Ce balta alegeti in weekend?

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Tankard
member
Mesaje: 209
Membru din: 25 Mai 2004 16:05
Localitate: Kosovo

Pupaza -acces

Mesaj de Tankard » 28 Mai 2004 15:07

Eu am fost pe drumul spre Sarulesti. In curba la Frasinet nu am facut dreapta spre canal ci am tinut drept spre Danesti. Din Danesti tot inainte, pana in balta, si apoi dreapta spre ferma. Se poate si prin satul Pupaza (nu e pe harta) urmand drumul spre canalul Frasinet, dar pe acolo se ajunge in capatul (sau pe celalata balta?!) cu configuratie diferita: deschidere fff larga, stuf, pelicani, chiar si vreo 2 plasari cu barca :evil:
Am inteles ca se poate si prin Faurei, unde cica drumul ar fi mai bun. Oricum, mare atentie la drumuri ca-s cam accidentate, iar daca ploua e cam trist...
In alta dezordine de idei, la Izvoarele (Chiriacu) se mai intampla ceva de bine?

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 31 Mai 2004 11:57

Balta Pupaza este balta buna fratilor! Am prins mult crap acolo.
Domnul Gicaru este un om deosebit, dar din pacate anul asta a inchis balta acum 3 saptamani pana la sfarsitul prohibitiei.Eu am prins acum aprox. o luna crap de 18kg (record personal) Poti sa-l ei si acasa dc vrei (captura cea mai mare). Cel mai simplu ajungi astfel:
Lehliu dreapta spre Moara Vlasiei pana in Danesti. Cum se termina Danestiul(unde nu mai sunt case) faci prima la dreapta (drum de tara) si mergi pana ce dai de o intersectie in forma de "T". Acolo faci stanga si mergi ceva pe camp pana la balta.
Este nasol cand ploua.Eu am fost la un pas de a ajunge cu masina in garla! Taxa pe 2004 era de 600.000/12 ore lei.
Anul asta nu mai dadea voie noapte, dar am inteles ca dupa de se termina prohibitia o sa dea voie si noaptea(nu stiu sigur).

Avatar utilizator
Tankard
member
Mesaje: 209
Membru din: 25 Mai 2004 16:05
Localitate: Kosovo

Mesaj de Tankard » 31 Mai 2004 14:40

Eu am inteles ca noapte nu se pescuieste si ca ar fi fost chiar ceva conflicte cu pescari care nu au respectat aceasta regula... cat despre pastrare, mi se pare ca si aici sunt ceva limitari, dar pana la urma asta e aspectul cel mai putin important, nu?

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 31 Mai 2004 21:29

Anul trecut era permis si noapte, anul acesta, pana s-o inchida nu mai era voie sa pescuiesti noapte. Puteai insa sa nadesti locul de seara, sa dormi fericit in masina pana a doua zi dimineata apoi sa te apuci de treaba. Din cate stiu eu dupa ce o s-o deschida o sa ai voie si noapte.Taxa o sa fie de 700000/12 ore ptr. un pescar+inca un insotitor(o lanseta/o undita). Dc ai norc sa fie Gicaru prin preajma te intelegi relativ usor cu el la 1 mil/24h.
Regula cu retinutul pestelui este urmatoare: 10kg sau captura cea mai mare (ma refer la ceva cu adevarat mare...un crap de peste 10-15kg) ca dc iei 10 kg de caras si un crap de 5 kg te lasa sa-l iei pe tot.
Este insa f important sa nu te calicesti la ciortanica ca atunci chiar ca nu este bine. Nu este esentiala poveste cu retinutul pestelui... eu dau numai la crap si rar prind caras sau platica si...nu pot sa ma laud totusi ca sunt pescar 100% sportiv si eliberez pestele apoi cand vreau sa mananc peste ma duc sa cumpar de la Metro. Cred ca este aiurea sa zici ca esti pescar sportiv si sa cumperi peste de fiecare data cand vrei sa mananci.

Scrie răspuns