pierdut loc de pescuit...am o intrebare

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
ioanb
member
Mesaje: 101
Membru din: 23 Dec 2006 17:19
Localitate: Lugoj

Mesaj de ioanb » 01 Iun 2007 09:38

Stii cum zicea cineva care nu mai e citit de generatia actuala : E usor a scrie versuri / Cand nimic nu ai a spune ... !
Din pacate domnilor , saraci sunt si cei ce muncesc pe bune , pe salariile din Romania . Ce vina au ei ca -si vad de treaba pe 150 de Euro ? De aia zice Sigi ca sunt 80% ! Nu cred ca trebuie blamati . Ar trebui sa fim multumiti ca nu pleaca dincolo !

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 01 Iun 2007 12:38

Unii dintre noi am ramas sa stingem lumina in tara asta .Eu castig cam 320 de euro muncind 6 zile pe luna si ma descurc greu,ganditi-va la aia care muncesc 24 de zile pe luna ptr.100 de euro cat de tare se chinuiesc .
Stie cineva greutatea mulinetei Okuma Longbow Baitfeeder LB-680 ? Am vazut-o aici http://www.xxx.ro/product_in ... f7f6e7b8c1 ,pret bun dar nu stiu mai multe despre ea ! Multumesc anticipat .
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

DANEZU
member
Mesaje: 224
Membru din: 14 Iun 2006 18:21
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de DANEZU » 02 Iun 2007 22:09

@iorga george
inteleg ca dvs pescuiati anul trecut in plasele braconierilor si acum nu se mai poate!
ok ce este greu de inteles ca acel domn are "autorizatie'' pentru cresterea de sturion ? poate nu ati vazut ce vrea sa faca ''ministrul remes'' cu pescuitul ...... si pana la urma vad ca aveti solutia tot dvs : Hai la Dunare !!!
DUMNEZEU ESTE PESCAR !!!
www.clubul-pescarilor.ro

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 03 Iun 2007 00:14

Danezu :Nu erau braconieri "pur sange",ei aveau concesionate loturi pe care le exploatau cand si cum vroiau. Acum 1 an a fost o etapa de campionat national s-au o cupa de pescuit ,nu mai stiu exact,si am fost uimit chiar revoltat sa vad ca tot AJVPS-ul plus toti arbitrii si toti concurentii asteptau sa scoata aia plasele ca sa poata da drumul la concurs .Au fost asa de ai draqu ca au pus plasele unde momisera astia in prima zi ; asa pateam si eu daca ma vedeu pe mal ca prind peste ,a doua zi de dimineata aveam plasele in fata. Totusi nu toti faceau asta fidca pe timpul zilei mai circulau unii cu barci cu motor ,mai veneau cei de la caiac-canoe ori de la politia de frontiera si se puteu produce accidente . Ce sa spun,erau unii care tineau cont si de pescarii de pe mal (cativa care ne stiau de ani de zile) dar majoritatea nu iertau nimic,niciodata ;reproducatori ori puiet ce pica in plase totul se ducea la piata.Noroc ca balta se populeza direct din Dunare De aceea am intrebat ce ar fi mai important pentru acest loc,pentru noi pescarii amatori si pentru piscicultura si acvacultura din zona. Intr-adevar alternativa este "la Dunare" doar ca imi este mai greu (merg la pescuit cam 4 zile pe saptamana , pana la locul preferat la Dunare fac 22 Km dus alti 22 intors,sotia imi cere sa nu stau mult la balta fidca am unu mic de 1 an si 7 luni acasa ,etc. etc.) Pe cand aici la 2 km de casa dadeam o fuga pe la 5 dimineata ,la 11 strangeam si plecam. Invatasem locul,stiam undes aia mai mari ,la ce ora mananca si ma incadram perfect ! Cam asta a fost...sa vedem ce va fi in viitor. Numai bine tuturor si fir intins !
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 03 Iun 2007 00:16

Ptr.Danezu :Nu erau braconieri "pur sange",ei aveau concesionate loturi pe care le exploatau cand si cum vroiau. Acum 1 an a fost o etapa de campionat national s-au o cupa de pescuit ,nu mai stiu exact,si am fost uimit chiar revoltat sa vad ca tot AJVPS-ul plus toti arbitrii si toti concurentii asteptau sa scoata aia plasele ca sa poata da drumul la concurs .Au fost asa de ai draqu ca au pus plasele unde momisera astia in prima zi ; asa pateam si eu daca ma vedeu pe mal ca prind peste ,a doua zi de dimineata aveam plasele in fata. Totusi nu toti faceau asta fidca pe timpul zilei mai circulau unii cu barci cu motor ,mai veneau cei de la caiac-canoe ori de la politia de frontiera si se puteu produce accidente . Ce sa spun,erau unii care tineau cont si de pescarii de pe mal (cativa care ne stiau de ani de zile) dar majoritatea nu iertau nimic,niciodata ;reproducatori ori puiet ce pica in plase totul se ducea la piata.Noroc ca balta se populeza direct din Dunare De aceea am intrebat ce ar fi mai important pentru acest loc,pentru noi pescarii amatori si pentru piscicultura si acvacultura din zona. Intr-adevar alternativa este "la Dunare" doar ca imi este mai greu (merg la pescuit cam 4 zile pe saptamana , pana la locul preferat la Dunare fac 22 Km dus alti 22 intors,sotia imi cere sa nu stau mult la balta fidca am unu mic de 1 an si 7 luni acasa ,etc. etc.) Pe cand aici la 2 km de casa dadeam o fuga pe la 5 dimineata ,la 11 strangeam si plecam. Invatasem locul,stiam undes aia mai mari ,la ce ora mananca si ma incadram perfect ! Cam asta a fost...sa vedem ce va fi in viitor. Numai bine tuturor si fir intins !
N-a ca am apasat gresit ...scuze ptr.repetare.
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

DANEZU
member
Mesaje: 224
Membru din: 14 Iun 2006 18:21
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de DANEZU » 04 Iun 2007 18:49

OK inteleg acum marea suparare a dvs si va compatimesc.
asa cum am precizat cred ca acolo sunt interese mai inalte si nu e bine sa le dezbatem aici. mai ganditi-va cine mananca sturion si icre negre pe la petrecerile pompoase oferite drept recompensa pentru merite deosebite??
nu arat cu degetul si nu fac politica ci pur si simplu ma oftic sa vad ca oameni care fac parte din aceeasi categorie (pescarii ) au de pierdut.
va doresc numai bine si sper sa descoperiti cat mai repede o alta locatie de pescuit. Fire intinse!
DUMNEZEU ESTE PESCAR !!!
www.clubul-pescarilor.ro

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 11 Iun 2007 20:09

M-am dus pe balta vineri,sambata si duminica de la 5 la 10 (legal s-au nu aia de la AJVPS spun ca se poate pescui in continuare aici si nici ala cu crescatoria nu a aparut ). Trasaturi de la 5.30 la 6.30 .Am prins vineri 2 ciortani mici (350gr si 750 gr) ,am intepat de doua ori mai mari dar mi-au rupt firu ( varga de 6 m fir 0.25) Am mai avut 2 plecari pe langa fascine si s-a taiat firu in scoici .Sambata m-am dus cu 7 m linie de 0.35 forfac 0.30 dar nu am mai avut acelasi succes ,am avut doar 3 trasaturi si am luat 2 ciortanei de 300 gr ,la a treia trasatura nu l-am intepat bine si desi nu parea prea mare si sa-mi creeze probleme l-am scapat. Duminica apa crescuse si n-am mai picat langa fascine ci mai aproape de capatul malului pietruit ,asa ca n-am mai avut decat 2 trasaturi -aceiasi 2 ciortanei de 300 gr. la 5.30 dimineata ,in rest ma sparge carasu ,care nu poate lua carligul ,imi toaca toata mamaliga si-mi da niste palpitatii la inima cand am tasaturi false . Pescuiesc pe canalul asta de 12 ani ,trasaturi ca alea de mi-a rupt in perioada asta nu am avut niciodata (la 10 metri de mal si 2,5-3 m adancime !) Cred ca a venit momentul sa renunt la a pescuii cu varga ,findca deja nu ma mai intereseaza decat pestele mare iar pe asta nu prea pot sa-l tin . De obicei pescuiam vara la undita ,ca-i mai placut si toamna cu lansetele. Nu am avut niciodata trasaturi la porumb ori boiles si nici nu nadesc prea tare asa ca nu prea stiu ce sa fac . O fi bine sa dau cu lansetele la 10 m de mal ,ce sa pun in ac , sa merg tot pe mamaliga (crapu vine din Dunare aici !) s-au sa-l invat cu altceva (ma gandesc la porumb) ? Ce ziceti ? Si inca ceva sambata aveam o plasa pusa in diagonala ,din malul meu in malul celalalt. In plasa am vazut 7 bucati de chinez intre 3-8 kg. De ani buni nu am mai vazut intr-o plasa asa ceva ( ca sa vezi ce inseamna 6 luni de interzis cu plasele pe o balta care se populeaza natural ) Acum 5 ani am mai vazut intr-o plasa 3 exemplare de novac ,13 kg-18kg-24kg si un crap romanesc de 9 kg-prins la 6 m de mal si 3 m adancime. Daca ma puteti sfatuii va multumesc si va doresc fire intinse tuturor !
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Scrie răspuns