pierdut loc de pescuit...am o intrebare

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

pierdut loc de pescuit...am o intrebare

Mesaj de George Iorga » 29 Mai 2007 12:03

Am si eu o intrebare catre pescarii sportivi de pe forum.
Ce activitate este mai importanta pe o balta: reproducerea de sturioni ,
efectuata de un patron de unul singur pe un canal de 2.5 Km lungime si 120 m latime ,ori pescuitul sportiv, permis pana anul trecut de AJVPS tuturor pescarilor sportivi din orasul Calarasi (cateva mii cu siguranta !) Daca asta cu crescatoria lui are prioritate ma inclin si ma apuc de pescuit la Dunare (intensiv,desi am de mers pe bicicleta 44km dus-intors)
Am inteles ca este un proces pe rol pentru acest canal dar deja ala cu crescatoria lui nu mai permite nimanui sa se apropie de balta.
Ma uimeste faptul ca foarte usor vine unu azi si lasa cu ochii in soare cateva mii de pescari sub pretextul ca reproduce sturioni si are nevoie exact de locul asta .De aceea am vrut sa stiu si parerea altor pescari(ca poate eu nu realizez exact importanta pe viitor a ceeace face el acum).
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Avatar utilizator
raducu
senior member
Mesaje: 486
Membru din: 15 Ian 2007 23:08
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de raducu » 29 Mai 2007 13:37

Parca spuneai ca e patron , deci este lacul lui. Din acest punct de vedere este mai important ce activitate-i aduce lui profit mai mare. Afacerile sunt afaceri.
PESCUITUL INSEAMNA ARTA

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 29 Mai 2007 15:40

Nu e patronul baltii , am specificat ca e patron in sensul de afacerist .Balta e un canal de navigatie pe care s-a mai pescuit industrial dar se putea pescui si sportiv. Era o "armonie" intre pescarii cu plasa care concesionasera locuri si cei cu undita :ei pescuiau noaptea noi ziua .In ultimul timp ei pescuiau nonstop dar tot era mai bine decat acum.
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Avatar utilizator
Tilea Gabriel
Moderator
Mesaje: 1726
Membru din: 26 Ian 2005 12:43
Localitate: Dumbravita , Timis
Contact:

Mesaj de Tilea Gabriel » 29 Mai 2007 20:17

Daca cei cu plasa nu mai pescuiesc deloc atunci nu poate fi decat bine , daca patronul sau autoritatea care controleaza balta ii permite sa creasca sturioni atunci eu consider ca este un lucru bun si de viitor mai ales daca cativa pestisori ajung si prin Dunare prin amabilitatea celui care ii creste.
Powered by two rods

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 29 Mai 2007 20:26

[quote="iorga george"]Balta e un canal de navigatie pe care s-a mai pescuit industrial dar se putea pescui si sportiv[/quote]
Ceatza la mal :shock: canal de navigatie de 2,5 km lungime? :mrgreen:
Pescuit industrial + sportiv? :mrgreen:
e ca si cum ai zice ca unii vaneaza mistreti in padure si altii culeg sportiv balegarul, ca sa-l c&R... scuze expresia! ;-)
Sturioni? bravo lui! dar m-as mira... :roll:
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 29 Mai 2007 23:38

Canalul face legatura intre bratul Borcea al Dunarii si danele combinatului Siderurgic Calarasi. Cand treceau barjele cu minereu si cox (doar pe timpul zilei ) nimeni nu punea plase ca nu era "rentabil".Cand s-a terminat cu siderurgia in Calarasi ,canalul care apartine lui SIDERCA S.A,a fost concesionat pe bucati de catre cine a vrut si s-a priceput sa intinda plase (3 milioane suta de metri pe an). Pe laga astia mai pescuiam si noi cu "bunavointa"AJVPS care specifica in permisul de pescuit ca avem voie si pe canalul cu pricina avand grija ,noi sportivii , sa nu deranjam activitatea industriala ! Asta cu sturionii lui a prins se pare niste fonduri eoropene ,mai are si niste pile tari pe la minister si chiar daca inca se judeca si cu AJVPS si cu cei care au concesionat luciu de apa (pe 10 ani mi-au spus unii) s-a apucat de treaba si nimeni nu poate sa-i faca nimic. Hai ca eu sunt mai tanar,mai ma pot duce la Dunare dar erau multi pensionari care veneau aici si pescuiau,astia unde sa se duca ? Piscicola Calarasi a luat-o Taracila si nu mai da voie sa se pescuiasca pe ea. Pe Borcea in apropiere de oras ce sa prinda oamenii la undita? ...guvizi ?
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Avatar utilizator
dan zberg
member
Mesaje: 111
Membru din: 20 Dec 2005 17:49
Localitate: elvetia

Mesaj de dan zberg » 30 Mai 2007 02:00

totusi daca intradevar creste sturioni si nu face altceva e un lucru foarte bun pt tara....sper sa se tina de treaba avemnevoie de asa ceva nu e foc ca a luat un luciu de apa sunt destule balti in calarasi facute praf de asa numitii concesionari vom trai si vom vedea. ;-)

Avatar utilizator
Sigi
member
Mesaje: 233
Membru din: 19 Aug 2004 09:44
Localitate: Timisoara

Mesaj de Sigi » 30 Mai 2007 12:03

E o porcarie de la un capat la altul cu concesionarea asta! In primul rand nu vedem noi nici un sturion de acolo... Dupa aia, ar trebui ca cu fiecare luciu de apa concesionat sa se reduca pretul permisului de pescuit sau chiar sa se returneze oamenilor banii pentru anul respectiv. Ar trebui sa se desfiinteze odata pentru totdeauna concesionarile astea pentru ca fac loc multor abuzuri si coruptiei. De ce sa hotareasca UN SINGUR OM ce se intampla cu o asemenea resursa naturala? Ce, a facut el canalul ala sau a bagat el peste in el? Sa-si faca o groapa mare, sa bage apa in ea si sa creasca sturioni, nu pe o apa publica. Ca ce chestie imi ingradeste el mie libertatea de a pescui in acea apa? Prea isi permit astia cu bani multi orice...

Avatar utilizator
CrocO-dilu
junior member
Mesaje: 63
Membru din: 12 Dec 2006 11:06

Mesaj de CrocO-dilu » 30 Mai 2007 12:31

Lasati omul sa isi faca treaba ca nu-va bagat mana in buzunar si nici nu a dat in cap la nimeni.si nu va mai dati voi cu parerea despre cate pile si relatii are sau cati bani.nu il cunosc pe acel om dar aceste comentarii sunt de 2 bani.cum face cineva ceva cum il catalogam (a are bani ,siger nu-ia facut cinstit,as luat balta cu spaga si pile)comentari de oameni frustrati care nu au reusit nimic in viata si daca reusesc altii sigur nu o fac pe cai legale.
unde nu e crap vai de bete

Avatar utilizator
CrocO-dilu
junior member
Mesaje: 63
Membru din: 12 Dec 2006 11:06

Mesaj de CrocO-dilu » 30 Mai 2007 12:32

Lasati omul sa isi faca treaba ca nu-va bagat mana in buzunar si nici nu a dat in cap la nimeni.si nu va mai dati voi cu parerea despre cate pile si relatii are sau cati bani.nu il cunosc pe acel om dar aceste comentarii sunt de 2 bani.cum face cineva ceva cum il catalogam (a are bani ,siger nu-ia facut cinstit,as luat balta cu spaga si pile)comentari de oameni frustrati care nu au reusit nimic in viata si daca reusesc altii sigur "nu o fac pe cai legale"cred ei
unde nu e crap vai de bete

Scrie răspuns