Crap ranit sau mort

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

DANEZU
member
Mesaje: 224
Membru din: 14 Iun 2006 18:21
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de DANEZU » 02 Feb 2008 15:44

@Val,
daca intrarea in apa este permisa pana la genunchi.....ce sfat poti sa dai in legatura cu apa de minim 1metru?
DUMNEZEU ESTE PESCAR !!!
www.clubul-pescarilor.ro

sandu p
junior member
Mesaje: 61
Membru din: 08 Mar 2006 23:17

Mesaj de sandu p » 02 Feb 2008 17:25

daca apa la mal e f. tulbure,e furtuna,chiar cel mai al dracului arbitru nu-ti spune nimic,primeaza siguranta pestelui
carp is not crap

cipibm
senior member
Mesaje: 333
Membru din: 19 Mai 2007 20:13
Localitate: baia mare
Contact:

Mesaj de cipibm » 02 Feb 2008 20:06

Ii suni pe arbitrii chiar si cu riscul ca ii "stresezi" pana reusesti sa ii convingi sa vina la cantar.Cel putin sa se stie ca ai avut bunavointa.

DANEZU
member
Mesaje: 224
Membru din: 14 Iun 2006 18:21
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de DANEZU » 02 Feb 2008 20:46

@cipibm,
adica sa constate ca intri in apa peste genunchi sau sa vada ca ai un peste sub 10kg ranit in urma drilului si nu poate fi pastrat in sac pana la urmatoarea cantarire .......cand exista sansa sa-l prezinti mort???/? :roll:
DUMNEZEU ESTE PESCAR !!!
www.clubul-pescarilor.ro

Val Pangica
member
Mesaje: 170
Membru din: 05 Ian 2008 21:40

Mesaj de Val Pangica » 02 Feb 2008 22:44

@Danezu

am vazut ca te-ai inscris la Peris - vezi ca acolo e apa de 2 metri linga mal - deci nu vei avea probleme , eventual trebuie sa stii sa calci apa pina iti legi sacii la 1 metru de mal . :lol: :lol: De caterinca nu ne intrece nimeni ;-)

DANEZU
member
Mesaje: 224
Membru din: 14 Iun 2006 18:21
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de DANEZU » 03 Feb 2008 12:34

Sorry Val,
chiar nu am chef sa fac caterinca dar e bine de stiut cat mai multe delalii si sunt unii pescari care pot sa de informatia necesara. Multumesc.
DUMNEZEU ESTE PESCAR !!!
www.clubul-pescarilor.ro

Val Pangica
member
Mesaje: 170
Membru din: 05 Ian 2008 21:40

Mesaj de Val Pangica » 03 Feb 2008 17:20

DANEZU scrie:Sorry Val,
chiar nu am chef sa fac caterinca dar e bine de stiut cat mai multe delalii si sunt unii pescari care pot sa de informatia necesara. Multumesc.
Caterinca ta e subtire - ce am scris mai sus sunt niste chestii banale , pe care pesemne ca le stiu aproape toti , dar nu respecta nici macar 1/2 din ei , regulile elementare .
Am vazut baieti de forumuri care faceau poze cu crapi din picioare si pe care i-au scapat ( 50 % sanse sa iti alunece )le-a pleznit basica si le-au dat singele pe la urechi ; i-au eliberat ca nu cumva patronul baltii sa ii de afara din garla si sa le taie abonamentul . Hrana pentru somn !
Regulile sunt usor de respectat si minimalizeaza mereu riscul de belea , dar trebuie sa existe reflexele pescarului care sa faca aceste reguli respectate !
Daca nu intelegem crapul ca pe un prieten drag si il socotim o captura animalica , stim ca nu il putem trage pe protap dar da-l dracu ca rezista la 2 poze facute asa cum stiu eu , cu soferul , cu amanta , pe umar , la subtioara , samd :mrgreen: ! - iar crapul se zbate si se duce glont pe pamint , ghiulea si sare singele din el - mai bine lasa !

Si ca sa va mai supun atentiei un caz particular legat de mortalitatea crapilor in sac la concurs , vreau numai sa spun ca noi astia mai vechi si aroganti ne asumam si mortalitatea generata de "soarta" . Anul 2007 - echipa Clubul Pescarilor ( o echipa de toata stima !!) a fost descalificata de la Selectiile CM - pentru ca au prezentat un crap mort pe saltea ! Ca erau 40 grade afara , ca se prindea mult , samd - nu a pus in cumpana decizia arbitrilor - peste mort = descalificare ! Oamanii si-au insusit sentinta dar au dat dovada de respect vizavi de colegi si asta da dovada de respect fara de crapi !

Scrie răspuns