Regulile pescuitului la crap

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Regulile pescuitului la crap

Mesaj de florioro » 02 Feb 2008 00:43

Deschid acest topic in ideea de a vedea ce reguli sunt de respectat in pescuitul sportiv la crap.
Eu unul am o teorema legata de acest aspect si sincer nu stiu daca este adevarata si anume:

"In pescuitul la crap nu sunt reguli"

sau cum bine spunea unul dintre mai marii nostrii:

"Iarna nu-i ca vara"

Voi ce parere aveti de teorema mea?
Totul pentru crap
www.crap.com.ro

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Regulile pescuitului la crap

Mesaj de teacher64 » 02 Feb 2008 08:22

florioro scrie:Deschid acest topic in ideea de a vedea ce reguli sunt de respectat in pescuitul sportiv la crap.
Eu unul am o teorema legata de acest aspect si sincer nu stiu daca este adevarata si anume:

"In pescuitul la crap nu sunt reguli"

sau cum bine spunea unul dintre mai marii nostrii:

"Iarna nu-i ca vara"

Voi ce parere aveti de teorema mea?
Daca te referi strict la pescuit, poate ai dreptate. Dar ca orice teorema, trebuie si demonstrata. Marea Teorema a lui Fermat a asteptat vreo 300 ani.
La aspectul etic, insa sunt o multime de reguli, si as enumera doar cateva, chiar daca nu-s prevazute explicit de lege:
- interzis pescuitul cu bomba, chiar si numai cu 2 carlige
- un numar rezonabil de bete
- C&R sau barem luati acasa strict cat mancati, mai pescuim si maine si la anul.
- monturile care elibereaza plumbul in caz de ruptura nu-s o gogorita
- pastrarea crapului in juvelnice de sarma mi se pare o barbarie
- folosirea gafei la fel, chiar daca retii pestele
- s-a ranit pestele accidental in drill? Omorati-l si luati-l acasa. Eliberat, va muri in chinuri si mai si otraveste apa.
ar mai fi, dar atata mi-a venit in minte, si sigur colegii mai au si alte pareri.
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 02 Feb 2008 08:51

@Teacher
Nu ma refeream la regulile de a pescui pe o apa.

Ma refeream la regulile pe care trebuie sa le folosim cand gandim o partida de pescuit, regulile in felul in care nadim, reguli in felul in care cautam un loc de pescuit, reguli in a prezenta momeala, etc.

Daca tu crezi ca eu m-am referit la cum sa bagi 100 de bete in apa dintre care 50 cu bomba, mai ca ma jignesti si tot ce am postat pe acest forum ar fi o tampenie.

Totusi suntem pe un site de pescuit sportiv la crap si am crezut ca nu trebuie sa dau aceste amanunte pentru ca sunt subintelese.
Totul pentru crap
www.crap.com.ro

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 02 Feb 2008 09:02

florioro scrie:@Teacher
Nu ma refeream la regulile de a pescui pe o apa.

Ma refeream la regulile pe care trebuie sa le folosim cand gandim o partida de pescuit, regulile in felul in care nadim, reguli in felul in care cautam un loc de pescuit, reguli in a prezenta momeala, etc.

Daca tu crezi ca eu m-am referit la cum sa bagi 100 de bete in apa dintre care 50 cu bomba, mai ca ma jignesti si tot ce am postat pe acest forum ar fi o tampenie.

Totusi suntem pe un site de pescuit sportiv la crap si am crezut ca nu trebuie sa dau aceste amanunte pentru ca sunt subintelese.
Ok, scuze!!! :oops: Si nu ma refeream, bineinteles, la vreo persoana anume.
Pe de alta parte, daca formulai ceva de genul "reguli de ABORDARE a unei partide de crap", era mai clar la ce te referi. Deci, sa revenim la on-topic.
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 02 Feb 2008 10:42

cred ca fiecare pescar are "regulile" lui fata de abordarea pescurtului sau. Eu de exemplu nu folosesc pop-up decat cu zig rigs sau snowman. Sau cand incep o partida nu nadesc decat cu o punga solubila indiferent cat de lunga sau scurta e partida.
Carpfishing... A way of life!

Val Pangica
member
Mesaje: 170
Membru din: 05 Ian 2008 21:40

Mesaj de Val Pangica » 02 Feb 2008 10:52

Mai exista o teorema de a lui Chris Woodrow - incep si termin o partida de pescuit numai cu nada de sub carlig !

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 02 Feb 2008 11:20

Val Pangica scrie:Mai exista o teorema de a lui Chris Woodrow - incep si termin o partida de pescuit numai cu nada de sub carlig !
Asta cred ca merge cel mai bine pt crapii mari care stau in afara cardului. Dar este o regula.
Carpfishing... A way of life!

oanavictor
veteran
Mesaje: 720
Membru din: 25 Ian 2005 22:42
Contact:

Re: Regulile pescuitului la crap

Mesaj de oanavictor » 03 Feb 2008 19:21

[quote="florioro"]

"In pescuitul la crap nu sunt reguli"

Cred ca te referi la regulile universal valabile si anume

La ce ora mananca crapul ?
mananca numai pe timp noros ?
mananca numai noaptea ?
mananca numai pe timp racoros si niciodata pe canicula ?
mananca numai cand este vant si niciodata pe canicula ?
primavara mananca numai in mal iar vara numai la gropane ?
nu se prinde crap mare decat pe locurile cu agataturi ,iar ciortan pe platouri ?

REGULILE SUNT FACUTE CA SA FIE INCALCATE :!:
DE CATE ORI NU A-TI FOST DEZAMAGITI DE ACESTE REGULI SI LEGI :?: :idea:
PENTRU MINE ,UN LUCRU ESTE FOARTE CLAR ,''IN PESCUIT NU EXISTA NICI UN FEL DE CERITUDINE ,SI CU CAT AM PESCUIT ,PESCUIM SI VOM MAI PESCUI ,ACESTE REGULI CAD UNA CATE UNA ,SI VOM STI DIN CE IN CE MAI PUTIN DESPRE PESTE SI PESCUIT ,SI NU VOM FI SIGURI DE NIMIC :!: :!:
www.darvari.ro
Clubul de Pescuit Crap Pelicanul
Cea mai mare realizare a diavolului a fost accea ca a convins lumea ca nu exista!

cipibm
senior member
Mesaje: 333
Membru din: 19 Mai 2007 20:13
Localitate: baia mare
Contact:

Mesaj de cipibm » 03 Feb 2008 20:55

Rezumand:Fiecare pescar incepator aduna multa informatie din foarte multe surse,la un moment dat considera ca are suficiente cunostinte sa ia totul pe cont propriu,urmand sa mai invete pe parcurs. Cu cat va pescui mai mult,isi va da seama ca in loc sa invete "dezvata". :lol:

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Re: Regulile pescuitului la crap

Mesaj de florioro » 03 Feb 2008 22:29

oanavictor scrie: Cred ca te referi la regulile universal valabile si anume

La ce ora mananca crapul ?
mananca numai pe timp noros ?
mananca numai noaptea ?
mananca numai pe timp racoros si niciodata pe canicula ?
mananca numai cand este vant si niciodata pe canicula ?
primavara mananca numai in mal iar vara numai la gropane ?
nu se prinde crap mare decat pe locurile cu agataturi ,iar ciortan pe platouri ?

REGULILE SUNT FACUTE CA SA FIE INCALCATE :!:
DE CATE ORI NU A-TI FOST DEZAMAGITI DE ACESTE REGULI SI LEGI :?: :idea:
PENTRU MINE ,UN LUCRU ESTE FOARTE CLAR ,''IN PESCUIT NU EXISTA NICI UN FEL DE CERITUDINE ,SI CU CAT AM PESCUIT ,PESCUIM SI VOM MAI PESCUI ,ACESTE REGULI CAD UNA CATE UNA ,SI VOM STI DIN CE IN CE MAI PUTIN DESPRE PESTE SI PESCUIT ,SI NU VOM FI SIGURI DE NIMIC :!: :!:
Multumesc pentru ajutor, la asta ma refeream cand am deschis topicul.
Totul pentru crap
www.crap.com.ro

Scrie răspuns