Cele mai tari momeli de crap...

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Nutza Pedros

Cele mai tari momeli de crap...

Mesaj de Nutza Pedros » 23 Mai 2004 23:56

Sunt curios care este momeala voastra preferata?Eu folosesc cel mai des(80%) porumbul si ma rar boilies si seminte de floarea soarelui(si cate odata cand ma duc la ten rosie si castravete,fara nici un rezultat demn de laude)...Voi ce preferati,la ce aveti cele mai bune rezultate!? :!: :?:

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 25 Mai 2004 20:27

im place boiles dar si porumb pentru multimea de combinati in care poate fi pregatit sau presentat pe rig!!numai bine

Avatar utilizator
Radu Sima
member
Mesaje: 159
Membru din: 19 Mai 2004 11:38
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Radu Sima » 25 Mai 2004 20:42

salut Pedros
Sint de aceeasi parere; porumbul merge inca cel mai bine pe majoritatea baltilor de la noi.
Eu insa folosesc la crap amestecuri de mai multe tipuri de seminte cu granulatii diferite(porumb, cinepa,griu.tiger nuts.bird food etc.),amestecuri in care mai bag pelete si boilies daca pescuiesc la boilies.
Radu Sima aka Dolphin
www.drcrap.ro

Avatar utilizator
cristian_dj4all
junior member
Mesaje: 62
Membru din: 12 Mar 2004 14:26
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de cristian_dj4all » 27 Mai 2004 12:51

Da ... traiasca porumbul romanului :wink: .
La noi pestii inca nu cunosc in toate lacurile "delicatesurile" adica boillies-ul
Cristian Dj

Avatar utilizator
cristian_dj4all
junior member
Mesaje: 62
Membru din: 12 Mar 2004 14:26
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de cristian_dj4all » 27 Mai 2004 12:51

Da ... traiasca porumbul romanului :wink: .
La noi pestii inca nu cunosc in toate lacurile "delicatesurile" adica boillies-ul
Cristian Dj

Gabi A
junior member
Mesaje: 61
Membru din: 30 Mar 2004 11:48
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Gabi A » 28 Mai 2004 14:29

Libelulele

Gabi Astefanoaei

Gabi A
junior member
Mesaje: 61
Membru din: 30 Mar 2004 11:48
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Gabi A » 28 Mai 2004 14:32

Glumeam, desigur.
La fel ca si pentru majoritatea pescarilor de crap de pe la noi, porumbul este momeala nr 1 si pentru mine insa nu in orice sezon. Eu am prins carap si cu libelule! Bineanteles ca depinde de anotimp si temperatura apei.

Gabi Astefanoaei

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 28 Mai 2004 22:00

Un ground bait din mix de seminte ( porumb - cinepa - soia - floare - bird - food - maple peas - etc - fierte si aromate ) plus citeva pellete si boilesuri sfarimate - merg pentru nada . Peste asta bag si boilies cu Cobra si pe carlig cu rig - boilies si porumb . Adica pe 2 lansete bag porumb pe rig si pe 2 boilies . La inceput - de regula maninca la porumb - in timp incepe si la boilies si atunci schimb toate lansetele pe boilies si nadesc bine cu Cobra . E mai selectiv la boilies - dar ca sa nu te plictisesti la inceput e bun si porumbul

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 31 Mai 2004 11:43

Am incercat si eu cu castravete vara trecuta pe Branest 3(direct in carlig) si a fost salvarea unui pescuit in care nu prinsesem nimic...un ten de aprox 1kg.
O sa acord mai mare atentie rosiei si castravetelui :D in vara asta.

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 31 Mai 2004 13:57

si bineinteles si capsunicii, nu?
trifoi ? ce zici suna a mana cereasca pentru chinezoi?
se leaga de carlig un manunchi de trifoi bineintele cu ata rosie,asa pentru atractie, succes garantat.

fir intins.si mai terminati cu aberatiile astea castravete, rosie, ardei capia, si mai stie pixu' meu ce.
singura lor valoare e langa o ceafa de porc bine facuta.

Scrie răspuns