Concurs amical de casting intre Forumisti.

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
boosterman
veteran
Mesaje: 740
Membru din: 28 Iun 2006 22:02
Localitate: Suceava
Contact:

Mesaj de boosterman » 29 Ian 2008 11:20

Pentru cine nu stie ce este aruncarea OTG, http://www.xxx.ro/articole/casting- ... pescu.html sau http://www.youtube.com/watch?v=KY1WVsBZ ... re=related ..... cred ca n-am fost singurul :roll: :idea:
Oricum super interesant :idea: :!:
Nimeni nu moare virgin. Viata i-o trage fiecaruia cel putin o data.

Avatar utilizator
gusti
senior member
Mesaje: 485
Membru din: 17 Feb 2006 22:36
Localitate: Timisoara

Mesaj de gusti » 29 Ian 2008 17:06

pacat .trebuia sa o faceti tandari (in aruncari).felicitari participantilor. ;-)

Val Pangica
member
Mesaje: 170
Membru din: 05 Ian 2008 21:40

Mesaj de Val Pangica » 29 Ian 2008 17:31

Nu va suparati - dar vad ca deja acest OTG ( on the ground ) a devenit o moda printre voi . Citi arunca asa cind au si montura pe carlig si sunt siguri ca momeala nu se spinteca sub actiunea textilului sau mono folosit ca fir de par ?

Citi sunt siguri ca la asa efort de aruncare boiliesul va rezista pe firul de par ?
Citi sunt sigur ca ce pleaca din capacul de plastic pe care presupun ca ati plasat montura , contine si momeala voastra ?
Citi sunt siguri ca un saculet solubil rezista la asa efort ?

Concret - citi ati incercat aceasta aruncare OTG la un pescuit de placere ? Despre competitie nu mai vorbesc ca imi sare lumea in cap ! NU amestecati lucrurile - castingul e OK - pescuitul e alteva . Astai din casting mai au si sistemul de aruncare de sub calcai - vorbesc serios. De ce nu zdrobiti si voi momela sub calcai si sa lansati "ceva" amorf in apa ? Poate se prinde ceva !

Dar va rog sa faceti urmatoarele experimente :

- boilies solubil de 14-16 - aruncare OTG - nu ramine nimic !
- porumb conservat - 2-5 boabe pe rig - la asa aruncare ramine 1 boaba cu un rig de 4 cm :lol:
samd

Sincer imi pare rau ca informatia a devenit asa bogata si ca lumea preia niste chestii aiurea . E la moda OTG ( pina cum 2 luni nu stia nimeni ce inseamna asta ) si brusc avem rezultate deosebite la casting sportiv ( adica ei nu pescuiesc ci doar arunca departe cu lanseta ) . E Ok - meritul lor . Cind vrei sa mai prinzi si ceva peste te gindesti si la monturi si la nada si la posibilitatea de a "ejecta momeala " la aruncare si la aceea de a arunca aiurea , plus incurcaturi din socul extrem , dai in afara patului de nada , samd . E altceva ce se "propovaduieste" aici . Alt sport !

La competitie esti nevoit mai mereu sa dai la 100-140 metri intr-un cerc cu diametrul de maxim 2 metri . Acolo e punctul G ! Sau la 10 cm de baza stufului . Asta e alt sport ! :lol:

Avatar utilizator
cipica
member
Mesaje: 251
Membru din: 21 Aug 2004 09:32
Localitate: bucuresti

otg

Mesaj de cipica » 29 Ian 2008 20:00

Val, ai perfecta draptate. OTG nu prea merge la concursuri sau la -pescuit in general. Silviu a aruncat la aceeasi distanta si de peste cap.

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 29 Ian 2008 20:21

Termenul de OTG nu se refera la o singura aruncare, se refera la o categorie de aruncari. Una dintre ele e utila mai ales in casting, alta (Unitech) e recomandata chiar pentru pescuit. Iti ofera distanta mai mare decat aruncarea de peste cap si, daca te antrenezi, ai si precizie. Poti sa dai si cu boilies, si cu saci solubili fara probleme. Montura se ridica instantaneu de pe sol, nici macar nu agata. E utila la marker si la spod, unde castigi 10-15 metri cu acelasi echipament.

OTG n-are legatura cu moda, e pur si simplu o informatie folositoare (nu neaparat pentru toata lumea). Poti face progrese spectaculoase intr-o singura zi folosind-o. Nimeni nu e obligat sa arunce OTG, dar nici nu te doare sa stii mai mult.

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: otg

Mesaj de mosharu » 29 Ian 2008 20:49

cipica scrie:Val, ai perfecta draptate. OTG nu prea merge la concursuri sau la -pescuit in general. Silviu a aruncat la aceeasi distanta si de peste cap.
Cipica, da-mi voie sa te contrazic un pic. Silviu "peste cap" a aruncat cat mine ( stii bine ca pana la gard erau fix 166m ) cea mai lunga aruncare a mea a fost la 2 metri de gard...deci 164, asa cum am si scris. Silviu cu FMJ,fir de 0,28 plb 130 gr si inaintash de 5 m si eu cu NCS, fir de 0,31 cu plb 120 si inaintash de 8 m, exact cum dau pe balta. De aceea am si scris ca NU ma interesat sa dau OTG, motivele le-a scris Val Pangica. Am vrut si am fost curios sa vad cat arunc cu bile de 20 si bulgari de nada. La lanseta doar cu plb stiam ( vezi postarea mea cu 174m masurat pe counter, dar aveam pe tambur fir de 0,25 )
Oricum, personal tin sa va multumesc celor care au dat curs invitatiei mele de a participa la acest concurs amical de casting.
Ultima oară modificat 30 Ian 2008 12:19 de către mosharu, modificat de 2 ori în total.

George-Alexandru
senior member
Mesaje: 368
Membru din: 20 Dec 2007 23:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de George-Alexandru » 29 Ian 2008 20:50

Vlad Pavlovici scrie:Termenul de OTG nu se refera la o singura aruncare, se refera la o categorie de aruncari. Una dintre ele e utila mai ales in casting, alta (Unitech) e recomandata chiar pentru pescuit. Iti ofera distanta mai mare decat aruncarea de peste cap si, daca te antrenezi, ai si precizie. Poti sa dai si cu boilies, si cu saci solubili fara probleme. Montura se ridica instantaneu de pe sol, nici macar nu agata. E utila la marker si la spod, unde castigi 10-15 metri cu acelasi echipament.

OTG n-are legatura cu moda, e pur si simplu o informatie folositoare (nu neaparat pentru toata lumea). Poti face progrese spectaculoase intr-o singura zi folosind-o. Nimeni nu e obligat sa arunce OTG, dar nici nu te doare sa stii mai mult.
mai precis care ar fi varianta folosita si in pescuit?
APCR-CS CARPZONE

Avatar utilizator
vladut mateianu
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 23 Ian 2008 13:50
Contact:

Mesaj de vladut mateianu » 30 Ian 2008 08:11

@moshare
Felicitari ptr initiativa si ptr ca ti-ai dus la bun sfarsit proiectul ! Jos palaria. Toata lumea a avut cate ceva de invatat.
Poate reusesti sa faci si un adevarat concurs, cu taxa si premii....
Cred ca ar fi multi doritori si am mai elucida din necunoscutele ce planeaza in jurul longcastingului..... :roll:

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

.

Mesaj de mosharu » 30 Ian 2008 09:21

vladut mateianu scrie:@moshare
Felicitari ptr initiativa si ptr ca ti-ai dus la bun sfarsit proiectul ! Jos palaria. Toata lumea a avut cate ceva de invatat.
Poate reusesti sa faci si un adevarat concurs, cu taxa si premii....
Cred ca ar fi multi doritori si am mai elucida din necunoscutele ce planeaza in jurul longcastingului..... :roll:
Ms Vladut pt. aprecieri. Daca-l faceam cu taxa si premii...sa fi sigur ca nu mai aveam loc in IOR de "doritorii de castiguri":lol: si nu asta am vrut.
Legat de concursuri.....
Dupa ce am sa vorbesc cu Dl. Ing. Albastroiu, vreau sa fac la Peris (sau Stolnici, cu ajutorul lui Gabi Boje) un concurs amical individual de 48 de ore si "castigul" sa reprezinte DOAR Cupe si Diplome, asa cum isi doresc multi pescari "particulari" cum le spuneti voi. Sa vada si ei cum este si ce simt in suflet cand prind un crap si-l elibereaza...
Nu mai vorbesc de boilies...sunt aproape sigur ca multi dintre cei care vor participa, nu au prins INCA un crap la bila ;-)
NO OFFENCE PLEASE!
Ultima oară modificat 30 Ian 2008 20:59 de către mosharu, modificat de 2 ori în total.

Avatar utilizator
radumatica
veteran
Mesaje: 632
Membru din: 26 Dec 2005 21:39

Re: .

Mesaj de radumatica » 30 Ian 2008 09:49

CristianSurdu scrie:
vladut mateianu scrie:@moshare
Felicitari ptr initiativa si ptr ca ti-ai dus la bun sfarsit proiectul ! Jos palaria. Toata lumea a avut cate ceva de invatat.
Poate reusesti sa faci si un adevarat concurs, cu taxa si premii....
Cred ca ar fi multi doritori si am mai elucida din necunoscutele ce planeaza in jurul longcastingului..... :roll:
Ms Vladut pt. aprecieri. Daca-l faceam cu taxa si premii...sa fi sigur ca nu mai aveam loc in IOR de "doritorii de castiguri":lol: si nu asta am vrut.
Legat de concursuri.....
Dupa ce am sa vorbesc cu Dl. Ing. Albastroiu, vreau sa fac la Peris (sau alta locatie) un concurs amical individual si "castigul" sa reprezinte DOAR Cupe si Diplome, asa cum isi doresc multi pescari "particulari" cum le spuneti voi..........

O initiativa laudabila!
Felicitari Cristian ,si mult succes!!! :lol:
Tine-ne la curent cu acest concurs!
Practica , pe balta se face!!!

Scrie răspuns