Ce este de facut cu cei care fura crapii ?

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
cezar dan chioibasu
new member
Mesaje: 25
Membru din: 09 Mar 2008 23:17
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cezar dan chioibasu » 13 Mar 2008 12:30

dinu profesoru scrie:@cezar
normal toti putem sa ne expunem parerile pe site,dar eu cred ca tu gindesti ca asa ai face daca ai administra o balta sau ai fi presedinte la o asociatie.
Oricum sa stii ca la unele asociatii examen se da(este reglementat si de lege),regulamente explicite si afisate sunt(chiar se semneaza de luarea la cunostinta a regulamentului),mici corectii celor care sar rau calul,se aplica,asta fiind o consecinta a fenomenului de tranzitie prin care trecem,iar chestia cu informatorii si turnatul n-ai inteleso de loc.Adica eu ca administrator de balta am sa zicem 10 echipe pe care le stiu serioase si ai consider prieteni sau amici,le dau sedinte gratuite iar ei sa nu ma anunte cand vad pe unu ca-i neam prost?Eu nu stiu ce prieteni ai tu da taie-i repede de pe lista si cauta altii.(toate astea le-am spus in calitate de administrator de balta de 7 ani si presedinte de asociatie de pescari cu 1400 membri,de trei ani)
P.S. Am multi prieteni pescari ( ca si vanatori ), cine dovedeste ca-i neam prost odata, este eliminat de forta grupului; noi am infiintat si o asociatie ( ONG) de pescuit, cu criterii foarte selective. In afara de exploatat o resursa piscicola sau alta, avem si actiuni de reabilitare si reecologizare; ca sa intri in Asociatia noastra, trebuie sa faci mai mult decat sa respecti regulamente. Totul pe baza de voluntariat.
Asta ca veni vorba de " schimbat grup de prieteni "

Eu ma refeream strict la problemele " afisarii unei liste a rusinii " pe site,
lista intocmita pe baza unor informatii uneori subiective, alteori rau voitoare, multe bazate pe invidii si antipatii/interese personale.
Va dati seama : X il paraste pe Y, prietenii lui Y reactioneaza si-l parasc pe X, apare Z care-i toarna pe amandoi etc. Unde se ajunge ?
Ce spuneti dvs este perfect valabil, pe balta sau in asociatia dvs va puteti selecta clientii si prietenii, pe criteriile dvs, dar o "lista neagra" pe spusele unora sau altora... aici am rezerve.
Ma toarna unul caruia nu-i place ca am prins mai bine decat el, ca nu-mi ghiceste reteta de boillies, vin in Bihor in concediu, va contactez/ma prezint la dvs pe balta pentru o partida, iar dvs imi spuneti ca m-a parat unul, acum un an, toamna, ca a vazut el ca eu am ascuns un crap. Nevinovat fiind, cum ma apar ?
Il dau in judecata p'ala care a batut campii ? O sa zica ca a confundat masina, sau cortul, sau palaria, si s-a spalat pe maini.
Chiar prin paginile acestui topic, cineva a citat, inofensiv, niste spuse ale lui Mosharu, bineinteles scoase din context, omul a reactionat, pe buna dreptate, evident era vorba de altceva. Inchipuiti-va ca in contextul respectiv, venea altul si spunea ( batand campii)" las'ca te-am vazut la... cum bagai in traista". Cum se mai apara ?
Iubesc pescuitul, iar pescarii sunt prietenii mei.

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 13 Mar 2008 13:01

@Cezar: orice ai spune, trebuie sa fii de acord ca educatia pe o balta nu o poate face doar patronul sau paznicii ( care si ei sunt cum sunt...). Daca nu luam cu totii atitudine, o sa ajungem sa pescuim doar on-line pe jocuri de calculator, ca pestele...aleluia! Si nu prin delatiuni de genul celor aratate de tine, pana la urma orice hot neprins e negustor cinstit, si nu mi-as permite sa arunc cu noroi nici in cel mai mare dusman fara dovezi solide. Dar cand vad ca un tigan la 50 m de mine feliaza crapii si baga fileurile in chilotii nevestei, vrei sa stau si sa-l aplaud? :oops: Nu, frate, nu ma incaier cu el, dar fii sigur ca anunt paza. Treaba lor cum se descurca cu tiganu' si daca-i mai dau voie si data viitoare pe balta, dar eu sigur ma simt cu constiinta impacata. Daca taceam in schimb, sigur m-as fi simtit vinovat si oarecum complice. Nu atat la furt, cat la golirea baltii care si asa nu prea are peste.
Si mai exista o categorie, poate mult mai periculoasa decat ala care duce si el un baboi la puradei. E vorba de cei care fac RAU cu intentie, chestie care frizeaza penalul. Am vazut "pescari" pe Sacos, care dupa ce au fost atentionati de paznici sa nu mai pastreze crapii in juvelnice de sarma, exceptand pe cei ce-i vor cumpara, de ciuda i-au eliberat pe toti. Vreo 12-15 buc de 3-5 kile. Dupa ce le-au sfasiat branhiile :evil: Pur si simplu nu mi-a venit sa cred, dar la 1/2 ora dupa ce plecasera, pestii au iesit la suprafata ca sa moara in chinuri. Pai si astia-s oameni? :shock: :roll:
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
marius.tim
veteran
Mesaje: 816
Membru din: 18 Oct 2007 12:01
Localitate: Timisoara

Mesaj de marius.tim » 13 Mar 2008 13:06

teacher64 scrie:@Cezar: orice ai spune, trebuie sa fii de acord ca educatia pe o balta nu o poate face doar patronul sau paznicii ( care si ei sunt cum sunt...). Daca nu luam cu totii atitudine, o sa ajungem sa pescuim doar on-line pe jocuri de calculator, ca pestele...aleluia! Si nu prin delatiuni de genul celor aratate de tine, pana la urma orice hot neprins e negustor cinstit, si nu mi-as permite sa arunc cu noroi nici in cel mai mare dusman fara dovezi solide. Dar cand vad ca un tigan la 50 m de mine feliaza crapii si baga fileurile in chilotii nevestei, vrei sa stau si sa-l aplaud? :oops: Nu, frate, nu ma incaier cu el, dar fii sigur ca anunt paza. Treaba lor cum se descurca cu tiganu' si daca-i mai dau voie si data viitoare pe balta, dar eu sigur ma simt cu constiinta impacata. Daca taceam in schimb, sigur m-as fi simtit vinovat si oarecum complice. Nu atat la furt, cat la golirea baltii care si asa nu prea are peste.
Si mai exista o categorie, poate mult mai periculoasa decat ala care duce si el un baboi la puradei. E vorba de cei care fac RAU cu intentie, chestie care frizeaza penalul. Am vazut "pescari" pe Sacos, care dupa ce au fost atentionati de paznici sa nu mai pastreze crapii in juvelnice de sarma, exceptand pe cei ce-i vor cumpara, de ciuda i-au eliberat pe toti. Vreo 12-15 buc de 3-5 kile. Dupa ce le-au sfasiat branhiile :evil: Pur si simplu nu mi-a venit sa cred, dar la 1/2 ora dupa ce plecasera, pestii au iesit la suprafata ca sa moara in chinuri. Pai si astia-s oameni? :shock: :roll:
Si asta e doar un exemplu ,pentru ca cazuri au fost si vor mai fi atat timp cit constiinta celor de pe mal lipseste .Cui ai convine sa plateasca o taxa sau un abonament pe un lac si apoi sa asiste cum se cara crapii acasa de pescarici si sa calculezi zilnic ca sansele de a mai prinde ceva pe acel lac scad de la o iesire la alta.

cezar dan chioibasu
new member
Mesaje: 25
Membru din: 09 Mar 2008 23:17
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cezar dan chioibasu » 13 Mar 2008 13:56

marius.tim scrie:
teacher64 scrie:@Cezar: orice ai spune, trebuie sa fii de acord ca educatia pe o balta nu o poate face doar patronul sau paznicii ( care si ei sunt cum sunt...). Daca nu luam cu totii atitudine, o sa ajungem sa pescuim doar on-line pe jocuri de calculator, ca pestele...aleluia! Si nu prin delatiuni de genul celor aratate de tine, pana la urma orice hot neprins e negustor cinstit, si nu mi-as permite sa arunc cu noroi nici in cel mai mare dusman fara dovezi solide. Dar cand vad ca un tigan la 50 m de mine feliaza crapii si baga fileurile in chilotii nevestei, vrei sa stau si sa-l aplaud? :oops: Nu, frate, nu ma incaier cu el, dar fii sigur ca anunt paza. Treaba lor cum se descurca cu tiganu' si daca-i mai dau voie si data viitoare pe balta, dar eu sigur ma simt cu constiinta impacata. Daca taceam in schimb, sigur m-as fi simtit vinovat si oarecum complice. Nu atat la furt, cat la golirea baltii care si asa nu prea are peste.
Si mai exista o categorie, poate mult mai periculoasa decat ala care duce si el un baboi la puradei. E vorba de cei care fac RAU cu intentie, chestie care frizeaza penalul. Am vazut "pescari" pe Sacos, care dupa ce au fost atentionati de paznici sa nu mai pastreze crapii in juvelnice de sarma, exceptand pe cei ce-i vor cumpara, de ciuda i-au eliberat pe toti. Vreo 12-15 buc de 3-5 kile. Dupa ce le-au sfasiat branhiile :evil: Pur si simplu nu mi-a venit sa cred, dar la 1/2 ora dupa ce plecasera, pestii au iesit la suprafata ca sa moara in chinuri. Pai si astia-s oameni? :shock: :roll:
Si asta e doar un exemplu ,pentru ca cazuri au fost si vor mai fi atat timp cit constiinta celor de pe mal lipseste .Cui ai convine sa plateasca o taxa sau un abonament pe un lac si apoi sa asiste cum se cara crapii acasa de pescarici si sa calculezi zilnic ca sansele de a mai prinde ceva pe acel lac scad de la o iesire la alta.
Pe exemplele astea, sunt integral de acord cu voi, chiar intervin PERSONAL si dur in astfel de situatii. :evil: :evil: :evil:
Retinerea abuziva a unor crapi ( sau alti pesti ), nu conteaza specia, maltratarea lor intentionata pentru a-i considera neviabili, lipsa minciogului adecvat, a saltelutei de primire, a spray-ului dezinfectant, eliberarea prin aruncare a pestelui ( daca nu-i al meu, duca-se...) etc, tavalirea crapului in toate felurile pentru asa zisa poza si multe alte exemple sunt chestii pe care nu le tolerez, sigur. :mrgreen: :mrgreen:
Repet, m-am referit strict la eventuala " vanatoare de vrajitoare " care
s-ar declansa daca metoda " listei negre " ar fi pusa in aplicare in mod pripit.
Iubesc pescuitul, iar pescarii sunt prietenii mei.

dinu profesoru
senior member
Mesaje: 320
Membru din: 08 Oct 2006 21:32
Localitate: Oradea

Mesaj de dinu profesoru » 13 Mar 2008 19:15

bravo Marius,ai si tu un decz de whiskie,cea mai buna solutie e carantina cu pesti martor,da e prea complicat tot subiectul asa ca dupa ce vad cererea cu dop continuam...

dinu profesoru
senior member
Mesaje: 320
Membru din: 08 Oct 2006 21:32
Localitate: Oradea

Mesaj de dinu profesoru » 13 Mar 2008 19:42

@Cezar,
se pare ca nu prea ne intelegem,sa fiu mai explicit eu dau crezare doar faptelor care au fost sesizate si verificate pe loc la malul apei si atunci iau masuri impotriva celor care le-au faptuit.

Chirita Razvan
junior member
Mesaje: 53
Membru din: 18 Noi 2006 09:54

Mesaj de Chirita Razvan » 13 Mar 2008 21:49

@ tony secara
Ce a facut Leon de a fost dat afara de Raduta de pe Sarulesti ?

Avatar utilizator
marius.tim
veteran
Mesaje: 816
Membru din: 18 Oct 2007 12:01
Localitate: Timisoara

Mesaj de marius.tim » 14 Mar 2008 07:08

dinu profesoru scrie:bravo Marius,ai si tu un decz de whiskie,cea mai buna solutie e carantina cu pesti martor,da e prea complicat tot subiectul asa ca dupa ce vad cererea cu dop continuam...
E adevarat ca e foarte complicat,cred ca e mai buna solutia popularii cu material piscicol din tara chit ca e mai scump ,dar si riscurile sint mai mici pentru ca oricum ele exista.Mai vorbim cind venim la Livada.... :bere:

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 15 Mar 2008 11:04

Teacher a scris:

Citesc, ma crucesc, sincer nu pricep mare lucru...
Americanii si australienii se dau de ceasul mortii sa scape de crapii care cica le strica ecosistemele. Ii culeg din Marile Lacuri cu traulere si fac zeci de tone pe zi de faina de peste pentru hrana animalelor, ca ei doar nu mananca asa ceva. Francezii si altii la fel, interzic exportul de crapi mari, cu toate ca nu-i mananca. Englezii-s ahtiati dupa prins crap, nu-l mananca dar nici nu permit importul lui. Pai de ce nu iau gratis de la americani? Populeaza dintr-un singur bazin mare american crapi cat sa li se scufunde insula...
Nepatrunse-s Caile Domnului, a zis ateul din mine...
Luminati-ma!!!




Am citit un articol intr-o revista in care Vlad Pavlovici a publicat un interviu luat lui Chris Logsdon, care infintase in Anglia MKF, ferma piscicola care are mai multe lacuri dedicate pescuitului sportiv.
Chris Logsdon,spunea ca Marea Britanie are legi foarte stricte in ceea ce priveste importurile,pt. ca si-ar extermina propiul fond piscicol prin introducerea de epidemii virale la care crapii englezesti nu au imunitate.Mai spunea ca un crap de 9 kg in Marea Britanie,costa cel putin 3500 de lire sterline si banii nu ar fi o problema foarte mare,problema ar fi ca nu iti vinde nimeni pt. ca fiecare ferma vrea sa aiba exemplare mari in lac pt. ca altfel nu au clienti.

vulc ovidiu
member
Mesaje: 183
Membru din: 14 Oct 2007 18:41

Mesaj de vulc ovidiu » 15 Mar 2008 13:13

Dan Pop-Coman scrie:Teacher a scris:

Citesc, ma crucesc, sincer nu pricep mare lucru...
Americanii si australienii se dau de ceasul mortii sa scape de crapii care cica le strica ecosistemele. Ii culeg din Marile Lacuri cu traulere si fac zeci de tone pe zi de faina de peste pentru hrana animalelor, ca ei doar nu mananca asa ceva. Francezii si altii la fel, interzic exportul de crapi mari, cu toate ca nu-i mananca. Englezii-s ahtiati dupa prins crap, nu-l mananca dar nici nu permit importul lui. Pai de ce nu iau gratis de la americani? Populeaza dintr-un singur bazin mare american crapi cat sa li se scufunde insula...
Nepatrunse-s Caile Domnului, a zis ateul din mine...
Luminati-ma!!!

Am citit un articol intr-o revista in care Vlad Pavlovici a publicat un interviu luat lui Chris Logsdon, care infintase in Anglia MKF, ferma piscicola care are mai multe lacuri dedicate pescuitului sportiv.
Chris Logsdon,spunea ca Marea Britanie are legi foarte stricte in ceea ce priveste importurile,pt. ca si-ar extermina propiul fond piscicol prin introducerea de epidemii virale la care crapii englezesti nu au imunitate.Mai spunea ca un crap de 9 kg in Marea Britanie,costa cel putin 3500 de lire sterline si banii nu ar fi o problema foarte mare,problema ar fi ca nu iti vinde nimeni pt. ca fiecare ferma vrea sa aiba exemplare mari in lac pt. ca altfel nu au clienti.
Salut,
Speciile de import au facut mult rau multor ecosisteme. Recent, pe Discovery channel a fost difuzat un material interesant despre pescuitul la somn. Printre altele, filmari pe Ebro. Arata cum au disparut speciile locale datorita unor specii importate: somn, crap , scoici. Crapul provoaca in unele ecosisteme dereglari mari, pentru ca elimina alte specii locale, care nu rezista la concurenta dupa hrana, iar omul are in general mania de a muta lucrurile dupa cum ii place, insa nu totdeauna asta are rezultate pozitive. Eu am vazut pe viu un caz similar, la o scara mai mica, e adevarat, dar relevant. Un lac dintr-o zona submontana, populat cu pastrav. Ani de zile patravii aia au crescut acolo ca la mama lor. Cineva a avut proasta inspiratie sa bage in lacul acela crap si caras. Ca sa bagi crap si caras intr-o acumulare submontana trebuie sa fi batut in cap. Dupa cativa ani au inceput sa dispara pastravii. Anul trecut au lasat jos lacul si l-au golit complet de peste.

Legat de furtul crapilor si de sistemul C&R. Respectarea regulilor unei balti este obligatorie! Daca pescuiesc in sistem C&R NU iau nimic si cei care fura trebuiesc dati afara fara menajamente. Furtul este penibil si rusinos indiferent sub ce pretext este comis. DAR... Exista si un DAR!
NU sunt adept fanatic al sistemului C&R. Un prieten a carui opinie o pretuiesc foarte mult si pe a carui competenta in domeniu nici macar nu o pun in discutie, mi-a demonstrat negru pe alb ceea ce de fapt eu doar intuisem: sistemul C&R este temelia unei afaceri beton, desfasurate la o scara mult mai mare decat pare, si care nu are nimic in comun cu protectia pestelui numit crap. Asa ca nu imi fac iluzii. Exista din punctul meu de vedere specii de pesti care ar merita tratati astfel si care nu au parte decat de tigaie. Adica specii care se inmultesc mult mai greu, care cresc mult mai incet si care sunt mult mai valoroase decat crapul. Daca sti sa promovezi si cum sa promovezi o idee, izbutesti in cele din urma sa o transformi in cutuma sau chiar in obicei. Crapul este un peste cu mare capacitate de inmultire, extrem de adaptabil, cu crestere rapida. Pe o balta unde prind intr-o zi 10 crapi, eliberez din principiu 8, dar iau 2 pentru mine NUMAI DACA IMI PARMITE REGULA BALTII SI NUMAI DE 2-5 KG. Pe un rau unde prind 6 mrene peste 1 kg intr-o zi, eliberez 5, dar iau una pentru mine.
Citandu-l aproximativ pe prietenul meu: proprietarii de lacuri nu aleg sistemul C&R din mare iubire pentru crap, ci din cele mai marcantile si mai economice ratiuni! Ideea este insa ca, daca suntem civilizati, respectam regula proprietarului, iar aici nu mai incap comentarii!
Ovidiu

Scrie răspuns