Balti bune de CRAP

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 01 Iun 2004 22:41

Am invatat de la un pescar consacrat de prin partile noastre ca un nod, fie el si "in plus", nu scade semnificativ eficienta unui camp atat timp cat este bine executat.
Oricum nu imi place sa-i contrazic pe cei mai in varsta dar accidental mi s-a intamplat sa "verific" greutate unui plumb cu ajutorul unui carlig si nu a fost prea placut-relativ la ce se scria mai sus... Ori am eu pielea prea subtire :wink: .
Salutari din Miami

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 02 Iun 2004 00:00

salu caaron problema de care vorbesti poate fi resolvat usor sportiv pentru ca este un problema in principiu de etica.
Agrafa trebuie scosa neaparat pentru ca daca ti se rupe linea principala si agrafa remane agatata de forfac inseamna ca pe balta exista un crap in plus ca se plimba cu o montura agatat la busele cu consecinta de ulteriore laceratie (daca crapul este mare) sau de moarte (daca este mic) si de cum te cunosc eu mi sa aparut ca esti destul de sportiv.
Pe forfacul baga un opritoare de cauciuc pe masura firului, tot pe forfac faci un nod stoper, il stringi bine si deasupra i tragi opritorul (care ramane blocat dar in casul de rupere cand plumb se agata undeva culisasa (fortat) si crapul scapa de plumbul.
Conectasa linea principal la forfacul cu un nod grinner (te garantez ca este mul mai solid de oricare agrafa daca in timp cal stringi umesesti monofilamentu).
Tot noduri mai deasupra spusi cred ca i gasesti si pe siteul acest. Daca nu, te postes eu niste pose. Numai bine. adri

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 02 Iun 2004 00:23

Sunteti de acord ca de fiecare data cand incepi o partida de pescuit sa faci forfacuri noi de la cap la coada?
Mie mi se pare destul de costisitor deoarece textilu pe care il folosesti la montura trebuie de fiecare data aruncat lucru nu tocmai eficient din punct de vedere economic.. Iar daca pastrezi monturile de la o partida la alta acestea fiind facute din fir textil exista riscul sa apara mici mucegaiuri din cauza umezelii pastrate de textil care pot slabi rezistenta firului. Ce parere aveti? www.xxx.ro
Ultima oară modificat 19 Sep 2012 15:25 de către caaron, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 02 Iun 2004 00:39

caaron nu cred ca ne am inteles: forfacul mereu intreg ramane trebuie numai sa tai 2 cm de monofilament de linea principala (fir care iese de la tambur) si al doila partida faci un nod griner si atasesi iaras montura pe linea principala. Este foarte economic sistemu (un pic mai putin daca folosesti inaintasul intradevar dar oricum tot cateva centimetre tai din el:pentru acest motiv eu bag ainaintasul de 10 m. si ma tine 2 sau 3 luni leger.) numai bine
Ps. monturi le lasi la soare 10 minute si sunt uscate sau cand te intorci a casa le scuoti din cutia si le lasi pe masa undeva la air.
Nu te complica lucrurile simple caaron, pescuitul are deja niste intelesuri insine care ne invarte. numai bine adri

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 02 Iun 2004 00:43

Exact asa faceam pana acum. Am vrut doar sa verific daca procedam bine. Au fost cativa care mi-au dat socotelile peste cap cu tot felu de idei dar dupa ce mi-ai confirmat cateva chestii o sa merg pe vechea metoda. Merci mult adriano! www.xxx.ro
Ultima oară modificat 19 Sep 2012 15:25 de către caaron, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 02 Iun 2004 00:51

stiam ca stiai!!!!NOAPTE BUNA sefu.

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 02 Iun 2004 01:00

MMmm..sper sa nu fi fost interpretata gresit aia cu "stiam". Somn usor..aaaa...BIG CHIEF!!!:) www.xxx.ro
Ultima oară modificat 19 Sep 2012 15:25 de către caaron, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 02 Iun 2004 13:18

A pescuit cineva anul asta pe Greaca. Eu am fost acolo cand a fost concursul de caras. Este cu abonament 200$+1mil/an.
Merita ?

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 02 Iun 2004 13:22

nu prea inteleg formula asta:

200$ + 1 mil lei/an,

chiar tb platit in 2 monede?
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 02 Iun 2004 13:41

200$ abonamentul, apoi de fiecare data cand te duci acolo platesti 1 mil.
Asa am inteles ca este si pe Gogosari, nu am fost personal sa vad, dar am auzit!

Scrie răspuns