Sindicate, cluburi de pescuit.

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Sindicate, cluburi de pescuit.

Mesaj de mikecarp » 11 Feb 2008 10:07

Am o intrebare: de ce in Romania nu sunt sindicate sau cluburi de pescuit?
In mare un sindicat sau club are o apa sau mai multe, un numar de pescari care platesc o taxa rezonabila, au grija de apa voluntar si au voie tot anul pe apa.
Astea sunt doar cateva aspecte.
Carpfishing... A way of life!

Avatar utilizator
cornelserbu
senior member
Mesaje: 314
Membru din: 16 Oct 2005 18:35
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cornelserbu » 11 Feb 2008 11:41

pentru simplul motiv ca in Romania e altfel decat prin alte parti...ca sa nu mai vorbim de dimensiunea bazinelor, de braconaj care-i foarte greu de tinut in frau si de multe, multe alte probleme cu care se confrunta Romania legate de legislatie, interese si altele...

nu poate fi pe peste tot la fel :mrgreen:

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 11 Feb 2008 12:18

Cristi cred ca nu ai inteles ce am vrut sa spun. Nu e vorba de legislatie sau interese. Oriunde se poate infiinta un sindicat. Pt asta ai nevoie sa fi asociatie legal constituita, sa inchiriezi un luciu de apa care va fi platit cu banii de la pescarii din sindicat, iar daca pescarii doresc pot sa pescuiasca doar ei pe apa pt ca asta e scopul unui sindicat. Sau pt niste fonduri in plus pot sa lase un anumit nr de pescari din afara sa pescuiasca pt o taxa zilnica.
Carpfishing... A way of life!

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 11 Feb 2008 12:19

Cornel cred ca nu ai inteles ce am vrut sa spun. Nu e vorba de legislatie sau interese. Oriunde se poate infiinta un sindicat. Pt asta ai nevoie sa fi asociatie legal constituita, sa inchiriezi un luciu de apa care va fi platit cu banii de la pescarii din sindicat, iar daca pescarii doresc pot sa pescuiasca doar ei pe apa pt ca asta e scopul unui sindicat. Sau pt niste fonduri in plus pot sa lase un anumit nr de pescari din afara sa pescuiasca pt o taxa zilnica.
Carpfishing... A way of life!

tonysecara
junior member
Mesaje: 31
Membru din: 09 Feb 2008 14:45

Mesaj de tonysecara » 11 Feb 2008 16:00

Mike de acord cu tine, ar fi interesant sa ia fiinta si niste sindicate, numai ca la noi nici cluburi (sunt cateva) iar de o federatie nici nu poate fi vorba inca.

Scrie răspuns