Ce este de facut cu cei care fura crapii ?

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
radu35
member
Mesaje: 200
Membru din: 10 Feb 2008 23:34
Localitate: satu mare
Contact:

Mesaj de radu35 » 24 Mar 2008 23:51

teacher64 scrie:
vulc ovidiu scrie:[
Respect regula baltii, NU braconez, NU fur pestele, eliberez pestele, dar mai da-o in saracia ei de viata!

Si daca in Romania vom ajunge ca in Anglia cu pescuitul de crap, sa nu poata veni un priten la mine pe balta in vizitam, IMI RUP BETELE si ma apuc de stuparit!
Ovidiu: Personal, ma doare la carburatorul masinii vecinului(!) de crapii vreunui patron. Dar daca merg pe o balta, vreau sa prind crap. Sau sa vad ca ESTE crap in balta, si daca nu prind, e poate vina mea :oops: . Dar arata-mi un mare campion pescuind cu succes in fantana :mrgreen:
Suntem, deci, datori, sa pastram pana si avutia altuia, pentru a ne putea distra in continuare. Asa cum tu nu distrugi partia de schi ( facuta de altii) ca sa poti schia si maine, sau nu sugrumi fetita (buna de... :D ), asa lasa-le si altora o portita si loc de distractie! :mrgreen: Ca nu-s pe cale de disparitie nici unele nici altele, si nici nu trebuie sa ne rupem "betele"!!! :D :D
Tot in acest topic,ceva pagini mai inainte,Ovidiu si-a explicat mult mai clar pozitia.Oricum,in GENERAL,extremele sint periculoase!Din postura de pescar innebunit dupa trasatura de crap si drill si nu dupa pestele propriu zis,precum si din postura de viitor proprietar de balta(care isi face inca temele economice a.i. sa impace toti pescarii) cred ca sist. C&R este pt anumite marimi de crap....
pt. Rahan:m-as bucura daca cu anumite slogane am reusi sa schimbam mentalitatea romanilor(si nu numai),dar personal nu cred ca se poate.eu nu reusesc nici prin exeplu personal,d-apoi cu alte "efecte".....
pt.Radumatica:cred ca nu mai facem o partida impreuna daca esti asa drastic.. :lol: :lol:
Pina la urma noi trebuie sa incercam sa ne pazim locurile de pescuit actuale prin curajul de a-i arata(spune,desena...) pe ce-i care pescuiesc in scop comercial sau in ciuda regulilor baltii.

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 26 Mar 2008 09:22

Rahan scrie:Va spun sincer ca anul acesta cand merg la pescuit am sa port pe mine tricouri inscriptionate atat pe fata cat si pe spate PRINDE SI ELIBEREAZA! :mrgreen:
Poate te ajuta cu ceva :roll:
http://cgi.ebay.de/Angler-Cap-Karpfen-M ... dZViewItem
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

vulc ovidiu
member
Mesaje: 183
Membru din: 14 Oct 2007 18:41

Mesaj de vulc ovidiu » 29 Mar 2008 12:08

teacher64 scrie:
vulc ovidiu scrie:[
Respect regula baltii, NU braconez, NU fur pestele, eliberez pestele, dar mai da-o in saracia ei de viata!

Si daca in Romania vom ajunge ca in Anglia cu pescuitul de crap, sa nu poata veni un priten la mine pe balta in vizitam, IMI RUP BETELE si ma apuc de stuparit!
Ovidiu: Personal, ma doare la carburatorul masinii vecinului(!) de crapii vreunui patron. Dar daca merg pe o balta, vreau sa prind crap. Sau sa vad ca ESTE crap in balta, si daca nu prind, e poate vina mea :oops: . Dar arata-mi un mare campion pescuind cu succes in fantana :mrgreen:
Suntem, deci, datori, sa pastram pana si avutia altuia, pentru a ne putea distra in continuare. Asa cum tu nu distrugi partia de schi ( facuta de altii) ca sa poti schia si maine, sau nu sugrumi fetita (buna de... :D ), asa lasa-le si altora o portita si loc de distractie! :mrgreen: Ca nu-s pe cale de disparitie nici unele nici altele, si nici nu trebuie sa ne rupem "betele"!!! :D :D
Regret ca trebuie sa o spun: asa zisul extremism este o chestiune de atitudine. Am spus clar ca, daca prind 4 crapi, 3 ii eliberez din principiu. Am mai spus ca, daca merg pe o balta C&R, rtespect la sange regula baltii si nu comentez.

DAR:
problema mea sunt TOATE SPECIILE AMENINTATE, nu crapul, care oricum e mult mai usor de inmultit decat sa zicem, linul sau mreana.
Sunt rauri unde mreana este foarte rara, unde am prins mreana si am eliberat-o fara discutii, pur si simplu din principiu.
Optiunea unui patron de balta pentru C&R este problema lui, asa cum optiunea mea sa merg sau nu pe balta X ma priveste direct, dar daca merg acolo respect la sange regula baltii.

DAR:
Extremism inseamna si sa aplici IN EXTREM o regula principial pozitiva.
Masurile de genul sa nu vina nimeni la mine pe balta fac insa parte din categoria aberatii pe care civilizatia occidentala le produce pe banda rulanta, alaturi de toate lucrurile cu adevarat pozitive. Asta in conditiile in care subliniez ca sunt un ecologist inrait, daca fumez pe malul baltii imi strang pana si mucurile de tigara, dar-mi-te alte resturi si nici nu suport galagia sau manifestarile zgomotoase, dupa cum nici nu imi deranjez vecinii de pescuit atunci cand ii am.

Scrie răspuns