MRACONIA patria crapului

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

lucianfiat
junior member
Mesaje: 59
Membru din: 25 Apr 2004 01:24

MRACONIA patria crapului

Mesaj de lucianfiat » 02 Mai 2004 00:47

a fost cineva pe mraconia unde este capul lui Decebal scluptat in stanca este un golf de cateva hectare

bogdans
junior member
Mesaje: 38
Membru din: 08 Apr 2004 15:18
Localitate: Timisoara

Mesaj de bogdans » 03 Mai 2004 13:29

Am fost eu Sambata dar la gratare si nu la pescuit, apa e foarte mica si golful e secat pe jumatate (pana aproape de Cabana Vanatorilor), nici nu stiu unde a depus crapul icrele fiindca am inteles ca a fost scazuta toata primavara si aveau un golfulet al lor (cu iarba multa)la vreo 100 metri mai sus de pontonul lui Dl.Selaru (fratele celui de la AGVPS) unde ieseau la bataie in fiecare an.
Din 22 Mai (AMR 3 saptamani) ma duc o saptamana in concediu si vreau sa stau 3-4 zile la Mraconia sa incerc un pic la crap si la salau. Am auzit ca s-a prins ceva crapcean si anul asta la apa mica unde se varsa raul in golf iar salaul cica l-au nenorocit unii (dar a mers doar vreo saptamana)

lucianfiat
junior member
Mesaje: 59
Membru din: 25 Apr 2004 01:24

Mesaj de lucianfiat » 03 Mai 2004 15:13

acolo unde se varsa raul in golf intrun an noaptea am prins salau cu niste prieteni in prostie parca pescuiai la pluta la carasei asa tragea dar pana in 3 kg .eu am prins crap la pluta cu cub de mamaliga la 2 mt de mal ,in 5 ore dimineata pana a scazut apa am prins 4 crapi intre 2.5-4kg si unul a rupt am prins si lin de 2kg si prietenii mei numai rupturi dar au dat numai cu 0.18mm .noi am pescuit la pluta pe partea cu intrarea in golf unde este plaur la mal .spunemi daca stii te rog ce mai este cu controalele noi am luat 3 amenzi intro zii fiecare una pt lipsa PG ,pescuit noaptea ,foc noaptea .mai mare captura a fost un somn de 17kg si unul de 12kg si restul rupturi si carlige indreptate ,am prins somn la peste mic cu carlig simplu si montura plumb in fata si forfac la 1 mt cu carlig legat cu fir textil .mai tinem legatura sunt curios si vreau sa merg si eu dupa ce se deschide .si la crap incearca cu cub de mamaliga merge cel mai bine si aproape de mal .cand am fost au luat la grebla crap de 20kg i-ti dai seama cat este acolo daca prind si la grebla .mai tinem legatura salut

bogdans
junior member
Mesaje: 38
Membru din: 08 Apr 2004 15:18
Localitate: Timisoara

Mesaj de bogdans » 03 Mai 2004 15:30

Lucian,

Si eu numai la mamaliga am prins crap in Mraconia sau la rama. Cu controalele e nasol, vin baietii de la politia de frotiera cu salupa exact peste betele tale ca sa-ti vada permisul si viza. Cum ti-ai aruncat betele in apa au si ajuns la tine. Cu pescuitul de noapte de asemenea te poti alege cu amenzi, stau toata noaptea si pandesc daca se-apuca cineva sa pescuiasca.Ala de 20 Kg pe care l-ai vazut tu prins la grebla probabil era fitofag fiindca intr-un crap romanesc m-as mira sa intre ancora sau carligul in platosa aia de solzi (sau poate l-au agatat de coama de pe spate sau de gura)
Am vazut eu o faza acum vreo 15 ani, erau crapii la bataie in golfuletul de care-ti spuneam (numai bucati de 10-15 Kg), fierbea apa de ei, erau cu spatele iesit afara din apa. Si vine un tampit cu o cuca si incepe sa dea in ei dar sarea cuca din ei ca din cauciuc. Pana la urma a reusit sa-i sperie pe toti si n-a luat nici unul. Un cretin.
Si chestia asta cu grebla era cam nasoala fiindca veneau baietii cu greblatul cu barca si dadeau peste betele tale exact in mal, asa ca degeaba nadesti ca ti-l sperie in 5 minute, dar se pare ca o sa se termine de anul asta cand a inteles si politia de frontiera ca e braconaj.
Mai tinem legatura

lucianfiat
junior member
Mesaje: 59
Membru din: 25 Apr 2004 01:24

Mesaj de lucianfiat » 03 Mai 2004 16:43

era romanesc ca au vrut prietenii maei sa faca poza cu el dar nu au avut aparat .spunemi si mie te rog ce acte tre sa ai sa fii in regula adica daca este valabil permisul de caras -severin sau de timis si viza PG unde trebuie pusa adica la ce institutie sau pichet si daca tre sa anunti cat si unde stai la pescuit ca noi am fost timp de 6 ani dar nu a venit nici un politist de frontiera sa ne intrebe doar acu 4 ani unu de la filiala si a luat taxa cu chitanta parca 30.000 de mii /zi .

schif
new member
Mesaje: 9
Membru din: 19 Mar 2004 03:42

Mesaj de schif » 03 Mai 2004 19:59

Salut

Unde se afla Mracovia, ca sunt curios.... :)

bogdans
junior member
Mesaje: 38
Membru din: 08 Apr 2004 15:18
Localitate: Timisoara

Mesaj de bogdans » 04 Mai 2004 09:04

Ptr Schif,
Mraconia e la 18 Km de Orsova inspre Moldova Noua. Cum vii dinspre Severin sau dinspre Herculane pe european intri in Orsova mergi drept vreo 2 Km si se face o intersectie la dreapta spre Moldova Noua. Urmatorul sat e Eselnita iar la 12 Km de Eselnita se face un drum in dreapta (neasfaltat) , deja se vede statuia lui Decebal si golful de la intersectie.
Lucian,

Unii de la filiala sunt cam smecheri(sau prosti) si fac abuzuri in serciciu. De exemplu mie mi-a confiscat o lanseta acum doi ani chiar seful filialei Mehedinti care era si beat si nici nu mi-a facut vreun proces verbal de confiscare. Eram cu lanseta in mina, impachetata (deci nu pescuiam) si nu aveam inca permisul vizat pe anul respectiv. M-am enervat asa de tare incat am zis ca ori il bat ori ii dau lanseta si fac stanga-mprejur (si asta am facut desi acum imi pare rau)
Din cate stiu eu permisul din alt judet e valabil fara nici o taxa aditionala.
Pentru Politia de Frontiera te duci la CEC (sau la Trezorerie ?..am uitat)si le spui la fetele de la ghiseu sa-ti taie o chitanta pentru pescuit in zona de frontiera (era 50.000 anul trecut). In mod normal trebuie sa mergi cu chitanta la Politia de Frontiera in Severin (la Inspectoratul Judetean al Politiei de Frontiera) si sa-ti puna un timbru pe permis dar eu nu am mai facut chestia asta si cand ma intrebau le aratam chitanta si era ok (asa i-am vazut si pe altii ca faceau si n-au fost probleme)
Anul acesta am vorbit si cu cineva de la AJVPS din zona si mi-a spus ca pe apele de frontiera ei nu mai au voie sa faca control decat insotiti de politia de frontiera asa ca, spunea gagiul asta, ei nu se mai baga deloc la controale. Deci cu filiala nu ai treaba doar cu Politia si astia-s multumiti daca le-ai platit taxa aia de PG si daca nu pescuiesti noaptea, in rest nu trebuie sa-i anunti cat stai etc etc (mai fac si ei figuri doar asa de ochii lumii dar nu mai e strictetea de pe vremea lui Ceasca)

Fir intins!
Bogdan

lucianfiat
junior member
Mesaje: 59
Membru din: 25 Apr 2004 01:24

Mesaj de lucianfiat » 04 Mai 2004 09:22

mersi bogdanas pt raspuns dar nu am inteles daca tre sa merg la trzorerie in orsova sau la severin :!:

bogdans
junior member
Mesaje: 38
Membru din: 08 Apr 2004 15:18
Localitate: Timisoara

Mesaj de bogdans » 04 Mai 2004 10:02

Cred ca oriunde in MH, ei au un cont unde se varsa banii si fetele de-acolo stiu pe ce cont sa taie chitanta, eu de exemplu am platit in Orsova

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 04 Mai 2004 10:09

Eu zic sa mergi in orasul resedinta de judet, oricum acolo vei gasi Instectoratul Judetean al Politiei de Frontiera. Taxa este de 50 mii lei si o platesti la Directia Finantelor Publice (filiala judetena). Daca acolo la ghiseu nu stie contul politiei de forntiera, il afli de la AJVPS.
Asa ca daca vrei sa rezolvi este bine sa ajungi dimineata, treci pe la AJVPS, cu numarul de cont mergi la trezorerie, apoi iute la Politia de frontiera pina nu termina programul de lucru cu publicul.
La Politia de frontiera depui permisul si chitanta de la trezorerie, ei iti vor pune viza pentru pescuit in apele de frontiera (pe raza lor de activitate) si iti vor spune cind sa te intorci dupa permis (probabil peste doua saptamini)
Daca de grabesti poti plati taxa de 100 mii lei si dureaza maxcim 5 zile.

Fir Intins !

Scrie răspuns