La Dunare

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

DD
member
Mesaje: 299
Membru din: 13 Mai 2003 16:03
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DD » 26 Mai 2004 13:03

Hai sa o lasam asa.E OK. Si aveti dreptate, pescuitul de Dunare nu se compara cu cel la balta.
Invincibilitatea noastra depinde de noi, vulnerabilitatea inamicului, de el.
Sun Tzu

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 27 Mai 2004 11:52

Salut.
In cele din urma m-am hotarat sa plec la Dunare.Plec peste cateva ore si stau pana sambata seara.O sa tin cont de sfaturile dvs, dar si de sfarturile unuia dintre noi, nu stiu exact cine dupa nickname care a fost deosebit de dragut si mi-a scris un mare mail despre cum ar fi cel mai bine sa procedez la Dunare.
Ca nada am ales o combinatie de graunte (“particles”) in care am bagat pietris cu granulatie mare si un adeziv ce are rolul de a le "lega" intre ele.
Se numeste stikio de la K Nash si l-am procurat de la un prieten din new york. Nu am vazut asa ceva la noi pe piata,dc cumva stie cineva unde as putea sa gasesc un asemenea adeziv as fi f interesat.
Ca momeala o sa folosesc bob de porumb si rama. Data trecuta am experimentat rama pe rig cu carlige relativ mici (nr. 6 gamakatsu)
M-am gandit sa nadesc 2 locuri unul cu aroma de capsuni (si nu cred ca am facut f bine....nu cred ca este inca vremea), iar celalalt cu sange.Mi-am pregatit nada si momeala in consecinta.Aromele sunt marca owner si vreau sa va spun ca nu-s grozave.
O sa pescuiesc cu 8-9 lansete/doi oameni.
Acum ma pregatesc de plecare asa ca o sa mai postez ceva cand vin...eventual si cu poze :) :D :D :D .
Dc mai vine cineva la Dunare zilele astea, eu o sa fiu pe undeva pe la Oltenita cu o Dacie alba ce are un portbagaj special amenajat ptr. pescuit...este usor de recunoscut!!!
Noroc !!!

Leo
new member
Mesaje: 5
Membru din: 19 Mai 2004 17:28

Mesaj de Leo » 27 Mai 2004 14:41

Am si eu o nelamurire. De ce prohibitia in zona de frontiera este de 31 de zile? Si as vrea sa stiu daca in zona Nufaru(daca stie cineva unde se afla ) este voie sa pescuiesti la Dunare, pt ca la intrare in localitate este scris : "Localitate de frontiera". Nufaru este a doua localitate dupa Tulcea in drumul spre Murighiol. Desi nu este la granita cu Ucraina este numita Localitate de frontiera. Daca stie cineva mai bine legislatia as dori o lamurire. Vreau sa spun ca am pescuit toata vara pe Dunare, dar rezultate ca la Nufaru nu am avut pe nici un brat al dunarii, desi am incercat aproape peste tot. Capturile nu au fost foarte mari, dar cum s-a mai spus un crap de 4-5 kg de Dunare te solicita mult mai mult decat unul de 10 kg dintr-0 balta.

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 27 Mai 2004 15:51

Leo in caz ca nu stiai si Otopeniul este localitate de frontiera sau Poarta Alba din jud Constanta pe unde trece Canalul D-MN. Pancarda pe care o vezi la intrare se refera la posibilitatea pe care o ai in acea localitate de a parasi tara prin diverse mijloace... In ceea ce priveste prohibitia stiu ca este reglementat diferit regimul segmentului sudic al Dunarii de rest insa nu si pe ce considerente.
Salutari din Miami

Leo
new member
Mesaje: 5
Membru din: 19 Mai 2004 17:28

Mesaj de Leo » 27 Mai 2004 15:58

Probabil ca asa este, desi de la Nufaru pana la granita mai sunt vreo 50 Km. Deci nu am voie sa pescuiesc in perioada asta acolo. Ah..., ce greu trec zilele astea de prohibitie. Nu am ce sa fac, trebuie sa astept. Oricum Dunarea este crescuta f. mult si mu prea cred ca se prinde ceva acum. Multumesc de raspuns.

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 27 Mai 2004 16:03

Ca e Dunarea crescuta rau m auzit si eu de la cineva care a fost pe la rasova la o crescatorie langa Dunare.
In orice caz daca ajungi la Dunare sa postezi ce, cum si unde ai prins si poate ceva poza... :D
Salutari din Miami

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 27 Mai 2004 17:25

Am citit ce a scris omoratoru' de carpi, cel atentionat atat de dragalas de Adriano, incat nu a inteles nimic. Pleaca omul la Dunare si s-a pregatit cum trebuie. Si-a tras graunte din Neviorc ce mama dreacu', tot felul de arome frumos mirositoare a capsunica, 8-9 lansete in doi, si a plecat la Dunare! Ura! Si stati asa...ca se 'ntoarce si ne spune si ce a prins. Ura! inca o data. Si la gara...........da o fi plecat cu TAB-ul mai stii? Cu miros de capsuna ca tot suntem in sezon.

Aleluia!

Cezar Bibu
member
Mesaje: 251
Membru din: 09 Oct 2003 22:23

Mesaj de Cezar Bibu » 27 Mai 2004 19:53

Nene Gica,nu fii si tu asa rautacios!Incetul cu incetul,trebuie sa intelegem si pe cei mai tineri.Generatia MTV-ului,a Internetului(nu ca nu le folosesc si eu!),etc.Entuziasmul e mai mare la 20 de ani,nu?Din pacate,unii dintre ei nu s-au lovit de impotmoliri cu masina pe mai stiu eu ce noroaie,de culcatul in cort pe soare si trezitul cu zapada de jur-imprejur,de partide de 5 zile cu 3 pesti prinsi,in timp ce vecinii prind de rup,etc.Ai dreptate,intr-adevar,cu cei(eu ii numesc "investitori")care cred ca orice are o eticheta vestica va prinde peste in locul lor.Eu cred in anumite firme consacrate dar si in capacitatea de adaptare la conditiile specifice ale locului de pescuit.Drept care,fiecare e liber sa-si foloseasca timpul-apropo de cineva care posta ca a fost 5 partide consecutive si n-a prins nimic!-sau banii cum vrea!Spun asta si dupa ce,dezinteresat fiind,am dat si eu citeva pareri,specializate sau nu,si mi-au tras-o unii de nu m-am vazut!
Va urez fire intinse si,pe balta,frate!

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 28 Mai 2004 07:50

referitor la: "Va urez fire intinse si,pe balta,frate!"

Merci, dar prefer riul, chiar de vor fi si zece partide fara sa vad pestele!

Fir intins !

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 28 Mai 2004 08:57

Cezar Bibu scrie:Nene Gica,nu fii si tu asa rautacios!Incetul cu incetul,trebuie sa intelegem si pe cei mai tineri.
Bre nea Cezare, pai asta nu-i chiar asa tinerel, domne. Daca si-a tras TAB din Dacie, daca are experienta mirosurilor (aromelor, na) aducatoare de crap, autohtone sau ba, ori este mai batraior, ori face experiente pe noi, astilalti.

Închis