Ce este de facut cu cei care fura crapii ?

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
voicua
veteran
Mesaje: 568
Membru din: 02 Mar 2006 15:20
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesaj de voicua » 15 Mar 2008 21:34

Scurt si la obiect.Felicitari Ovidiule!!!:D Ma bucur ca esti ardelean !!! :lol: :mrgreen: :bere:
Ultima oară modificat 16 Mar 2008 07:35 de către voicua, modificat 1 dată în total.
Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost,decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu...

Avatar utilizator
boosterman
veteran
Mesaje: 740
Membru din: 28 Iun 2006 22:02
Localitate: Suceava
Contact:

Mesaj de boosterman » 15 Mar 2008 22:19

vulc ovidiu scrie:

Citandu-l aproximativ pe prietenul meu: proprietarii de lacuri nu aleg sistemul C&R din mare iubire pentru crap, ci din cele mai marcantile si mai economice ratiuni! Ideea este insa ca, daca suntem civilizati, respectam regula proprietarului, iar aici nu mai incap comentarii!
Ovidiu

Q.E.D.!
Ultima oară modificat 15 Mar 2008 22:22 de către boosterman, modificat 1 dată în total.
Nimeni nu moare virgin. Viata i-o trage fiecaruia cel putin o data.

Avatar utilizator
radu35
member
Mesaje: 200
Membru din: 10 Feb 2008 23:34
Localitate: satu mare
Contact:

Mesaj de radu35 » 15 Mar 2008 22:21

vulc ovidiu scrie:
Dan Pop-Coman scrie:Teacher a scris:



Legat de furtul crapilor si de sistemul C&R. Respectarea regulilor unei balti este obligatorie! Daca pescuiesc in sistem C&R NU iau nimic si cei care fura trebuiesc dati afara fara menajamente. Furtul este penibil si rusinos indiferent sub ce pretext este comis. DAR... Exista si un DAR!
NU sunt adept fanatic al sistemului C&R. Un prieten a carui opinie o pretuiesc foarte mult si pe a carui competenta in domeniu nici macar nu o pun in discutie, mi-a demonstrat negru pe alb ceea ce de fapt eu doar intuisem: sistemul C&R este temelia unei afaceri beton, desfasurate la o scara mult mai mare decat pare, si care nu are nimic in comun cu protectia pestelui numit crap. Asa ca nu imi fac iluzii. Exista din punctul meu de vedere specii de pesti care ar merita tratati astfel si care nu au parte decat de tigaie. Adica specii care se inmultesc mult mai greu, care cresc mult mai incet si care sunt mult mai valoroase decat crapul. Daca sti sa promovezi si cum sa promovezi o idee, izbutesti in cele din urma sa o transformi in cutuma sau chiar in obicei. Crapul este un peste cu mare capacitate de inmultire, extrem de adaptabil, cu crestere rapida. Pe o balta unde prind intr-o zi 10 crapi, eliberez din principiu 8, dar iau 2 pentru mine NUMAI DACA IMI PARMITE REGULA BALTII SI NUMAI DE 2-5 KG. Pe un rau unde prind 6 mrene peste 1 kg intr-o zi, eliberez 5, dar iau una pentru mine.
Citandu-l aproximativ pe prietenul meu: proprietarii de lacuri nu aleg sistemul C&R din mare iubire pentru crap, ci din cele mai marcantile si mai economice ratiuni! Ideea este insa ca, daca suntem civilizati, respectam regula proprietarului, iar aici nu mai incap comentarii!
Ovidiu
Bravo!Ovidiu,pe aici pe undeva ,scriam acelasi lucru,doar ca fiind "new member"n-am impresionat.........Si,ceea ce nu scriam dar stiam este ca ma pregatesc sa fiu patron de pescarie si m-am informat mult prea bine despre psihicul pescarilor.Ceea ce spui tu e absolut corect,si din partea pescarului si din partea proprietarului de pescarie.daca m-a ajuta Dumnezeu,la anul vei fi invitatul meu o saptamina pt adevarul spus,pe care multi din forum nu-l spun,din motive bine intemeiate(fie pescar,fie proprietar)!Fratilor,puteti sa ma huliti cit vreti dupa asta,dar un crap mai mare de 5 Kg nu are ce cauta in tigaie(deci C&R adevarat)dar un pescar care plateste o taxa si vrea sa-si duca acasa 1 crap "comestibil"are tot dreptul(ba chiar indicatia mea de proprietar-marketing...)

Avatar utilizator
radu35
member
Mesaje: 200
Membru din: 10 Feb 2008 23:34
Localitate: satu mare
Contact:

Mesaj de radu35 » 15 Mar 2008 23:24

insa vorba ta:respectarea regulilor de pe balta este stricta!
iar pt a intra in sub topicului:-pt Pescarii care fura pestii-vb de mentalitate si nu poate fi schimbata decit de timp si exemplele noastre personale.
-pt mirlani-vb cintecului:pusca si cureaua lata..........

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 16 Mar 2008 07:02

Cum mai spuneam undeva, educatia ar trebui sa fie bilaterala. Inteleg ca exista multi pescari marlani, iar unii nu sunt SANATOSI daca nu fura ceva. Dar sunt si patroni care frizeaza ridicolul. O sa spuneti ca n-are importanta, sunt putini si nu conteza. Gresit! Unul singur din astia afecteaza si influenteaza sute, poate mii de pescari.
Pai cum sa apreciez eu si sa mai dau crezare unui om ( nu dau inca nume, nici locatia) care este adept declarat al C&R in balta lui, nu permite sa iei nici o coada de crap ( repet, personal, nu mananc peste deloc, si nici nu vand). L-am rugat odata sa-mi vanda, chiar cu 15 RON/kil, un ciortan de 2-3 kile, dintre cei vreo 7-8 ce-i prinsesem, sa-i duc lui socru-meu, mare amator de peste. M-a refuzat si m-a trimis la Metro, si oarecum l-am inteles. Dar peste 2 luni a golit balta si a vandut TOT pestele mai mare de 2 kile, iar acum a populat din nou cu puiet de 200-300g. Pai ce sa mai intelegi? :shock: Pe mine m-a pierdut de client.
Ovidiu, gura ta adevar graieste :mrgreen:
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

vulc ovidiu
member
Mesaje: 183
Membru din: 14 Oct 2007 18:41

Mesaj de vulc ovidiu » 19 Mar 2008 12:48

teacher64 scrie:Cum mai spuneam undeva, educatia ar trebui sa fie bilaterala. Inteleg ca exista multi pescari marlani, iar unii nu sunt SANATOSI daca nu fura ceva. Dar sunt si patroni care frizeaza ridicolul. O sa spuneti ca n-are importanta, sunt putini si nu conteza. Gresit! Unul singur din astia afecteaza si influenteaza sute, poate mii de pescari.
Pai cum sa apreciez eu si sa mai dau crezare unui om ( nu dau inca nume, nici locatia) care este adept declarat al C&R in balta lui, nu permite sa iei nici o coada de crap ( repet, personal, nu mananc peste deloc, si nici nu vand). L-am rugat odata sa-mi vanda, chiar cu 15 RON/kil, un ciortan de 2-3 kile, dintre cei vreo 7-8 ce-i prinsesem, sa-i duc lui socru-meu, mare amator de peste. M-a refuzat si m-a trimis la Metro, si oarecum l-am inteles. Dar peste 2 luni a golit balta si a vandut TOT pestele mai mare de 2 kile, iar acum a populat din nou cu puiet de 200-300g. Pai ce sa mai intelegi? :shock: Pe mine m-a pierdut de client.
Ovidiu, gura ta adevar graieste :mrgreen:
Teacher64, asa e. Educatia asta insa nu este in Romania bilaterala cum spui tu si nici nu cred ca va fi prea curand. La noi nu exista o cultura a bogatiei, la noi exista numai o fufuleala a bogatiei si bineinteles, o lacomie de prost gust. Chestii de-alea am patit si eu.
ovidiu

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 21 Mar 2008 12:40

Razvan.D scrie:draguti englezii imi ofereau 250 de euro dar daca eram prins cine imi platea amenda?
:shock: :oops: :oops: :evil:

Fir Intins!!!

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 21 Mar 2008 12:50

Vlad Pavlovici scrie:
Ce se poate spune despre lacurile din Anglia este ca sunt drastice! Lucruri pe care noi le consideram normale acolo ar atrage excludere pe viata. Nu numai ca nu poti sa stai cu masina langa tine, asta se stie, dar nu poti sa ai niciun fel de gunoi in niciun moment (nu merge sa arunci beri sau chistoace in spatele cortului si sa spui ca le iei la plecare), nu poti sa te atingi nici de o frunza, cu atat mai putin sa rupi stuf sau crengi ca sa-ti faci loc (si multe vaduri sunt minuscule), nu pot sa aprinzi focul, nu poti sa pleci de langa lansete (pe unele lacuri se precizeaza si distanta maxima la care te poti afla de ele, trei metri!), daca lipsesti mai mult de 90 de minute trebuie sa eliberezi complet vadul, nu poti primi oaspeti nepescari decat cu aprobare speciala si numai ziua, ti se controleaza echipamente si monturi si multe, multe altele. Nu mai spun, exclus muzici, exclus fetite, exclus si alte lucruri care “relaxeaza” pescarul roman. Sunt masuri perfect logice in ordinea pastrarii pestilor, mediului si a linistii, dar o balta care le-ar adopta la noi ar avea destul de putini clienti
Cam masochisti englezi astia :lol: . Oricum , masurile is facute sa protejeze bisnisu , nu crapu in sine , daca ar fi de aur ar merge la banca si l-ar schimba , si cu banii ar merge in Cuba sau Brazilia sa se distreze :lol:


Fir Intins!!!

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 21 Mar 2008 12:54

Atit englezii cit si americani mininca crap , crap afumat , insa still crap . Daca asta nu apare prin forumuri si reviste , unde is la fel de stricti ca si pe balta , adica taie orice din prima , nu insemna ca nu exista , au si ei nevoiasii lor , oricum crapu o ajuns acolo pe post de mincare :lol:

Fir Intins!!!

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 21 Mar 2008 22:34

SF scrie:
Razvan.D scrie:draguti englezii imi ofereau 250 de euro dar daca eram prins cine imi platea amenda?
:shock: :oops: :oops: :evil:

Fir Intins!!!
?????

Scrie răspuns