La Dunare

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

La Dunare

Mesaj de carpkiller » 22 Mai 2004 01:45

Poate sa ma lamureasca si pe mine cineva care este legea cu privire la pescuitul pe Dunare (Oltenita, Giurgiu)? Prohibitie...? Etc? Va multumesc anticipat!

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 22 Mai 2004 08:24

vezi ca ai pe site datele de prohibitie, la dunare s-a terminat
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 22 Mai 2004 13:52

Sper ca nu te agasez cu intrebarile mele, dar ar mai fi ceva ptr. cineva dornic sa ma ajute.
Pescuiesc de 11 ani si am avut o singura "confruntare " cu Dunarea, acum 2 ani.
Cand am ajuns acolo, desi malul era plin de pescari(care dadeau la somn) politia de frontiera (unii care statea intr-un soi de foisoare), m-au informat ca pescuitul este strict interzis. Am dat Cezarului ce-i al Cezarului si totul a fost ok
Am pescuit in zona Oltenita si am folosit bob de porumb si rama.
De nada nici nu ma vb. ptr. ca desi foloseam plumbi grei ce nu puteau fi purtati de apa, nada(bulgari aruncati cu prastia) nu garantez unde ajungea.
Problemele mele principale au fost curentul extrem de puternic ce imi beepaia senzorii non-stop si algele impreuna cu alte multe "mizerii" ce se depuneau pe firul meu.Nu am putut sa ma sfatuiesc prea mult cu alti pescari ptr. ca erau majoritatea batranei f. putin comunicativi, iar colegul(prima data la pescuit) a fost extrem de disperat.
Ceilalti pescari nu cred ca aveau problemele mele deoarece pescuiau la distanta mult mai mica unde curentul era mai putin puternic, dar si apa mai mica(am probat eu) si banuiesc ca si cu mai putin peste.
Sunt convins ca si pe Dunare ex. locuri deocheate, unde curentul este mai putin puternci, vegetatie mai putina, gropi, etc.
Acum nu ma astept sa-mi raspunda cineva la modul ,,te duci pana la Dunare o faci la dreapta si la stanga si dai de locul unde crapul sare direct pe mal", va rog insa dc. binevoieste cineva sa-mi dea un sfat ptr. a-mi forma si eu o parere generala, chiar dc pe propria piele se zice si este cel mai sigur, sunt convins ca pe acest forum nu voi primi sfaturi eronate sau spuse la misto. Multumesc.
P.S. In ziua respectiva nu am prins nimic, iar cand am ajuns acasa a trebuit sa-mi inlocuiesc firul de pe 5 mulinete (aprox 1Km guta :D ) ptr. pescuitul urmator!
Fir intins !

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 22 Mai 2004 17:37

in primul rand, locurile cu mai mult peste pe dunare sunt in gropile de pe langa maluri, de accea pescuiau oamenii langa mal
trebuie sa renunti la senzori si sa tii lansetele vertical, cu clopotei pe varf
plumbi grei obligatoriu
tb sa pescuiesti in gropi unde curentul nu este atat de puternic, este poate chiar turbionar, se numesc anafoare
poti nadi cu nada sub forma de bulgari de exemplu, aruncand nada in asa fel in cat sa ramana in amonte de monturile tale
este dificil pana prinzi tehnica de nadire in dunare
o metoda simpla dar de efect este sa pui intr-un ciorap de dama sau ceva tifon bulgari de nafa, garnisiti cu pietroaie calumea si sa arunci sacoteiul in amonte de monturile tale, crapii in general urca din aval dupa " arome " si vor gasi monturile tale intai....

danr
Ultima oară modificat 23 Mai 2004 10:41 de către danr, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 22 Mai 2004 19:48

Pentru CARPKILLER,

Pescuitul in apele publice este reglementat astfel:
- Legea nr. 192 din 19 aprilie 2001 privind fondul piscicol, pescuitul si acvacultura
- Ordonanta de urgenta nr. 76 din 13 iunie 2002 pentru modificarea si completarea Legii nr. 192/2001 privind fondul piscicol, pescuitul si acvacultura
- ORDIN nr. 207 din 24 martie 2004 privind prohibitia pescuitului in anul 2004

Daca intentionezi sa pescuiesti in apele de frontiera:
- Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 105 din 27 iunie 2001 privind frontiera de stat a României aprobata prin Legea nr. 243 din 29 aprilie 2002

Atentie insa, traim in Romania, unele legi se aplica "original".

Desi eu nu am 11 ani de pescuit la activ, permite-mi totusi un sfat. Alege un nickname mai "pasnic". Iti inteleg nemultumirea la adresa amenajarilor private si a administratorilor lor, insa daca vei pescui in ape publice nu trata pestele ca pe un dusman. Fii pregatit sa ai partide fara nici o trasatura (eu am avut si cinci partide la rind, ceea ce pentru un pescar de duminica, ca mine, inseamna mai mult de o luna fara sa vad pestele) si crede-ma ca nu pestele este vinovat daca ai timp de pescuit tocmai cind presiunea aerului sau nivelul apei scade, sau cind turbiditatea apei este in crestere etc. Gindeste-te ce fel de peste vrei sa prinzi, nu numai ca specie, cit mai ales ca dimensiune. Nu cred ca trebuie sa-ti mai spun ca pestele mare este mult mai rar decit cel mic, dar adrenalina pe care ti-o genereaza un crap de 10 kg plecat la vale pe curentul apei ... pe mine cel putin ma face sa uit toate partidele cu rezultat nul. Si trebuie sa-ti spun ca am avut un an (2002) cind nu am prins nici un peste mai mare de un kg.

Fir intins !

Nutza Pedros

Mesaj de Nutza Pedros » 22 Mai 2004 22:27

Din cate stiu...pe 15 mai s-a dat drumul la pescuit pe Dunare in zona de frontiera cu Bulgaria...Dabia astept sa incing un pescuit peste vreo saptamana

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 23 Mai 2004 10:41

din cate stiu eu dunarea este foarte crescuta acum cred chiar ca a revarsat, corect ?
cum pescuiesti la crap in conditiile astea ?

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 23 Mai 2004 11:18

karpkiller???????!!!!???

Adrian
new member
Mesaje: 25
Membru din: 29 Apr 2004 20:11
Localitate: Petrosani

La Dunare

Mesaj de Adrian » 23 Mai 2004 14:04

De ce nu-i lasam pe acei adevarati DUNARENI sa ne lumineze in tainele pescuitului pe Dunare. Cred si totodata afirm ca BALTA niciodata nu se compara cu CURGATOAREA. Oricum ploua , stau acasa, sufar, hai soare, terminate prohibitie si asteapta-ma peste.

Adrian T.

Vali
member
Mesaje: 190
Membru din: 09 Ian 2003 14:36
Localitate: Galati

La Dunare

Mesaj de Vali » 23 Mai 2004 17:04

Desi nu pot sa ma consider un "adevarat dunarean" (cel putin nu la pescuit), am vorbit astazi cu un amic plecat la pescuit la Dunare si vestile nu sunt prea bune. In zona Cotul Pisicii, portiunea dintre dig si locurile de pescuit este inundata.

In plus, un bastinas a facut o gluma proasta si i-a spus amicului cu pricina ca apa a scazut mult si ca ii ajunge cel mult pana la genunchi. Amicul, om hotarat de felul lui, si-a luat cat bagaj a putut de la masina, s-a descaltat si suflecat si da-i bataie. A vazut ca apa trece de genunchi - nici o problema, o fi vreo groapa, da-i inainte. A trecut zona respectiva cu apa pana la piept si a stat o zi intreaga cu chilotii uzi pe malul baltii, asa, la ambitie!

De prins, nu a prins decat un vant subtire de i-a inghetat si sufletul in el.
Vali

Închis