Concurs amical de casting intre Forumisti.

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 28 Ian 2008 07:36

Super! Felicitari!!!! Inca ceva: daca tot ati facut poza aia de grup si ati scris numele participantilor, identificati-i pe poza! Sa stiu si eu de cine ma feresc pe balta, sa nu ma pun vizavi de el, si sa iau vreun "130g" in mecla! :D :D In afara de Cristi, n-am recunoscut pe nimeni.
Misto faza cu cupa de nadire, nu stiam ca poate zbura atata. N-ati facut o comparatie si cu racheta?
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mosharu » 28 Ian 2008 07:54

teacher64 scrie:Super! Felicitari!!!! Inca ceva: daca tot ati facut poza aia de grup si ati scris numele participantilor, identificati-i pe poza! Sa stiu si eu de cine ma feresc pe balta, sa nu ma pun vizavi de el, si sa iau vreun "130g" in mecla! :D :D In afara de Cristi, n-am recunoscut pe nimeni.
Misto faza cu cupa de nadire, nu stiam ca poate zbura atata. N-ati facut o comparatie si cu racheta?
De la stanga la dreapta:
1. Adrian Botin.
2. Danezu ( ala mic cu cobra :lol: )
3. Silviu
4. Cipica
5. Mosharu
6. George-Alexandru
7. Iulian Petre
8. Sandu Podaru cu fetitza lui, Alexandra.


Teacher :lol: :lol: nici Danezu nu a crezut ca se poate arunca cu bulgari de nada la peste 130m.....
Pt. ca s-a aruncat pe pamant nu am dat si cu racheta...lesne de inteles de ce :lol:

Sa mai zica de azi incolo cineva ca NU se poate nadii cu cupa si cu bile de 20 la peste 120m-130m.......

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 28 Ian 2008 14:24

CristianSurdu scrie:




Sa mai zica de azi incolo cineva ca NU se poate nadii cu cupa si cu bile de 20 la peste 120m-130m.......
nu zic ca nu se poate dar totul depinde de inaltimea fiecaruia plus forta ;-)
xxxxxxx

mirceaef
veteran
Mesaje: 565
Membru din: 20 Dec 2004 10:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef » 28 Ian 2008 15:53

Razvan.D scrie: nu zic ca nu se poate dar totul depinde de inaltimea fiecaruia plus forta ;-)
tehnica n-are nici o vina :D
EFM
Carping Club

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 28 Ian 2008 16:20

mirceaef scrie:
Razvan.D scrie: nu zic ca nu se poate dar totul depinde de inaltimea fiecaruia plus forta ;-)
tehnica n-are nici o vina :D
si daca ai tehnica si nu ai forta ce ai facut?
xxxxxxx

Val Pangica
member
Mesaje: 170
Membru din: 05 Ian 2008 21:40

Mesaj de Val Pangica » 28 Ian 2008 16:35

Razvan.D scrie:
mirceaef scrie:
Razvan.D scrie: nu zic ca nu se poate dar totul depinde de inaltimea fiecaruia plus forta ;-)
tehnica n-are nici o vina :D
si daca ai tehnica si nu ai forta ce ai facut?
Arunci peste 170 metri cum a facut Popescu anul trecut la Darvari . Daca te uiti la el , e cit un picior de-al meu sau de-al lui Yamaha ( nu te supara Radule ! ) , dar baiatul baga la greu si are TEHNICA ! De fapt si Mark Hutchinson nu e vreun luptator de K1!

George-Alexandru
senior member
Mesaje: 368
Membru din: 20 Dec 2007 23:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de George-Alexandru » 28 Ian 2008 17:21

Eu zic ca cine nu are forta necesara poate compensa aceasta lipsa cu stilul OTG :D
APCR-CS CARPZONE

Doru Ionica
member
Mesaje: 214
Membru din: 17 Mar 2005 04:03
Localitate: CRAIOVA

Mesaj de Doru Ionica » 28 Ian 2008 17:29

Felicitari Mosharule pentru initiativa !

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 28 Ian 2008 17:40

Subscriu si eu la afirmatia lui Val. Tehnica e 90% din lansare. Si cu forta arunci departe dar cand ai tehnica ai si precizie si distanta.
Eu cand am inceput sa pescuitul la crap aveam impresia ca pot arunca lejer suta de metri. La prima partida ma intrebam de ce nu pot arunca mai mult de 70-80m. Abea dupa un an si o iarna de casting pe pamant am inceput sa arunc si eu in jur de 100m. Dupa acea iarna mi.am dat seama ca daca ai tehnica forta vine pe locul 2.
Carpfishing... A way of life!

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

.

Mesaj de mosharu » 28 Ian 2008 19:35

Hai sa mai zic si eu cate ceva :D
In primul rand m-au interesat urmatoarele:
1. La aruncarea peste cap, deci o aruncare normala, cat pot sa dau la pct. fix
2. La CE distanta pot sa arunc bile cu bastonul
3. La CE distanta pot sa arunc bulgari de nada cu cupa de nadit.
Chestii care tin de pescuit la crap....
Ca se arunca oarecum lejer la 120 de metri bile cu bastonul am vazut cu totii care am fost acolo, valabil si la bulgarii de nada.
Este pt. prima data cand vad real aruncarea OTG....la ce echipament a folosit Silviu, nu m-a mirat sa dea peste 170 de metri...( de vreo 3 ori a oprit firul cu mana sa nu-i mierleasca pe niste muncitori aflati in stanga noastra la vreo 160 m...dupa cum stiti, in OTG nu prea ai directie,sau ai , dar dupa mult antrenament.... :lol: )
Puteam sa arunc si eu OTG ( chit ca-mi dadeam cu plb in cap :lol: ) dar nu m-a interesat....motivul l-am scris mai sus.
@Mikecarp- Dupa cum ai citit, cu noi a participat si Adrian Botin care, in urma cu 3 zile isi cumparase Century NCS 3,96m cu 3,5 lb. A fost ( asa cum m-a rugat sa scriu...) pt. prima data cand a aruncat cu un bat special de crap...sau pt. crap cum vreti voi sa-i ziceti :D
Cu plb de 100 gr!!! a aruncat DIN PRIMA peste 100m ;-) si omu' na're cine stie ce statura impozanta....sau cine stie ce tehnica smekerita, pur si simplu a aruncat normal, peste cap... :D
In concluzie: Cu un echipament "smeker" ( bat de 3,6- 3,9 m si mulineta long cast ) ORICINE poate trece lejer de 100 de metri....
Imi pare rau ca nu am mai aruncat toti cei prezenti cu Baracuda Danezului...dar eram de ceva vreme in parc si ne cam luase dracu' de frig :lol:

Scrie răspuns