La o partida de pescuit la crap de 2-5 zile...

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 13 Feb 2008 19:46

florioro scrie: Ganduri multe si strategii. Asta este situatia cea mai strasanta si obositoare.
cele mai bune sesiuni sant cele neplanuite si te trezesti la balta fara sa-ti dai seama ;-) :mrgreen: ,vb din propie experienta :mrgreen:

romi.bica
new member
Mesaje: 17
Membru din: 11 Feb 2008 20:33
Localitate: tg.mures

Mesaj de romi.bica » 14 Feb 2008 21:32

si eu pescuiesc cu varga la pluta, de obicei atunci cand n-am timp de partide mai lungi la crap....... si toamna am cate o mica scapare de o saptamana in delta la stiuca, de anul acesta vreau sa ma duc si vara dar sa pescuiesc la crap ( sa simt drilul acela nebun cu un crap sui pe care toti pescarii il lauda ) :-):

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mosharu » 14 Feb 2008 22:20

florioro scrie:Eu unul, daca prind atunci ma gandesc cand trebuie si cat trebuie sa mai nadesc pentru ca pestii sa nu plece de pe locul meu.
Daca nu am activitate, atunci ma gandesc unde am gresit, ce trebuie sa fac pentru a imbunatati sansele, urmaresc apa sa vedem pe unde sunt pestii, se hranesc sau doar se joaca, etc. Ganduri multe si strategii. Asta este situatia cea mai strasanta si obositoare.
Florine, zi doamne fer' sa nu traga si sa mai ai si o sticla de horinca la indemana :mrgreen: :lol:

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 14 Feb 2008 22:37

Doamne fer' ca nu prea ma impac cu horinca ;-) :mrgreen:
Totul pentru crap
www.crap.com.ro

romi.bica
new member
Mesaje: 17
Membru din: 11 Feb 2008 20:33
Localitate: tg.mures

Mesaj de romi.bica » 17 Feb 2008 11:23

scuze pt postarea dinainte, n-am citit prea atent intrebarea si am dat un raspuns aiurea :oops: mea culpa.
dar ca veni vorba voi ce faceti cand nu aveti timp pentru iesiri de 2-3 zile pe balta? sau mai bine spus cand ati avea timp de pescuit doar de dimineata pana seara? pescuiti tot la crap sau incercati altceva?

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 17 Feb 2008 15:19

Nu am sezon mort.Iarna pescuiesc la scobar.Daca e prea friguroasa si ingheata...pescuiesc stiuca la copca.Primavara, vara si toamna doar la crap.Fac partide de pescuit la crap de 2-5 zile si pe baltile pe care pescuiesc eu stau de multe ori 3-4 zile si plec acasa fara sa am vreo trasatura :mrgreen:

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de Dan Cristian » 17 Feb 2008 22:35

De obicei asteptarea este destul de lunga, pana cand tresari, la o trasatura sanatoasa, asa ca in orele de asteptare, cand nici albitura nu vrea sa mai ciuguleasca rama din carligul unditei, obisnuiesc sa mai fac cate un "shooting" foto (ma aprovizionez cu materialul, care va face sa para ca iarna, nu-i asa de lunga).

Avatar utilizator
boosterman
veteran
Mesaje: 740
Membru din: 28 Iun 2006 22:02
Localitate: Suceava
Contact:

Mesaj de boosterman » 17 Feb 2008 22:46

Dan Pop-Coman scrie:.........Fac partide de pescuit la crap de 2-5 zile si pe baltile pe care pescuiesc eu stau de multe ori 3-4 zile si plec acasa fara sa am vreo trasatura :mrgreen:
Crezi ca esti singurul? Numai ca nu vor sa recunoasca.......... :oops:
Nimeni nu moare virgin. Viata i-o trage fiecaruia cel putin o data.

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 18 Feb 2008 10:32

Pe baltile care pescui eu se pot numara crapii pe degetele de la 2 maini.Sunt baieti care asteapta si un sezon intreg o singura trasatura.Dar si cand vine :P si sincer eu sunt inebunit dupa acest gen de balti.Liniste,salbaticie,de cele mai multe ori esti singur pe balta,nu sunt paznici sa te urmareasca cu binoclul pt. ca baltile sunt a nimanui.Balastiere adanci cu crapi foarte putini,dar foarte mari.In locul a 20 trasaturi de crapi de 10 kg,prefer una singura a unui crap de 20 kg. :D

Avatar utilizator
Sionut
senior member
Mesaje: 450
Membru din: 23 Apr 2003 12:58
Localitate: Popesti-Leordeni

Mesaj de Sionut » 18 Feb 2008 11:15

Dan Pop-Coman scrie:Pe baltile care pescui eu se pot numara crapii pe degetele de la 2 maini.Sunt baieti care asteapta si un sezon intreg o singura trasatura.Dar si cand vine :P si sincer eu sunt inebunit dupa acest gen de balti.Liniste,salbaticie,de cele mai multe ori esti singur pe balta,nu sunt paznici sa te urmareasca cu binoclul pt. ca baltile sunt a nimanui.Balastiere adanci cu crapi foarte putini,dar foarte mari.In locul a 20 trasaturi de crapi de 10 kg,prefer una singura a unui crap de 20 kg. :D
asta pentru cine are mult timp la dispozitie. :cry:
Asociatia Pescar Sportiv -APS
http://www.pescar-sportiv.ro/

Scrie răspuns