Cele mai tari momeli de crap...

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Gabriel BOGDAN
junior member
Mesaje: 77
Membru din: 12 Mar 2004 15:38
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Gabriel BOGDAN » 31 Mai 2004 14:51

Apropos de trifoi.... Ma gindesc ca acela cu patru foi este mai.....norocos.... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Gabi B.

Adrian
new member
Mesaje: 25
Membru din: 29 Apr 2004 20:11
Localitate: Petrosani

Cele mai tari momeli de crap...

Mesaj de Adrian » 31 Mai 2004 15:02

Trebuie sa-ti spun o intimplare care in mod sigur parerile tale, Nick, se vor schimba. Era ora dejunului, aveam o pofta nebuna de ardei kapia. Pregatesc mincarea tai frumos felii ardeiul si icep sa maninc. Capcana, ardeiul era iute de-ti puscau urechile. Glumind cu pritenul ne-am spus; ce-ar fi sa incercam o patratica din ardei intre boabe. Te rog sa ma crezi a avut succes nebun. Toata balta cauta ardei kapia. Deci sa sti ca merita incercat.

Adrian T.

Avatar utilizator
cisi
new member
Mesaje: 15
Membru din: 25 Mai 2004 08:48
Localitate: Pitesti
Contact:

nade

Mesaj de cisi » 31 Mai 2004 15:58

Acum cativa ani am participat la un concurs de pescuit pe lacul TEIU din Arges.
Locul 1 a fost castigat de o persoana care a folosit ca momeana sotlu + seminte de coleandru pisate ( crap de cateva chilograme )
Fir intins

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 31 Mai 2004 17:48

cred ca ai incurcat niste litere
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 31 Mai 2004 21:03

Acum cateva ani cisi... ai zis bine!! Vremuri se schimba, schimba pestele si trebuie sa schimba si pescari. :D
ps. dac se schimba tecnica schimba si randament... si greutatea pestele.

Nutza Pedros

Mesaj de Nutza Pedros » 31 Mai 2004 22:33

Sa stii nick ca eu am prins ten la vreo 3 kg la castravete(si un tovaras de-al meu ce se duce pe la Hotarele-jud. Giurgiu- a prins un crap de 3kg in iazul pe care il avea in curte.....la ce crezi....la rosie culeasa din gradina)...Asa ca daca nai incercat nu poti sa stii 8) ...Cu respect NutZa Pedros



P.S. Calumea reteta de boiles Adriano din revista "Aventuri la pescuit",chiar azi am facut boilesuri si o sa le incerc-sper cu succes- sambata... :D

Boghy
junior member
Mesaje: 70
Membru din: 24 Mai 2004 23:22
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Boghy » 31 Mai 2004 23:26

La ora actuala si yo cred ca porumbul este numarul 1.Merg si boiles-urile foarte bine dar numai pe anumite balti.Eu pescuiesc cu porumb(diferite monturi) iar ca nada folosesc tot boabe de porumb inmuiate cu diferite arome si dupa aceea fierte.Daca vreau sa nadesc la distanta mare fac un amestec de mamaliga cu porumb pe care il fierb si formez niste "boiles-uri" pe care le arunc cu Cobra.
In cautare de aventura!Fir Intins.

crapadrianul
new member
Mesaje: 18
Membru din: 24 Mai 2004 11:19
Localitate: vest

cele mai tari momeli de crap...

Mesaj de crapadrianul » 01 Iun 2004 09:22

Sunt de acord ca porumbul e "painea" crapului de la noi.Dar sa vezi ce bine cade cand pe o balta cu teno si romanesc de2-3 kg, in mai multe iesiri am avut la porumb capturi de stiuci :? intre 5,4 si 11 kg, plus rupturi de strune. Ce sa mai zici, bune si alea, mai ales ca riscul sa taie forfacul tine suspansul pana la capat.

iulian
member
Mesaje: 291
Membru din: 20 Ian 2004 13:11
Localitate: constanta

Mesaj de iulian » 01 Iun 2004 12:14

bai tata , recunosc ca sunt circotas din fire , dar mai las-o jos cu stiuca la 11 kg la porumb boabe
is

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 01 Iun 2004 12:37

eu am la activ una de 6 kg la porumb prinsa anul trecut.un amic de-al meu a luat una de 7,2 kg anul asta la rama rosie in timp de dadea la caras la fund, in montura cu momitor si doua carlige.

Scrie răspuns