Cea mai buna/slaba perioada pentru pescuit crap la riu.

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 06 Mai 2004 12:22

In perioada imediat dupa prohibitie am spus de ce nu merg.Exceptie fac atunci cind riul este tulbure si putin crescut(nu crescut tip inundatie).In iunie si iulie nu merg la riu decit in conditiile astea,adica tulbure si putin crescut.Si caut mreana si somnul.2-3 ciortani care i-am prins accidental nu-i pun la socoteala.Cel mai bine am prins crap in a doua jumatate a lui august si prima jumatate a lui septembrie.
Ioane,ziceai ca dupa iesirea rusaliilor urmeaza 2 saptamini aproape moarte la toate speciile.Eu am zis ca poate ii un semn ca se incalzeste apa.Eu,pe cit ii mai cald pescuiesc pe apa mai iute. De multe ori am prins vara,pe caldura,caras pe locuri de mreana(apa iute si pietris pe fund).

Fir Intins!!!

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 06 Mai 2004 15:26

SF, trebuie sa-ti dau dreptate, cel putin in privinta cautarii pestilor in curent atunci cind apa riului s-a incalzit.
Iti voi prezenta un loc de crap (atipic ?!?), cu rezultate foarte bune imediat dupa prohibitie si aproape la fel de bune in august si septembrie. Pe mine insa nu prea ma incinta acel loc pentru ca nu lasa posibilitatea de a incerca la salau sau la somn. Iar pe masura ce se raceste apa, devine loc de mreana – dar nu cel mai bun pe care-l stiu.

Inainte cu circa 200 de metri inaintea unei insule pleaca de la mal pina la botul insulei o zona cu apa putin adinca (care nu depaseste 1 m adincime). Daca stai inaintea insulei pina circa 100 m in amonte ai in fata 15-20 metri de apa putin adinca si apoi senalul navigabil. Curentul este destul de puternic acolo, dar plumbul sta. Iar de acolo s-au scos crapi (anul trecut intre 3 si 9 kg) de catre un cunoscut al meu. Si accidental (!?! dar cam la fel de des) cite o mreana de 1-2 kg. Numai la cub de mamaliga.

Dar despre pescuitul mrenei poate vom deschide un topic nou. Pentru ca m-ai incitat cu mersul la mreana pe apa usor crescuta si putin tulbure.

Fir intins si PROHIBITIE USOARA !

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 06 Mai 2004 19:03

Ioane,pe mine ma incita senalul ala navigabil(mai mult ca rusaliile cred). Daca vrei,putem vorbi despre mreana,dar pe privat.Nu as vrea sa apara confuzii.

Fir Intins!!!

Scrie răspuns