Trei sau patru lansete la crap?

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Trei sau patru lansete la crap?

Mesaj de Daniel Costache » 19 Mai 2004 22:26

Sunt relativ nou in bransa si de aceea ma chinui sa nu ridic prea multe intrebari pe acest forum. Pasiunea este mare, cultivata din timpul copilariei cand tatal meu, ca sa scape de mine, imi dadea si mie un piper cu care balaceam balta, bugetul nici prea mare nici prea mic, dar stiinta si experienta abia acum incep sa se acumuleze. Din pacate singurul meu ajutor in materie tocmai a plecat in Nigeria si inca nu am apucat sa-l intreb nici macar un sfert din intrebarile la care nu am inca un raspuns. De aceea apelez la membrii acestui forum cu promisiunea ca pe balta, daca ne vom intalni, voi incerca sa nu va mai incurc jucariile cu lanseurile mele. Totusi am sa va inreb care este numarul optim de lansete in functie de locul in care pescuiesti?
Salutari din Miami

Avatar utilizator
Radu Sima
member
Mesaje: 159
Membru din: 19 Mai 2004 11:38
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Radu Sima » 20 Mai 2004 09:47

Nu cred ca exista un numar "optim" de lansete.depinde pana la urma doar de confortul sau puterea de munca si de cumparare a fiecaruia.intradevar pe o balta oarecum necunoscuta pe care vrei sa incerci cat mai multe momeli sau sa exploatezi mai multe vaduri numarul lansetelor conteaza.din experienta mea, pescuind cu trei lansete, dar cei drept pescuind si cu partenerul meu deci sase am ajuns la concluzia ca sunt suficiente.In acelasi timp, cu cat nr de lansete folosite pe acelasi vad simultan e mai mare, riscul unor incurcaturi intr-un drill e mult mai mare, dar mai important este creerea unei adevarate retele sub apa la care s-ar putea sa devina suspiciosi crapii(s-ar impune in acest caz folosirea unor back-lead-uri), mai ales pe ape intens pescuite si de adancime relativ mica-pana in 3m.
Radu Sima aka Dolphin
www.drcrap.ro

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 20 Mai 2004 18:00

asa este cum spune radu, pe balti und ete duci la punct ochit punct lovit, stii exact la ce, unde, cand etc poti sa dai si cu 2 lansete, este mult mai comod, mult mai sigur daca intra ceva mare

pe balti necunoscute eu dau cu 4 bete, intotdeauna nadesc 2 locuri si pun 2 bete intr-unul si 2 intr-altul. eventual nadesc pe baze diferite, asa vad mai repede ce merge pe balta respectiva.
Nu face ce nu-ti place!

Scrie răspuns