Ati pescuit pe Olt?

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Verdete Daniel
member
Mesaje: 277
Membru din: 13 Apr 2004 09:58
Localitate: Mioveni, Arges

Ati pescuit pe Olt?

Mesaj de Verdete Daniel » 13 Mai 2004 09:05

Salutare tuturor,

A fost careva dintre voi pe Olt? Daca da, in ce loc, ce ati prins, ce momeli si nade ati folosit, ce monturi etc. Stiu ca este interzis pescuitul din cauza prohibitiei, dar totusi ma gandeam ca poate ...
Va multumesc anticipat si astept raspunsurile voastre.
FIRE INTINSE!!!
Daniel Verdete

Adrian
new member
Mesaje: 25
Membru din: 29 Apr 2004 20:11
Localitate: Petrosani

Ati pescuit pe Olt ?

Mesaj de Adrian » 13 Mai 2004 11:07

Cei care au permisele vizate la filiala CARACAL, se pare ca au voie sa pescuiasca,acest lucru il spun DUMNEALOR, la malul apei, ei bine este contrar celor spuse. Am fost in aceasta duminica la Babiciu, norocul a fost ca am ajuns dupa ce politia a curatat Oltul de toti pescarii. Pe propia-mi raspundere am ramas si-am facut o partida de pescuit nu prea ortodoxa. Eu n-am agatat nimic, dar prietenul meu a lut doi si a rata inca doi crapi (5 kg, 3kg). Momela porumb uscat pe fir de par, fir de 30, plumb greu(100 gr)culisant aruncat la peste 80 m. Caras se putea prinde mult peste limitele admise (acesta dadea la mal, rima+momitor).Mentionez ca la montura de crap s-a pus si biluta flotanta (midi). Miercuri, toti pestii au luat pauza , nu s-a prins nimic, ne-am intors acasa.

Adrian T.
Ultima oară modificat 13 Mai 2004 23:31 de către Adrian, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 13 Mai 2004 11:09

daca promovam mersul la pescuit pe timp de prohibitie, nu stiu de ce ne mai varsam naduful pe braconieri...

fir intins (pe cat posibil in afara perioadei interzise prin lege)!!

Adrian
new member
Mesaje: 25
Membru din: 29 Apr 2004 20:11
Localitate: Petrosani

Ati pescuit pe Olt ?

Mesaj de Adrian » 13 Mai 2004 11:44

mirceas, dreptate este in ceea ce spui tu, dar exista doua tipuri de pescari, eu fac parte din cei pasnici, iar la Olt am pescuit de cand ma stiu si niciodata nu am practicat un pescuit indecent. Sint si voi fi tot timpul contra braconajului.

Adrian T.

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 13 Mai 2004 13:51

adriane, aici nu ma refeream la caracterul fiecaruia ci strict de lege... poti fi un tip de treaba, linistit si la casa ta, dar pescuitul in prohibitie tot in afara legii ramane. chiar daca practici, sa zicem, c&r...

eu zic ca putintica rabdare nu strica si sa mergi deocamdata acolo unde ai ocazia sa pescuiesti in balti private cu sau fara taxa... sincer, si eu de abia astept sa merg pe Olt.

fir intins!!!

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 13 Mai 2004 15:32

Se spune ca tot ce este bun (in viata) este fie imoral, fie ilegal, fie ...
Parerea mea este ca reciproca nu este adevarata, adica ceea ce este ilegal nu este neaparat si bun.
Iar (in apele publice) pescuitul in prohibitie, ca si pescuitul de noapte, ca si pescuitul (sportiv?!?) din barca in apele curgatoare sunt ilegale.

Cei care fac aceste lucruri ori profita de ineficienta pazei fondului piscicol, ori le place riscul, ori pot suporta consecintele (finaciare), ori au cunostinte (relatii) stabile sau cunoscute ad-hoc (mita) . Insa in conditiile in care exista alternativa amenajarilor private si a pescuitului legal amploarea fenomenului (pescuitului in afara legii) ar trebui sa ne ingrijoreze.

Hai sa pastram un pic dedecenta si (daca nu ne putem abtine) macar sa nu mai facem publice ilegalitatile comise.
Sau, daca iubim natura si vrem ca legea sa fie respectata (prin intarirea pezei), hai sa ne laudam ca partide de pescuit pe riuri (pe care nu am fost).

PROHIBITIE USOARA !

Adrian
new member
Mesaje: 25
Membru din: 29 Apr 2004 20:11
Localitate: Petrosani

Ati pescuit pe Olt ?

Mesaj de Adrian » 14 Mai 2004 00:06

Se pare ca trebuie sa revin cu o mica explicatie. Ma repet , TOTI ACEI CARE AU VIZAT LA ZI PERMISUL IN JUDETUL OLT RESPECTIV FILIALA CARACAL POT PESCUI PE TIMP DE PROHIBITIE. Acestea sint facilitatile fata de membrii asociatie . Acum imi permit o intrebare. Cine sint cei care gresesc ? Chestiunea aceasta trebuie rezolvata deoarece.... tentatia e mare chiar si pentru un pescar pasnic.

DECI, CINE ARUNCA PRIMUL CU PIATRA ? Adrian T.

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 14 Mai 2004 05:47

caz tipic la noi de incalcare a legii... de ce ar fi cei din Caracal mai tari decat cei din alte judete?

tu vorbesti de Olt pe bune sau poate e vorba de coturi vechi ale Oltului care sunt inchise si au devenit intr-un fel balti??

fir intins!!

Balaceanu Ion
new member
Mesaje: 4
Membru din: 21 Feb 2003 12:49
Localitate: ploiesti

prohibitie pe Dunare

Mesaj de Balaceanu Ion » 14 Mai 2004 07:41

De pe data de 12.05.2004 ora 00 , pe dunare s-a terminat prohibitia , vedeti Ordinul nr.207 / 24.03.2004 - articolul 6 .

Adrian
new member
Mesaje: 25
Membru din: 29 Apr 2004 20:11
Localitate: Petrosani

Ati pescuit pe olt ?

Mesaj de Adrian » 14 Mai 2004 09:01

Din cite stiu eu barajul de la Frunzaru este pe cursul nou al Oltului. Sper ca m-am facut inteles si prin asta doresc sa pun capat acestui subiect OK ?

Adrian T.

Scrie răspuns