Articol Adriano Musaro

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

ClaudiuC
new member
Mesaje: 23
Membru din: 15 Iun 2003 15:16

Articol Adriano Musaro

Mesaj de ClaudiuC » 03 Iun 2004 10:38

... a aparut in Aventuri la Pescuit , numarul pe luna iunie, e destul de interesant si trateaza prepararea boliesurilor. Felicitari, Adriano, si asteptam continuarea!

E-carp
junior member
Mesaje: 68
Membru din: 18 Aug 2003 09:33

Mesaj de E-carp » 03 Iun 2004 11:03

Articole(competente) scrise de componentii echipei nationale de pescuit la crap nu am citit nicaieri, nu apar pe forum, nu scriu in reviste, or fi avind secrete in ale pescuitului la crap, in schimb Adriano ne impartaseste din experienta lui si a altora, fara nici un interes comercial sau de alta natura.
Bravo, Adriano!

Nutza Pedros

Mesaj de Nutza Pedros » 03 Iun 2004 11:12

Felicitari pentru articol ADRIANO...La mai multe si mai stufoase...Cu respect Nutza Pedros

Avatar utilizator
Gabriel BOGDAN
junior member
Mesaje: 77
Membru din: 12 Mar 2004 15:38
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Gabriel BOGDAN » 03 Iun 2004 11:18

FELICITARI Adriano !!!


Si fire intinse!
Gabi B.

Avatar utilizator
dudi
member
Mesaje: 138
Membru din: 21 Dec 2002 16:09
Localitate: Cluj-Mures

Mesaj de dudi » 03 Iun 2004 14:31

Ma, italianu' asta se baga peste tot...BRAVO LUI!!!

dudi

Avatar utilizator
paul_m
junior member
Mesaje: 62
Membru din: 30 Mar 2004 14:34
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Bine... dar cum?

Mesaj de paul_m » 03 Iun 2004 16:04

Dc tot ati povestit atat de mult de Adriano cu articolul din Aventuri... am luat si eu azi revista, pentru prima data. Si chiar e interesant articolul sau, cel putin pentru mine, multe chestii noi. Am vazt reteta lui de "perisoare" (zicea cineva sa ar fi bine sa o lasam mai moale cu englezismele...ff bine) si am zis... hai sa incerc si eu. N-am facut in viata mea boilies... deci ingredientele din reteta lui Adi(ca acu e de-a nostru.. sper ca nu te superi) in ce faza a prepararii boilies-urilor ajung sa pun apa peste ele si cand tre' fierte... ouale presupun ca le pun in mix-ul uscat...sau...
Vreau un sfat... mai ales ca raspunsul cred ca e destul de scurt.
Multa sanatate!
Cand pestele se hotareste sa ia momeala... onoreaza pescarul, cand pescarul pescuieste sportiv... onoreaza pestele

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 03 Iun 2004 16:46

In primul rand felicitari lui Adriano. Poate invatam toti ca puterea nu mai e a celui ce are informatia ci a celui ce o imprataseste.

Imi permit sa raspund, cu scuzele de rigoare catre Adriano, gandindu-ma ca esti nerabdator (azi e joi, poate mergi in week-end la pescuit :lol: ).

Pasii sunt urmatorii: prepari amestecul(amesteci toate ingredientele uscate, eu le bag intr-o punga, o leg la gura si o agit bine, bine, pina s-au omogenizat componentele mixului); bati ouale ca la omleta; adaugi colorantul si ingredientele lichide; omogenizezi bine; incepi sa adaugi din amestecul uscat pina cand obtii o pasta a carei consistenta este determinata de numarul de oua (10-12 la 1Kg. de mix); framanti bine pasta; pui apa la fiert; faci bilutele (daca nu ai o masa de rulat iti va fi mai greu la inceput, dar te obisnuiesti repede); incepi sa fierbi bilutele (max. 2 minute, parerile sunt impartite, eu le scot in momentul in care se ridica singure la suprafata. ATENTIE! Nu pune multe la fiert si mai ales asteapta sa dea apa in clocot. Daca pui multe la fiert, apa nu mai clocoteste si se mareste timpul de fierbere => este afectata compozitia); le scoti; le pui la uscat. Daca vrei sa-ti faci pop-up, ori faci bila in jurul unei bilute de polistiren, ori le bagi in cuptorul cu microunde (rezista max. 6 ore, am testat, cand isi trag apa se vor scufunda) ori faci o gaura in bila si introduci spuma.

BAFTA! Satisfactia pe care o ai cand prinzi la boilies facut de tine este uriasa. Imi permit si un mic sfat: atentie la faina, daca pui prea multa, se vor usca si vor crapa. In plus, se vor umfla la fiert, diametrul rezultat fiind diferit de cel dorit.

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 03 Iun 2004 21:00

Citeva precizari la postarea lui Patabum :

1. nu amesteci decit praf cu praf si lichid cu lichid . Impreuna ele vor ajunge cind te apuci sa torni praful de mix peste lichide
2. diametrul boiliesurilor vor scadea dupa uscare
3. nu pui niciodata caseina ca atare in lichid - ca se duce dracu tot mixul - face cocoloase
4. dupa fierbere le usuci intr-un loc la intuneric si aerisit . Nu le tii la soare ca se volatilizeaza toate uleiurile esentiale din ele
5. daca nu le folosesti imediat dupa 24 ore le poti pune la frigider
6. daca le pui mai devreme in congelator s-ar putea sa nu fie bine uscate la interior si ingheta lichidul din ele si le sparg
7. poti sa le si usuci cu feonul pina le deshidtratarea completa dar s-ar putea in cazul asta sa se sparga la lansarea cu bastonul cobra

Fir Intins

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 03 Iun 2004 21:02

Si sa nu uit - felicitari Adri !! . Eu nu am reusit sa intru pe ALP - cu toate ca am experienta jurnalistica mai mare decit tine . E cu atit mai mult de apreciat realizarea ta !! Bravo !!

Avatar utilizator
Sharky
member
Mesaje: 149
Membru din: 30 Sep 2003 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Sharky » 03 Iun 2004 21:16

Bravo Drino!
Sa speram ca este inceputul unei colaborari de durata cu ALP
Dan Petre aka Sharky
www.drcrap.ro
Carping Club

Scrie răspuns