci cand il scoti sa-l ranesti mai tare iar daca e asa atunci nu inteleg dc oare marea majoritate a baltilor private din franta ne cer sa pescuim cu carlig fara spin :roll:
Eu vad un lucru bun prin prisma proprietarilor de balti si, cei drept, folosirea acelor fara spin nu ranesc asa tare pestii. Referitor la greutatea pestelui cred ca nu are nici o legatura cu ranirea...mai degraba vina ar fi a pescarului care are un fir rezistent si nu se gandeste ca nu poti trage de un peste de 20Kg ca de unul de 2 kg. Multi folosesc inaintas fir textil si cand ajunge pestele la mal....ar vrea sa-l scoata pe mal la fel ca la undita :evil:
Da-i romanului un deget si ....ti-l bea.

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa » 19 Apr 2007 22:24

Cristian Stancu scrie:... Multi folosesc inaintas fir textil si cand ajunge pestele la mal....ar vrea sa-l scoata pe mal la fel ca la undita :evil:
Daca asa pui problema, cu scuzele aferente, cred ca nu stii de ce se foloseste inaintasul. Si poti sa folosesti ce inaintas vrei atata timp cat ai frana la mulineta si mai si stii s-o folosesti.
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

Avatar utilizator
Cristian Stancu
member
Mesaje: 201
Membru din: 30 Sep 2005 12:32
Localitate: Bucuresti/Romania

Mesaj de Cristian Stancu » 23 Apr 2007 16:49

@ vali vesa - citeste tot topicul, te rog
Da-i romanului un deget si ....ti-l bea.

Scrie răspuns