Perioadele cele mai bune pt. pescuitul crapului

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Laurentiu
new member
Mesaje: 7
Membru din: 25 Mai 2004 23:23
Localitate: Giurgiu

Perioadele cele mai bune pt. pescuitul crapului

Mesaj de Laurentiu » 26 Mai 2004 23:56

SALUT.M-ar interesa in principiu pescuitul crapului pe perioada vara-toamna.Din experienta (daca se poate numi asa-1 an)stiu ca cea mai buna perioada pt. prinderea crapului este toamna dar nu ma bazez pe "experienta" mea deoarece sunt incepator si s-ar putea sa gresesc. De aceea va rog sa-mi recomandati perioada optima pt. prinderea crapului si sculele(pana in 15.ooo.ooolei)pe care am de gand sa mi le achizitionez in vara asta.N-ar strica si niste sugestii sau sfaturi in ceea ce priveste sculele si monturile.
Doresc tuturor membrilor crap.ro FIR INTINS --->>>>>>>>>>

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 27 Mai 2004 07:12

discutia... lunga... pe tema sculelor de crap a mai avut loc pe forum. vezi la http://www.crap.ro/forum/phpBB2/viewtopic.php?t=491

nu stiu daca te ajuta, dar poate fi un inceput...

crap se prinde de primavara pana toamna... depinde insa de multi alti factori ce nu tin numai de anotimp ci si de locul in care pescuiesti.

fir intins!!

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 27 Mai 2004 16:19

Laurentiu daca zici ca esti la inceput ar fi bine sa nu te arunci la cele mai scumpe scule ca sa nu plangi dupa ele. Nici eu nu sunt ala experimentatul si de aceea am ales 3 bete medii anul asta, de la Trabuco, cu mulinete pe masura, cu toate ca mi-as fi permis si bete de 2-3mil/buc. Acum tu faci cum crezi dar parerea mea este ca nu are rost sa arunci banii pe fereastra... asta in cazul in care nu te dau afara din casa. In orice caz este important sa ai cel putin doua-trei scule la fel echipate asta ca sa iti poti crea un stil al tau propriu.
Nu uita un lucru: de fiecare data cand ai posibilitatea de a tine in mana o scula adevarata nu fii rusinos, intoarce-o pe toate partile si intreba proprietatul sau pe cel care o vinde cat mai multe detalii.

Dan
Salutari din Miami

Gabi A
junior member
Mesaje: 61
Membru din: 30 Mar 2004 11:48
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Gabi A » 27 Mai 2004 17:04

Fara sa fac reclama cuiva, cred ca pe magazinul crap.ro poti gasi echipament de calitate la preturi de bun simt. Eu ti-as recomanda
-4 bete president boilie, 1.850.000/buc, 7.400.000 toate,
-4 Okuma Longbow cu bait runner, 1,500.000 lei/buc, 6.000.000 toate

In total ar fi 13,400,000 deci ai avea bani si de fir, carlige, mai putin si de rod pod dar nu cred ca asta este marea problema.

Oricum, sfatul meu este sa testezi bine piata inainte sa investesti banii in echipament, pt ca facaturi gasesti la tot pasul si poti sa cheltuiesti toti banii pe scule care sa te tina un an -doi. Mai bine iti iei ceva de calitate pt ca si in pescuit cred ca este valabila zicala: "sunt prea sarac sa imi permit lucruri ieftine" -si proaste as completa.

Gabi Astefanoaei

Scrie răspuns