Ce este de facut cu cei care fura crapii ?

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
marius.tim
veteran
Mesaje: 816
Membru din: 18 Oct 2007 12:01
Localitate: Timisoara

Mesaj de marius.tim » 12 Mar 2008 14:38

cezar dan chioibasu scrie:
teacher64 scrie:Dan Cezar: imi place cum gandesti, dar nu uita ca traim in Romania. Nu suntem chineji, sa sarim din feudalism direct in era post-spatiala :mrgreen:
Cat despre plecatul de pe balta cu crapalaul in geanta si-ti sufla patronu' kile de pene... nu le mai da idei romanashilor, ca iute trec la fapte!
Uite ce s-a intamplat in Lugoj: a pescuit unul pe Timis intr-o zona traditional interzisa ca fiind zona de protectie, a contestat in instanta amenda si acum sute de indivizi pescuiesc acolo si prind fiecare zeci de kile de scobar si clean zilnic, paziti bine de comunitari si jandarmi :mrgreen: Probabil ca sa nu se incaiere cu pescarii adevarati :oops:
Da, prietene, stiu ca ai dreptate !
Din pacate, va dura mult pana sa ajungem sa respectam reguli, legi, regulamente, parteneri, adversari etc. :-(
Si inca ceva, ce uitasem aseara : ideea ca pescarii sa devina "informatori", "turnatori" mi se pare ingrozitoare.
Este un lucru cu adevarat odios ! :evil: :evil: :evil:
Este problema patronilor sa-si apere investitia, cu atat mai mult cu cat in topul investitiilor, baltile se afla intre primele 5 locuri ca profitabilitate; asta dupa hartii, ca daca o luam si pe alte chestii ( nefiscalizarea bonurilor, spalarea de bani etc) intra poate chiar pe primul loc.
:!: :!:
Daca crezi ca ideea de informator sau turnator e groaznica te inseli.Acest sistem, a permis administratorilor de lacuri din Anglia anul trecut, sa depisteze ca unii pescari romani care au pescuit acolo au luat peste din lacuri.Au fost vazuti de ceilalti pescari englezi ,care au ,,turnat'' fara jena situatia,pe deasupra si in toata presa de specialitate de acolo.Urmarea este ca acum e aproape imposibil, sa mai pui piciorul pe vre-un lac din Anglia ,daca esti roman.Daca acolo s-a putut se poate si la noi si apropo in Anglia un crap de peste 10kg costa undeva peste 4000lire sterline din cauza ca se gasesc foarte greu si legea britanica nu permite importul din spatiul europen a nici unei specii de crap. Pt. cine vrea sa afle mai multe gaseste informatii pe Carpforum.uk

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 12 Mar 2008 16:13

Marius, te rog da-mi si mie link-ul de pe Carpforum UK la chestia asta.

Problemele pe care le cunosc eu nu au aparut cu pescari romani in mod special. Au aparut cu braconieri mancatori de peste, fie ca sunt romani, bulgari, albanezi, lituanieni, polonezi sau alte nationalitati. Oamenii care nu si-au facut permis si n-au dat cu boilies, au sarit gardul si s-au dus cu plasa. Vorbim de infractori de drept comun, nu de pescari. N-am auzit de pescar roman care sa pescuiasca in Anglia cu permis in buna regula si sa fure peste. Nu zic ca nu sunt, dar n-am auzit.

Nu se pune problema sa nu fii acceptat pe un lac din Anglia pentru ca esti roman. Legal, nici nu poti fi respins pentru asta.

--------

Ce se poate spune despre lacurile din Anglia este ca sunt drastice! Lucruri pe care noi le consideram normale acolo ar atrage excludere pe viata. Nu numai ca nu poti sa stai cu masina langa tine, asta se stie, dar nu poti sa ai niciun fel de gunoi in niciun moment (nu merge sa arunci beri sau chistoace in spatele cortului si sa spui ca le iei la plecare), nu poti sa te atingi nici de o frunza, cu atat mai putin sa rupi stuf sau crengi ca sa-ti faci loc (si multe vaduri sunt minuscule), nu pot sa aprinzi focul, nu poti sa pleci de langa lansete (pe unele lacuri se precizeaza si distanta maxima la care te poti afla de ele, trei metri!), daca lipsesti mai mult de 90 de minute trebuie sa eliberezi complet vadul, nu poti primi oaspeti nepescari decat cu aprobare speciala si numai ziua, ti se controleaza echipamente si monturi si multe, multe altele. Nu mai spun, exclus muzici, exclus fetite, exclus si alte lucruri care “relaxeaza” pescarul roman. Sunt masuri perfect logice in ordinea pastrarii pestilor, mediului si a linistii, dar o balta care le-ar adopta la noi ar avea destul de putini clienti.

--------

Fara discutie ca un pescar englez care ar asista la furtul pestelui din balta pe care pescuieste n-ar ezita sa cheme paza. Nu trebuie sa-l indemne nimeni. Iar daca in loc sa cheme paza s-ar duce sa intrebe pe forum ce e de facut, ca si cum el n-ar sti, tot asta i s-ar spune. Daca vezi, anunti. Doar atunci poti sa faci ceva, dupa aceea sunt vorbe.

tonysecara
junior member
Mesaje: 31
Membru din: 09 Feb 2008 14:45

Mesaj de tonysecara » 12 Mar 2008 16:34

Vlad Pavlovici scrie:Marius, te rog da-mi si mie link-ul de pe Carpforum UK la chestia asta.

Problemele pe care le cunosc eu nu au aparut cu pescari romani in mod special. Au aparut cu braconieri mancatori de peste, fie ca sunt romani, bulgari, albanezi, lituanieni, polonezi sau alte nationalitati. Oamenii care nu si-au facut permis si n-au dat cu boilies, au sarit gardul si s-au dus cu plasa. Vorbim de infractori de drept comun, nu de pescari. N-am auzit de pescar roman care sa pescuiasca in Anglia cu permis in buna regula si sa fure peste. Nu zic ca nu sunt, dar n-am auzit.

Nu se pune problema sa nu fii acceptat pe un lac din Anglia pentru ca esti roman. Legal, nici nu poti fi respins pentru asta.

--------

Ce se poate spune despre lacurile din Anglia este ca sunt drastice! Lucruri pe care noi le consideram normale acolo ar atrage excludere pe viata. Nu numai ca nu poti sa stai cu masina langa tine, asta se stie, dar nu poti sa ai niciun fel de gunoi in niciun moment (nu merge sa arunci beri sau chistoace in spatele cortului si sa spui ca le iei la plecare), nu poti sa te atingi nici de o frunza, cu atat mai putin sa rupi stuf sau crengi ca sa-ti faci loc (si multe vaduri sunt minuscule), nu pot sa aprinzi focul, nu poti sa pleci de langa lansete (pe unele lacuri se precizeaza si distanta maxima la care te poti afla de ele, trei metri!), daca lipsesti mai mult de 90 de minute trebuie sa eliberezi complet vadul, nu poti primi oaspeti nepescari decat cu aprobare speciala si numai ziua, ti se controleaza echipamente si monturi si multe, multe altele. Nu mai spun, exclus muzici, exclus fetite, exclus si alte lucruri care “relaxeaza” pescarul roman. Sunt masuri perfect logice in ordinea pastrarii pestilor, mediului si a linistii, dar o balta care le-ar adopta la noi ar avea destul de putini clienti.

--------

Fara discutie ca un pescar englez care ar asista la furtul pestelui din balta pe care pescuieste n-ar ezita sa cheme paza. Nu trebuie sa-l indemne nimeni. Iar daca in loc sa cheme paza s-ar duce sa intrebe pe forum ce e de facut, ca si cum el n-ar sti, tot asta i s-ar spune. Daca vezi, anunti. Doar atunci poti sa faci ceva, dupa aceea sunt vorbe.
Este adevarat ce spui tu Vlad Pavlovici, in Anglia,dar cum iti explici cazul lui Leon pe Sarulesti (am auzit ca a fost gonit de Raduta de pe lac) de ce oare??? Pe urma sa stii ca si ceilalti pescari din Anglia, Franta, Belgia, Germania,Italia nu sunt usa de biserica.

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 12 Mar 2008 19:06

tonysecara scrie:

Este adevarat ce spui tu Vlad Pavlovici, in Anglia,dar cum iti explici cazul lui Leon pe Sarulesti (am auzit ca a fost gonit de Raduta de pe lac) de ce oare??? Pe urma sa stii ca si ceilalti pescari din Anglia, Franta, Belgia, Germania,Italia nu sunt usa de biserica.
in belgia problemele sant esticii,rusi,polonezi chiar si romani sau ma rog rromi,englezii sant recunoscuti ca mari furaciosi de crapi mari iar aici Vlad sa nu ma contrazici pt ca am avut aventura si in franta pe un parking de la un super market,am fost acostat de 2 englezi care mi-au cerut crapi de pe balta pe care pescuiam dar nu orice fel de crap ci crapi incepand de la 17-18 kg in sus ,baietii mi-au propus 250 euro adica exact cat sa-mi platesc saptamana mea de pescuit la care eu le-am propus 5000 de euro pe crap la care ei mi-au trasnmis un fuck-off englezeste iar eu le-am transmis pe romaneste ,draguti englezii imi ofereau 250 de euro dar daca eram prins cine imi platea amenda? asa ca le-am luat si numarul de la masina si l-am transmis si patronului baltii care culmea tot un englez era si stia de practicile facute in zona contra lui

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 12 Mar 2008 23:36

Citesc, ma crucesc, sincer nu pricep mare lucru... :shock:
Americanii si australienii se dau de ceasul mortii sa scape de crapii care cica le strica ecosistemele. Ii culeg din Marile Lacuri cu traulere si fac zeci de tone pe zi de faina de peste pentru hrana animalelor, ca ei doar nu mananca asa ceva. Francezii si altii la fel, interzic exportul de crapi mari, cu toate ca nu-i mananca. Englezii-s ahtiati dupa prins crap, nu-l mananca dar nici nu permit importul lui. Pai de ce nu iau gratis de la americani? Populeaza dintr-un singur bazin mare american crapi cat sa li se scufunde insula... :mrgreen:
Nepatrunse-s Caile Domnului, a zis ateul din mine... :roll:
Luminati-ma!!!
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

dinu profesoru
senior member
Mesaje: 320
Membru din: 08 Oct 2006 21:32
Localitate: Oradea

Mesaj de dinu profesoru » 13 Mar 2008 06:53

@teacher 64
in Australia problema chiar e grava,crapul este o specie alohtona(adusa de colonisti sau mai simplu nu este autohtona),astfel in unele rauri a ajuns sa constituie 95% din populatia piscicola si asta in defavoarea celei autohtone.In Bihor acum doi ani a murit 90% din populatia piscicola in doua lacuri dupa ce au fost populate cu peste adus din Ungaria si ia ghici de ce?Cand vii la livada i-ti explic in detaliu da faci cinste...

dinu profesoru
senior member
Mesaje: 320
Membru din: 08 Oct 2006 21:32
Localitate: Oradea

Mesaj de dinu profesoru » 13 Mar 2008 07:22

@cezar
normal toti putem sa ne expunem parerile pe site,dar eu cred ca tu gindesti ca asa ai face daca ai administra o balta sau ai fi presedinte la o asociatie.
Oricum sa stii ca la unele asociatii examen se da(este reglementat si de lege),regulamente explicite si afisate sunt(chiar se semneaza de luarea la cunostinta a regulamentului),mici corectii celor care sar rau calul,se aplica,asta fiind o consecinta a fenomenului de tranzitie prin care trecem,iar chestia cu informatorii si turnatul n-ai inteleso de loc.Adica eu ca administrator de balta am sa zicem 10 echipe pe care le stiu serioase si ai consider prieteni sau amici,le dau sedinte gratuite iar ei sa nu ma anunte cand vad pe unu ca-i neam prost?Eu nu stiu ce prieteni ai tu da taie-i repede de pe lista si cauta altii.(toate astea le-am spus in calitate de administrator de balta de 7 ani si presedinte de asociatie de pescari cu 1400 membri,de trei ani)

Avatar utilizator
marius.tim
veteran
Mesaje: 816
Membru din: 18 Oct 2007 12:01
Localitate: Timisoara

Mesaj de marius.tim » 13 Mar 2008 09:30

Vlad Pavlovici scrie:Marius, te rog da-mi si mie link-ul de pe Carpforum UK la chestia asta.

Problemele pe care le cunosc eu nu au aparut cu pescari romani in mod special. Au aparut cu braconieri mancatori de peste, fie ca sunt romani, bulgari, albanezi, lituanieni, polonezi sau alte nationalitati. Oamenii care nu si-au facut permis si n-au dat cu boilies, au sarit gardul si s-au dus cu plasa. Vorbim de infractori de drept comun, nu de pescari. N-am auzit de pescar roman care sa pescuiasca in Anglia cu permis in buna regula si sa fure peste. Nu zic ca nu sunt, dar n-am auzit.

Nu se pune problema sa nu fii acceptat pe un lac din Anglia pentru ca esti roman. Legal, nici nu poti fi respins pentru asta.

--------

Ce se poate spune despre lacurile din Anglia este ca sunt drastice! Lucruri pe care noi le consideram normale acolo ar atrage excludere pe viata. Nu numai ca nu poti sa stai cu masina langa tine, asta se stie, dar nu poti sa ai niciun fel de gunoi in niciun moment (nu merge sa arunci beri sau chistoace in spatele cortului si sa spui ca le iei la plecare), nu poti sa te atingi nici de o frunza, cu atat mai putin sa rupi stuf sau crengi ca sa-ti faci loc (si multe vaduri sunt minuscule), nu pot sa aprinzi focul, nu poti sa pleci de langa lansete (pe unele lacuri se precizeaza si distanta maxima la care te poti afla de ele, trei metri!), daca lipsesti mai mult de 90 de minute trebuie sa eliberezi complet vadul, nu poti primi oaspeti nepescari decat cu aprobare speciala si numai ziua, ti se controleaza echipamente si monturi si multe, multe altele. Nu mai spun, exclus muzici, exclus fetite, exclus si alte lucruri care “relaxeaza” pescarul roman. Sunt masuri perfect logice in ordinea pastrarii pestilor, mediului si a linistii, dar o balta care le-ar adopta la noi ar avea destul de putini clienti.

--------

Fara discutie ca un pescar englez care ar asista la furtul pestelui din balta pe care pescuieste n-ar ezita sa cheme paza. Nu trebuie sa-l indemne nimeni. Iar daca in loc sa cheme paza s-ar duce sa intrebe pe forum ce e de facut, ca si cum el n-ar sti, tot asta i s-ar spune. Daca vezi, anunti. Doar atunci poti sa faci ceva, dupa aceea sunt vorbe.
Nu mai gasesc lincul ca e de prin octombrie anul trecut si nici timp nu am acum,dar daca ai timp cauta-l pentru ca este destul de stufos forumul ala.

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 13 Mar 2008 09:34

dinu profesoru scrie:Cand vii la livada i-ti explic in detaliu da faci cinste...
Considera c-am batut palma! :D Baltile de la Sacos, Timis, au fost populate in 2005 cu peste 40 tone de oglinda adus din Ungaria, si-i merge bine ( aluia ce nu s-a vandut sau furat...). Chiar sunt interesat despre ce NU trebuie sa faci, cand populezi o balta! Cine stie, poate, odata, se vor trezi si banatenii mei... ;-)
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
marius.tim
veteran
Mesaje: 816
Membru din: 18 Oct 2007 12:01
Localitate: Timisoara

Mesaj de marius.tim » 13 Mar 2008 09:44

teacher64 scrie:
dinu profesoru scrie:Cand vii la livada i-ti explic in detaliu da faci cinste...
Considera c-am batut palma! :D Baltile de la Sacos, Timis, au fost populate in 2005 cu peste 40 tone de oglinda adus din Ungaria, si-i merge bine ( aluia ce nu s-a vandut sau furat...). Chiar sunt interesat despre ce NU trebuie sa faci, cand populezi o balta! Cine stie, poate, odata, se vor trezi si banatenii mei... ;-)
Mariane nu ai inteles ideea lui Dl. Dinu : la Sacos s-a populat un lac gol si intradevar nu s-a intimplat nimic pentru ca nu avea ce sa se intimple,pesti autohtoni nu mai erau asa ca totul e ok.Dinsul se refera la balti care au avut si o populatie autohtona ,care s-au populat cu material din Ungaria si probabil ca pestele a fost purtator de ceva virusi sau alte boli, la care pestii autohtoni nu au avut imunitate si de aici problemele.Exact aceeasi problema a fost si la Sarulesti cind au adus pesti de pe Dunare ,respectivii crapi au fost purtatori de boli la care populatia din lac nu avea imunitate.Continuarea o cunoaste toata lumea ....
Berile poti sa le dai si duminica la Sacos.....

Scrie răspuns