pescuit nocturn!

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

pescuit nocturn!

Mesaj de nick h. » 13 Mai 2004 12:18

fratilor la noi la satu mare a inceput sa fie rau cu sacul, politia a inceput sa faca razii noaptea pe baltile asociatiei si sa ne dea amenzi de ne merg fulgii.
din pacate legea le dreptate ba mai mult ii indreptateste sa si confiste uneltele care au fost folosite la savarsirea contraventiei.
asa ca ce propuneti? credeti ca s-ar putea reglementa situatia printr-o intelegere intre politie si asociatie?
in alte judete cum s-a rezolvat problema cu pescuitul nocturn?

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 13 Mai 2004 12:38

prostia asta enorma nu va fi stirpita,decit atunci cind AJVPS-ul va fi condus de pescari,nu de o ceata de hoti si prosti,care se tin de fotolile alea mai strins decit au tinuto pe mama lor de mina :evil:

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 13 Mai 2004 14:02

doar stiti ca pescuitul nocturn este interzis prin lege (stiu ca sunt insistent in ceea ce priveste asta, sper sa nu ma injurati :lol: ), deci de o intelegere intre politie si ajvps nici nu se poate pune problema... doar eventual una tacita, dar atunci inseamna ca atat politia cat si ajvps ar incalca legea (lucru oricum normal pe la noi).

nu cred ca problema pescuitului noaptea s-a rezolvat in vre-un judet...

si mie imi place pescuitul noaptea, mai ales ca la crap (si nu numai) este una din momentele ideale pentru o partida reusita. in schimb administratorii de balti private pot sa dea voie la pescuitul nocturn... daca vor... deci tot in ei ne e speranta, chiar daca majoritatea noastra nu ii agream.

fir intins!

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 13 Mai 2004 15:33

Se spune ca tot ce este bun (in viata) este fie imoral, fie ilegal, fie ...
Parerea mea este ca reciproca nu este adevarata, adica ceea ce este ilegal nu este neaparat si bun.
Iar (in apele publice) pescuitul pescuitul de noapte, ca si in prohibitie, ca si pescuitul (sportiv?!?) din barca in apele curgatoare sunt ilegale.

Cei care fac aceste lucruri ori profita de ineficienta pazei fondului piscicol, ori le place riscul, ori pot suporta consecintele (finaciare), ori au cunostinte (relatii) stabile sau cunoscute ad-hoc (mita) . Insa in conditiile in care exista alternativa amenajarilor private si a pescuitului legal amploarea fenomenului (pescuitului in afara legii) ar trebui sa ne ingrijoreze.

Hai sa pastram un pic dedecenta si (daca nu ne putem abtine) macar sa nu mai facem publice ilegalitatile comise.
Sau, daca iubim natura si vrem ca legea sa fie respectata (prin intarirea pazei), hai sa ne laudam ca partide de pescuit pe riuri (pe care nu am fost).

PROHIBITIE USOARA !

Avatar utilizator
Sharky
member
Mesaje: 149
Membru din: 30 Sep 2003 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Sharky » 13 Mai 2004 18:37

Acum ceva vreme a mai existat aceasta discutie pe un alt forum sau lista de discutii, sustinuta la un moment dat si de o revista de profil, s-au facut adeziuni si atat.Cred ca AGVPS-ul ar trebui sa initieze un proiect de schimbare a legii daca intr-adevar se doreste acest lucru dar cum ei se misca dupa un ceas biologic propriu si exasperant pentru marea najoritate cred ca ar trebui struniti.
Lasati prohibitia si pescuiti pe ape private dar cu administratori cum se cuvin.
Dan Petre aka Sharky
www.drcrap.ro
Carping Club

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 14 Mai 2004 11:46

ioane draga nimeni nu face aici apologia ilegalului.dar din momentul in care incepe apa sa se incalzeasca, crapul trege in special noaptea. poate ca pe tine putin te doare ca tu oricum mergi la rau si nu te superi daca nu prinzi crap, ca poate prinzi caras,sau scobar sau mreana sau ce vrei, dar din pacate pentru unii nebuni frumosi ii intereseaza doar crapul(cazul meu).
parerea mea e ca situatia ar trebui reglementata si pentru noi, ca sa nu ne simtim ca niste infractori intrucat nu facem nimic daunator faunei piscicole in afara de faptul ca mai prindem si noi un peste pe care de multe ori il eliberam.
in plus de multe ori am intalnit cazuri in care braconierii s-au lasat pagubasi sa mai frecventeze balti unde erau pescari sportivi noaptea.
ba au fost si cazuri in care braconierii au mai incasat si ceva cafteala de la pescari asa din "prietenie".
asa ca ar exista doar de castigat din legalizarea pescuitului pe timp de noapte.

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 14 Mai 2004 20:19

Nicule, crezi ca eu nu as dori sa verific cele auzite, cum ca somnul, salaul, mreana, crapul s.a. se prind mai bine mai ales noaptea?
Sau crezi ca pe Prut (unde pescuiesc eu) este chiar asa de mult peste sinucigas?

Si chiar daca nu as fi un "fan" al pescuitului de noapte, crezi ca nu ma deranjeaza ca odata ajuns la locul de pescuit nu este permis ca rasaritul soarelui sa ma gaseasca cu lansetele deja aruncate? Sau sa prelungesc pasajul de seara pina se intuneca aproape total?

Insa eludarea legii nu este o cale pentru ajustarea ei. Chiar ma tem ca desele incalcari vor impiedica acceptarea pescuitului de noapte.
Protestele, sau petitiile, sau adunarea a mii de semnaturi nu ne pot ajuta.
Dupa parerea mea singura cale de a schimba niste prevederi legale (aberante) este de a solicita respectarea lor. Bine ar fi sa putem semnala incalcarile legii. Chiar si atunci (sau mai ales atunci) cind "faptasii" au la mina o hirtie ca pescuiesc "in scop stiintific" ... daca intelegi ce vreau sa spun.

Pe un alt topic s-a spus ca cei care au cumparat permisul de pescuit de la Caracal pot pescui (sustin ei) in prohibitie. Precizez ca in urma cu un an sau doi ani la Iasi s-a pescuit inca o luna in prohibitie pe amenajarile AJVPS.
Pentru mine este un semn bun. AJVPS-urile resimt concurenta amenajarilor private. Si vor trebui (in cele din urma) sa dea pescarilor ceea ce-si doresc. Nu am talent in a face previziuni dar s-ar putea ca in maxim 5 ani cei de la AGVPS sa FIE NEVOITI sa faca propuneri de schimbare a legii. Asta daca nu cumva noi (in incercarea de a ajunge la "fructul oprit") le vom baga in buzunare (in mod individual) niste venituri la care prin schimbarea legii ar renunta.

Imi cer scuze daca prima mea interventie semana cu un atac personal.

PROHIBITIE USOARA !

Nutza Pedros

Mesaj de Nutza Pedros » 14 Mai 2004 23:55

De exemplu in Giurgiu la baltile AGVPS-ului de vreo doi ani lumea este lasata sa pescuieasca si noaptea...si nu au aparut probleme niciodata,iar cat despre lege nu cred ca va mai ramane la acest stadiu mult timp in cativa ani se va schimba pentru ca si pescuitul in romania a luat un alt curs

Scrie răspuns